Paul Klee v Centre Pompidou

27. července 2016 v 12:00 |  Muzea a galerie
O výstavě, kterou jsem viděla v Centre Pompidou už v červnu, jsem tak trochu zapomněla napsat, nebo spíš pořád jsem to odkládala, až jsem si uvědomila, že už ji stihnou jen ti, kdo se do Paříže vydají tento týden. Končí, bohužel, už 1. srpna, ale pokud budete mít cestu, určitě se ji pokuste na poslední chvíli navštívit. Stojí totiž opravdu za to.


O životě slavného švýcarského malíře, známého hlavně svými barevnými kubistickými obrazy, si můžete přečíst třeba TADY. Mě na výstavě zaujaly především jeho kresby z úplných začátků, které ještě nenaznačují nic o jeho budoucím barevném rozletu a směřování. Jde často o nikdy nepublikované ilustrace knih, kterých se, bohužel, moc nezachovalo, protože Klee pochyboval o jejich kvalitě a velkou část jich sám zničil.

Výstava mapuje Kleeovo dílo v sedmi cyklech podle jeho uměleckého vývoje. Kromě prvotních kreseb je to Kubismus (nahoře jeho první malba, ovlivněná kubismem), Mechanické divadlo (spojení s hnutím dada a surrealismem, Konstruktivismus (spojení se školou Bauhaus), Ohlédnutí (tvorba z 30. let 20. století), dále díla, ovlivněná Picassem, a nakonec závěrečná série s názvem Roky krize, ovlivněná nástupem německého fašismu, válkou a nemocí.
Jen jako příklad, co je na výstavě k vidění, připojuji pár fotek jeho obrazů z různých období.

Centre Pompidou
4. obvod, place Georges Pompidou
Otevřeno denně kromě úterý od 10 do 21 hod, ve čtvrtek do 23 hod
Vstupné 14 eur
 


Komentáře

1 Jirča Jirča | Web | 28. července 2016 v 11:51 | Reagovat

V Centre Pompidou jsem byla, ale nevím, zda bych zašla na P. Klee, to není úplně můj šálek kávy. Ale jinak chválím za krásné kouty Paříže!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama