UNESCO 2

2. června 2016 v 12:07 |  7. obvod
Ve vnitřních prostorách sídla UNESCO nás zaujme asi ze všeho nejdřív sál, ve kterém se konají zasedání nejvyššího orgánu - Generální konference. Nasvícení sálu se může zdát trochu pouťové, na druhou stranu bylo voleno pravděpodobně tak, aby zvýraznilo "harmonikovou" strukturu stavby.

Před vstupem do sálu najdeme portréty všech bývalých předsedů Generální konference. V roce 1999 byla do této funkce zvolena Jaroslava Moserová, která zde později působila až do své smrti v roce 2006 jako členka Výkonné rady. Mít teď další takovou osobnost, to by byla, panečku, kandidátka do prezidentských voleb.

Ve vstupních prostorách a v předsálí najdeme celou řadu uměleckých děl. Tím nejrozměrnějsim je zřejmě Picassova malba Ikarův pád z roku 1958, která se skládá ze 40 dřevěných panelů o celkové ploše 90 m2.


Dalším slavným umělcem, který v předsálí zanechal monumentální dílo, je španělský malíř Antoni Tàpies. Dílo bylo vytvořeno k 50. výročí založení UNESCO.Mozaiku z přírodních kamenů a smaltu s názvem Rytmy vody vytvořil v roce 1959 Jean BazaineKráčející muž Alberta Giacomettiho je možná jedním z nejznámějších moderních děl. Giacometti jich vytvořil několik, jedna z verzí je od roku 1970 součástí i této sbírky.U východu do zahrady jsou umístěny dvě keramické stěny Joana Miró s názvem Měsíc a Slunce z roku 1957Abych se nezaměřovala jen na moderní umění, ukážu ještě překrásnou římskou mozaiku, umístěnou ve vestibulu. Pochází z tuniského El-Djemu (antického města Thysdrus), byla vytvořena někdy na konci 2. století n. l. a Unescu ji darovala tuniská vláda v roce 1972.


Sbírky UNESCO jsou, samozřejmě, mnohem bohatší, než je možné vidět při letmé návštěvě. Připomínám, že jejich kompletní seznam najdete TADY.


7. obvod, 7 place Fontenoy

Jak se tam dostat: metro Cambronne (linka 6), Ségur ( linka 10), nebo François Xavier (linka 13)


 


Komentáře

1 chair chair | E-mail | 3. června 2016 v 9:03 | Reagovat

Veľkorysé priestory, veľkorysé diela...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama