Celník Rousseau / Le Douanier Rousseau

30. června 2016 v 13:00 |  Muzea a galerie
Ti, kteří se chystají do Paříže v příštích dnech, mají ještě možnost navštívit výstavu s názvem Archaická nevinnost, věnovanou Celníku Henri Rousseauovi, kterou pořádá v rámci svých expozic Musée d´Orsay. O životě tohoto prvního naivistického malíře, který svým osobitým stylem okouzlil nejen své mladší kolegy, ale hlavně miliony návštěvníků galerií na celém světě, si můžete přečíst podrobněji třeba TADY.
Výstava nám ukazuje nejen hlavní zdroje Rousseauovy inspirace, ale po boku jeho obrazů zde visí také díla, ze kterých malíř vycházel a kterými byl ovlivněn.


Výstava (na které se bohužel nesmí fotografovat), je rozdělená do jednotlivých sálů podle zdrojů inspirace a podle okruhu témat. Najdeme zde proto sál se zátišími, kde Rousseauovy obrazy doplňují zátiší Picassova a Cézannova, nebo skupinu obrazů s tématem železničních mostů, koňských spřežení či krajin. Tématiku války ilustruje kromě Rousseaua i renesanční malíř Paolo Uccello a sálu s portréty, kde jsou Rousseauva díla doplněna nejen moderními obrazy jeho kolegů, ale také obrazem Benátčana Vittora Carpaccia, dominuje obraz, kterým Rousseau ztvárnil sám sebe. Obraz dobře známe, protože pochází ze sbírek Národní galerie.Autoportrét, 1890Vůz otce Juniera, 1908Portrét pana X, 1906


Dítě s panenkou, 1892Rybáři, 1908

Významnou součástí výstavy jsou obrazy ráje, v Rousseauově podání spíše džungle, které inspirovaly také hlavní plakáty k výstavě. Tady Rousseauův naivismus na zdech muzea doplňuje Ingrès, Delacroix nebo Picasso.


Sen, 1910Krotitelka hadů, 1907
Kdo to do konce výstavy už nestihne, má samozřejmě možnost prohlédnout si některá Rousseauova díla v rámci běžné prohlídky muzea d´Orsay - nebo se za ním vypravit alespoň do Veletržního paláce, hned jak se jeho zapůjčený portrét vrátí do Prahy.
No a pro toho, kdo trvá na této výstavě, ale stejně se tam nedostane, aspoň oficiální video:
Musée d´Orsay
7. obvod, 1 rue de la Légion d´Honneur
Výstava trvá do 17. července 2016

Otevřeno denně kromě pondělí 9,30 až 18 hod, ve čtvrtek do 21,45 hod (doporučuji čtvrteční večerní návštěvu kolem 20 hod, při níž se vyhnete frontám před pokladnou i v sálech)
Vstupné 12 eur (zahrnuje vstup do stálých sbírek i na krátkodobé výstavy), do 25 let zdarma


Jak se tam dostat: metro Solferino (linka 12), RER C Musée d´Orsay

 


Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 30. června 2016 v 15:35 | Reagovat

To krásné "nádraží" je obdivuhodné. Škoda našeho Denisova. V.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama