Tržnice Le Carreau du Temple

17. května 2016 v 12:00 |  3. obvod
Fotky, které vám dnes chci ukázat, čekaly připravené v počítači přesně dva roky. Vyfotila jsem je v květnu 2014, krátce po tom, co byla budova, o níž bude dnes řeč, otevřená po rekonstrukci. Věděla jsem, že mám někde fotku před rekonstrukcí, kterou jsem k článku chtěla přidat, ale nemohla jsem ji najít a když už jsem se smířila s tim, že je asi ztracená, vykoukla na mě nedávno z úplně jiné složky.


Nové zrekonstruovaná tržnice, která dnes slouží jako kulturní a vzdělávací centrum, leží v mé oblíbené čtvrti uprostřed 3. obvodu, v místech, kde po dlouhá staletí sídlili tajemní rytíři Řádu jeruzalémského templu. Templáři zde dostali ve 12. století od krále darem pozemky, na kterých si postavili své sídlo. Bylo ohrazeno mohutnými osmimetrovými hradbami a postupem času se stalo bohatým městem ve městě. Kromě převorského paláce zde byla ve 13. století vybudován i vysoká kamenná věž donjon a mnoho dalších paláců.
Po neúspěchu křižáckých výprav ve Svaté zemi král Filip Sličný v roce 1312 řád obvinil z hereze a obscénnosti. Řád byl zrušen, jeho převor Jacques de Molay upálen a ostatní bratři byli vyhnání. Zlé jazyky tvrdí, že to král, který byl velkým dlužníkem templářů, udělal proto, aby jim nemusel své dluhy platit, a naopak že se chtěl zmocnit jejich pokladu, který údajně v Templu skrývali (a který se nikdy nenašel).
Po rozehnání templářů se jejich sídlo stalo hlavním převorstvím maltézských rytířů, kteří ho zvelebili a rozšířili. Sídlili v něm až do konce 18. stoleti, kdy se ho v době francouzské revoluce zmocnili revolucionáři, kteří pobořili kostel i paláce a v donjonu v roce 1792 uvěznili královskou rodinu, která zde byla držena až do popravy královského páru. Věž byla později stržena Napoleonem a celý areál bývalého Templu byl srovnán se zemí.Na obrázku je vidět, jak areál vypadal v době svého největšího rozkvětu, i s okolní již hustou zástavbou. Zajímavý model Templu je k vidění v Musée Carnavalet.
Součástí Templu byla i tak zvaná Rotunda, stavba, která sloužila jako tržnice. Byla postavena v roce 1788 a při revolučním řádění zůstala zachována. V její blízkosti byly později postaveny další čtyři velké haly, specializované na textilní a kožené zboží a tato část města se stala centrem obchodu.
Původní Rotundu můžete vidět na obrázku dole.Při přestavbě Paříže baronem Haussmannem byla v roce 1860 na místě těchto čtyř hal vybudována ohromná moderní tržnice s kovovou konstrukcí, která slouzila až do začátku 20. století, kdy byla částečně ubourána; ke stržení dalších částí došlo ve 20. letech. Z původní tržnice tak zůstala zachovaná jen jedna dvanáctina, ve které se až do 70. let stále prodával textil a kůže, ale především zboží z druhé ruky. Podle fotek, které se dají dohledat, to byla velká a podivná hrabárna.
Jak to tam vypadalo někdy před válkou je vidět dole.


Na začátku 80. let měla být tržnice zbořená, místní lidé si však díky peticim vymohli její zápis na seznam památek a tedy i její záchranu. Tržnice byla zavřená a dlouhé roky čekala na rekonstrukci. Právě tak jsem ji vyfotila, víceméně omylem, před šesti lety (a to je ta fotka, kterou jsem tak dlouho hledala).
Únor 2010Už o rok později byla tržnice svlečená ze všech svých přístaveb i zdí a zůstala z ní jen kovová konstrukce. Rekonstrukce se trochu zdržela kvůli archeologickému průzkumu, při kterém byly nalezeny základy některých původních domů z Templu i samotné Rotundy.Tato fotografie není moje (bohužel na stavbu jsem se nedostala :-)), ale je ze stránek pařížské radnice www.paris.frPo rekonstrukci se z tržnice stal velký víceúčelový sál, kde se konají výstavy, koncerty a různá představení. V suterénu jsou umístěny různé učebny a zkušebny.
Při vstupu do budovy je umístěná otevřená recepce, ze které je sál dobře vidět a dá se takto vyfotit.


Do sálu se dá také nahlédnout skleněnou stěnou z kavárny, která je v budově umístěná. Najdete ji v místech, kde je na horní fotce ten červený poutač. Kavárna je krásná, plná světla a zaslouží si návštěvu.
Le Carreau du Temple
3. obvod, 4 rue Eugène Spuller
otevřeno denně od 10 do 22 hod


Jak se tam dostat: metro linka 3 (Temple) 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 18. května 2016 v 13:22 | Reagovat

To je hezky provedená rekonstrukce! Díky za krásné fotky a za zajímavý výlet do historie této stavby s historií pohnutou i poutavou :-)

2 Věra Věra | E-mail | 18. května 2016 v 14:57 | Reagovat

Tak to je pro mne úplně něco nového!Ale žádnou cestu do Paříže zatím neplánuji, tak si se zájmem čtu a prohlíížm Vaše znamenité příspěvky. V.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama