Nemocnice Tenon / Hôpital Tenon

24. května 2016 v 12:00 |  20. obvod
Minule jsme došli až k nemocnici Tenon ve 20. obvodu, daleko od centra a od všech turistických atrakcí. V těchto končinách nenarazíte na žádné rozjívené italské nebo anglické skupiny, ani na Japonce s ohromnými fotoaparáty. S foťákem tady, zdá se, chodím jen já a dnes vás s ním zavedu i dovnitř do nemocnice.
Nemocnice Tenon byla otevřená v roce 1878 pod názvem Hôpital Ménilmontant podle čtvrti, v níž stojí, a teprve později dostala jméno slavného chirurga z 18. století Jacquese Tenona. Dnes se specializuje především na urologii a respirační nemoci, ale má, samozřejmě, i všechna další oddělení. Zajímavostí je, že v roce 1922 právě zde zahájili první léčbu rádiem.
Jen o sedm let dříve, 19. prosince 1915, přišel na místní gynekologicko-porodnické oddělení pouliční artista Louis Gassion se svojí partnerkou Linou Marsa a ještě téhož dne se jim tady narodila dcera, která se později proslavila pod jménem Édith Piaf jako možná nejslavnější francouzská zpěvačka všech dob.
Od svého vzniku nemocnice nepodstoupila, kromě běžných rekonstrukcí, žádné velké přestavby, proto tu dodnes hned za nezajímavým vstupem najdeme hezké velké nádvoří, lemované ze všech čtyř stran prosklenými arkádami, za nimiž je umístěná chodba. V čele nádvoří stojí vysoká štíhlá věž kaple sv. Ludvíka.
Kaple je postavena v novorománsko-byzantském slohu, ktery byl na počátku 80. let 19. století, kdy kaple vznikla, v Paříži u církevních staveb v módě. Vedle hlavní lodi s rovným stropem má dvě úzké boční lodi, oddělené sloupy.
Kaple by si zasloužila rekonstrukci, její výzdoba stěn je oprýskaná a celkově vypadá dost zašle. Otlučené kamenné nádobce na svěcenou vodu roky dodaly spíš půvab, voda v ní ovšem chybí z hygienických důvodů, jak vysvětluje nápis na cedulce.
Na dlouhých chodbách, z kterých je výhled na nádvoří, jsem našla nečekaná umělecká díla, která pacientům i lékařům připomínají, že existuje i jiný svět, než je nemocnice. Otázka je, jestli to ty první nerozlítostní a ty druhé nenaštve.Hôpital Tenon
20. obvod, 4 rue de Chile


Jak se tam dostat: metro Gambetta (linka 3) 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama