V dominikánském klášteře / Dans un couvent dominicain

29. dubna 2016 v 12:00 |  8. obvod
Na kláštery různých náboženských řádů narazíme v Paříži na mnoha místech. Většinou jsou i se svými zahradami skryté za vysokými zdmi a obyčejný smrtelnik nejen, že se nedostane dovnitř, ale většinou si jich ani nevšimne. Nedaleko Champs Elysées, jen co by svěcenou vodou dostříkl od Vítězného oblouku, leží jeden z nich. Dominikáni se tady na rozdíl od jiných uzavřených řádů snaží aspoň částečně otevřít návštěvníkům, pro které pořádají různé akce. Já jsem se tam vypravila na výstavu, i když můj prvotní zájem byl podívat se dovnitř do kláštera. Podařilo se mi ho však najít až na podruhé, přestože je jeho součástí impozantní kostel Zvěstování Panny Marie. Z ulice však není vidět vůbec nic.Kostel se totiž skrývá v zadním traktu moderní budovy. Když projdeme vstupní halou, dostaneme se na malý dvorek, široký sotva pár metrů, který nám nedovolí dostatečný odstup nejen k fotografování, ale ani k prohlédnutí portálu kostela.
Uznejte sami, jestli byste hledali za tímto proskleným vchodem kostel a dokonce klášter.
Budovy pocházejí ze 30. let 20. století. Byly postaveny ve stylu Art Déco pro starý řád dominikánů, který v Paříži působil už od roku 1613. Jejich kláštera se však po francouzské revoluci zmocnili jakobíni, kteří dominikány vyhnali a v klášteře si pod Robespierrovým vedením zřídili sídlo tzv. Klubu jakobínů, který se stal centrem a původcem porevolučního teroru. Poté, co jakobínské hrůzy pominuly a ve Francii bylo znovu nastoleno království, byl klášter, který příliš připomínal revoluční hrůzy, srovnán se zemí. Celý příběh je podrobněji popsán TADY.
Dominikáni se do Paříže vrátili až kolem roku 1870 a usadili se necelé dva kilometry od svého původního kláštera na tehdejším venkovském předměstí Faubourg Saint-Honoré. Tady si také nechali později postavit tento nový moderní klášter s kostelem v byzantskem stylu. Nové budovy si zachovaly odstup od ulice, který respektoval nařízení, které platilo v 19. století, kdy náboženské kongregace nesměly mít portál přímo do veřejné komunikace.Kostel, zasvěcený Zvěstování Panny Marie, má tři lodi. Kněžiště trochu připomíná Sacré Coeur na Montmartru.


Vstupní prostory kláštera jsou světlé, prostorné... a moderní, stejně jako křížová chodba kolem rajského dvora
Horní patro křížové chodby, které není veřejnosti přístupné, má na rozdíl od přízemní části moderní vitráže s motivy kříže


Vystavené obrazy měly, pochopitelně, všechny náboženská témata


K venkovní straně kostela přiléhá průchod, který vede do kancelářských budov, které stojí za klášterem. Podél průchodu najdeme několik hezkcýh soch.8. obvod, 222 rue du Faubourg Saint-Honoré 


Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 29. dubna 2016 v 12:50 | Reagovat

Zase něco, o čem se člověk rád něco dozví. V.

2 jana jana | E-mail | 29. dubna 2016 v 19:05 | Reagovat

Trochu mi to připomnělo ministerstvo financí v Praze v Letenské ulici. Až na to, že budovy z (asi)30. let 20. století už byly postaveny pro to ministerstvo. A kostel a bývalý klášter se úplně v ministerstvu ztrácí.

3 chair chair | E-mail | 30. dubna 2016 v 13:07 | Reagovat

Veľmi zaujímavé.
Veta: "Nedaleko Champs Elysées, jen co by svěcenou vodou dostříkl od Vítězného oblouku, leží jeden z nich" Toto prirovnanie som ešte nepočula a zapamätám si ho :)
Mňa vždy prekvapuje, ako developeri dokážu presadiť svoje súčasné veci k historickým. Videla som to najviac v Londýne - v Paríži som ešte nebola. Ten mi sprostredkovávate Vy :)

4 CaseyBuh CaseyBuh | E-mail | Web | 26. června 2017 v 13:18 | Reagovat

We are Amiga toy CPS affiliate program, our affiliate have feature of easy use, high commission, high conversion rate. We offer great conditions, Lifetime Rev share start at 30% up to 50% depend on sales. Paid on every package customer purchases. Weekly, biweekly, monthly payments based on sales volume.
We work with US and most Europe countries. We accept all kinds of traffic. search "Amiga toy affiliate" on google to reach us. link: http://aff.oc4pa.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama