La Coupole

16. dubna 2016 v 12:00 |  Kavárny a restaurace
Dnes vás pozvu do čtvrti Montparnasse do kavárny a restaurace La Coupole. Není to jen tak ledajaký lokál, patří společně s protější La Rotonde a vedlejším Le Dôme k místům, kde vznikala historie umělecké Paříže. La Coupole je z nich nejmladší, byla otevřená v roce 1927, kdy už byla tato část Montparnassu vyhlášeným místem nejen pro pařížskou bohému, ale také pro zahraniční malíře, sochaře, spisovatele a básníky, kteří sem proudili v naději, že je zde čeká sláva.
V té době se rozhodli dva švagři původem z kraje Auvergne (protože Auvergnaté vlastnili a vlastní velkou část pařížských restauraci), že si otevřou největší restauraci v Paříži. Nechali na boulevardu Montparnasse postavit budovu s ohromnými prostorami v přízemí a v prvním patře a s tanečním parketem v suterénu. Otevření restaurace se zúčastnilo přes tři tisíce hostů a byl to okamžitý úspěch. La Coupole se stala místem, kde se musel ukázat každý, kdo v Paříži něco znamenal, chodili sem však i chudí umělci a modelky.Na rozdíl od dřívějších dob, kdy restaurace překypovala stolky až daleko na chodník, je dnes veškerý ruch skrytý za nepříliš lákavými výklady, které ční do prostoru. Budova byla také nadstavěna do výšky prosklenými patry.


Interiér restaurace byl při svém vzniku vytvořený v tehdy módním stylu Art Déco. Plastika uprostřed mistnosti má název Země a vytvořil ji v roce 1994 sochař Louis Debré. Nad ní se klene malá kupole, která byla až do roku 2004 prázdná, teprve poté bylo její vymalování zadáno čtyřem malířům - Francouzi, Maročanovi, Číňanovi a Argentinci. Tématem čtyřdílné malby je žena, příroda a slavnost.
Na rozdíl od nových části výzdoby, ta další, kterou najdeme na sloupech, které místnost podpírají, pochází z doby, kdy byla La Coupole otevřená. V roce 1927 bylo vybráno symbolicky 27 malířů a každému z nich byla svěřena výzdoba jednoho z pilířů. Přestože se tito umělci už nijak jinak neproslavili a jejich jména zapadla, jsou pilíře zapsány na seznamu uměleckých památek, stejně jako celá restaurace.
V roce 1944 byly zelené pilíře přemalovány na červeno, protože jejich zelená barva Francouzům příliš připomínala uniformy německých okupantů. Původní barvy se sloupy dočkaly až při rekonstrukci v roce 1988.


La Coupole
14. obvod, 102 boulevard de Montparnasse


Jak se tam dostat: metro Vavin (linka 4)
 


Komentáře

1 chair chair | E-mail | 19. dubna 2016 v 13:39 | Reagovat

To je krása! Som nadšená !! A ďakujem za sprostredkovanie všetkej nádhery, ktorú nám odovzdávate. Milujem tento štýl, milujem secesiu a art-deco. Veľmi ste mi ulahodili.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 19. dubna 2016 v 17:31 | Reagovat

[1]: To jsem ráda, že jsem se Vám trefila do vkusu. Já samozřejmě děkuji za milý komentář.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama