Velká galerie evoluce / Grande Galerie de l´Évolution

28. února 2016 v 12:00 |  Muzea a galerie
Na jižní straně botanické zahrady Jardin des Plantes stojí rozlehlá budova, ve které jsou uchovávány sbírky bývalého muzea zoologie. To bylo na začátku 90. let minulého století přestavěno a v roce 1994 zde byla v rámci Muzea přírodní histoire vytvořena Velká galerie evoluce s obrovským otevřeným prostorem, ve kterém jsou vystaveny nejrůznější zvířecí druhy (vycpané, samozřejmě). Kromě toho muzeum na několika patrech nabízí další trvalé výstavy, od sbírek brouků až po velké ryby, hlavonožce a kytovce v podzemí.
Muzem je vytvořeno především pro děti, takže pokud s sebou do Paříže berete i svoje potomky, může to být jeden z vašich cílů o deštivém dni (pokud jedete bez dětí a chcete něco v klidu vidět, snažte se vyhnout víkendu a školním prázdninám, bývá tam opravdu plno).
Na místě dnešní budovy muzea stával od doby Ludvíka XIV. zámeček, který tady, v jím založené botanické zahradě, nechal král postavit pro ředitelství zahrady a první zoologické sbírky. Z těch bylo v době po francouzské revoluci vytvořeno Konventem v roce 1893 první Národní muzeum přírodní historie. Sbírky se stále rozrůstaly a když jim před koncem 19. století byly prostory malé, bylo rozhodnuto o stržení zámečku a postavení nové budovy muzea. Navrhl a postavil ho v roce 1889 slavný architekt Louis-Jules André, který vytvořil ohromnou kovovou konstrukci s prosklenou střechou, která do sbírek vpouštěla denní světlo. Budova sloužila až do 60. let minulého století, kdy kvůli špatnému stavu muzeum zavřeli. Rekonstrukce byla zahájena až v 90. letech a novou podobu muzea otevřel v roce 1994 tehdejší prezident Mitterrand. Dnešní podoba pochází z poslední rekonstrukce, dokončené v roce 2014.

Pohled do hlavního prostoru bere dech - kovová konstrukce s třípatrovými bočními galeriemi a vestavěnými schodišti je prostě krásná. Jediným problémem, zvlášť pro fotografy, je tma, která tady vládne. V některých bočních galeriích je taková, že se fotoaparát prostě nemá čeho chytit a stávkuje. Ale i tak to stojí za to.
Hned u vchodu upoutá ohromná kostra nějakého prastarého ještěra - je tak velká, že se do záběru celá nemůže vejít
Kromě nejrůznějších zvířat, která známe ze zoologické zahrady, je zde vystaven i vzácný tasmánský čert

A protože jsme v galerii evoluce, nesmí chybět, samozřejmě, ani první francouzské vydání Darwinovy knihy O vzniku druhů přírodním výběrem


V Jardin des Plantes je toho k vidění ovšem ještě mnohem víc. S dětmi můžete navštívit malou zoologickou zahradu, podívat se do rozlehlých skleníků, pro ty větší může být zajímavé Muzeum mineralogie nebo Botanické muzeum (tam všude se postupně spolu také podíváme). No a velcí, ti si přijdou na své také při procházce mezi krásně kvetoucími záhony.


Grande Galerie de l´Évolution
5. obvod, 6 rue Geoffroy Saint-Hilaire

Otevřeno denně kromě úterý od 10 do 18 hod
Vstupné 9 Eur, děti a mládež do 26 let zdarma
Vstupenka opravňuje ke slevě při vstupu do jednoho z dalších muzeí v Jardin des Plantes

 


Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 28. února 2016 v 14:46 | Reagovat

Možná,že by mne Galerie zaujala,tak jako před lety mne a mého manžela uchvátila La Villette,kam jsme byli pozváni a s obavou se tam vypravili. Také jsem  tam po letech vyvedla svého tehdy dvanáctiletého vnuka -a pobyli jsme tam celý den.V.V.

2 jana jana | E-mail | 28. února 2016 v 19:53 | Reagovat

A nemůže být ta kostra velryba?

3 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 1. března 2016 v 1:26 | Reagovat

[1]: Já myslím, že by Vás galerie určitě zaujala, je udělaná opravdu zajímavě a zábavně.

4 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 1. března 2016 v 1:26 | Reagovat

[2]: Tak jsem to nakonec našla, je to opravdu velryba a ty divné ruce jsou opravdu ploutve :-)

5 Jana Jana | E-mail | 3. března 2016 v 12:26 | Reagovat

Mám veelikou prosbu. Už jsem tady psala dotaz ohledně Versaiiles a dostalo se mi vyčerpávající odpovědi. Není to sice tématicky s článkem, ale nevím kam jinam to vložit. Jedeme teď 16.3 do Paříže (jupí)..je to hlavně dárek pro rodiče, které bereme s sebou...Máte prosím nějaké tipy co je vhodné v tuto roční dobu navštívit nebo spíš vynechat? Chtěli jsem projížďku po kanálu...ale nejezdí se až do dubna :-( .. Maminka viděla někde v televizi, že jsou krásné večerní projížďky po Seině...my byli na večerní projížďce před 5ti lety a dost nás zklamala..to Batobus přes den byl zajimavější..Nebo jsme jen zvolili špatnou loď? Chtěla bych aby se jim opravdu líbilo...Děkuji moc...

6 Jana Jana | E-mail | 3. března 2016 v 12:58 | Reagovat

A ještě jeden dotaz jestli můžu...minule jsme nenavštívili žádné tržiště, což mě mrzí... kam se máme vydat a který den? Budeme v Paříží čtvrtek až neděle... A náhodou nějaký zajimavý tip pro případ špatného počasí?? Kam stojí za to si zaplatit vstupné?? Spíš mi jde o památky než o muzea...Mě by se líbilo totiž tak tohle muzeum evoluce...mamince asi spíš Louvre a chlapům asi ani jedno :-) Jo a Blog máte úžasný...pročítám ho pořád dokola už asi 14dní :-) :-)

7 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 4. března 2016 v 23:02 | Reagovat

Jano, tržišť je tam velká spousta a každé z nich je otevřené jindy. Tady najdete seznam i s plánkem podle jednotlivých čtvrtí, dá se tam proklikat na umístění podle jednotlivých obvodů a na dny, kdy se trhy konají: http://meslieux.paris.fr/marches
Jinak samozřejmě kam jít, to záleží na vašich zájmech a časových možnostech, v pravém sloupci blogu najdete seznam muzeí, včetně těch menších. Fakt je, že Louvre je časově náročný, ale zas když je člověk v Paříži, tak je to "povinnost". Chlapy by mohla zajímat třeba Invalidovna s vojenským muzeem a s hrobem Napoleona... a hned vedle je Rodinovo muzeum, kde se dá jít dovnitř nebo jen do zahrady, kde je taky spousta soch. Nebo, pokud se Vám nebude chtít čekat ve frontě na Eiffelovku, je dobré se podívat aspoň nahoru na Vítězný oblouk nebo na mrakodrap Montparnasse s úžasným výhledem.

8 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 4. března 2016 v 23:15 | Reagovat

[5]: Jano, ještě k těm projížďkám - kanál je bohužel v rekonstrukci, ale tam jsou stejně dlouhé prostoje ve zdymadlech :-) Tu klasickou projížďku v centru jsem neabsolvovala,ale lidé si to většinou pochvalují. Škoda ale je, že teď bude ještě zima a z kryté paluby toho nebude moc vidět. Určitě nevynechte Montmartre, můžete jet od metra Pigalle nahoru Montmartrobusem, abyste nemuseli šlapat do kopce.
Napadá mě, že by vás možná mohla zajímat i prohlídka opery Garnier, je to uvnitř moc hezké, dostanete se do všech prostor (ne do zákulisí), teď je tam navíc i výstava kostýmů. Informace najdete tady: https://www.operadeparis.fr/visites/palais-garnier/individuels, dá se tam proklikat na všechny podrobnosti i na rezervaci a koupi vstupenek on-line.

9 Jana Jana | E-mail | 9. března 2016 v 16:01 | Reagovat

[8]: Díky moc za tipy a za info. Ta opera vypadá hodně dobře... Stránky jsou bohužel jen ve Francoužštině a tu nedávám na 100%....ale podle toho co jsem pátrala, tak vstup je možný volně i bez rezervace...s tím že lístky koupíme na místě. Je to tak?

10 David David | E-mail | 10. března 2016 v 10:53 | Reagovat

Nádhera! I mně se moc líbí ta kovová konstrukce, konec devatenáctého století jim přál. Opravte si, prosím, chybu: jestliže to v roce 1994 otevřel prezident, pak to byl Mitterrand.

11 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 10. března 2016 v 20:27 | Reagovat

[10]: Davide, děkuji za upozornění, samozřejmě máte pravdu, měla jsem asi nějaké zatmění, když jsem to psala :-)

12 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 10. března 2016 v 20:30 | Reagovat

[9]: Ano, Jano, je to tak, jen je třeba počítat s frontou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama