Le Louvre des Antiquaires

15. ledna 2016 v 14:00 |  1. obvod
Na tu velkou budovu v těsné blízkosti Louvru už se mě ptalo několik lidí. Tyčí se jen přes ulici od hlavního průčelí Louvru jako velký monolit, rozčleněný arkádami, které běží po celém jejím obvodu. Málokdo z turistů ví, co se v něm skrývá, a ještě méně z nich vezme za kliku a vstoupí dovnitř. Přece však stojí za to tam nakouknout - už jen proto, že dny této instituce jsou - zdá se - sečteny a brzy by měla být zahájená rekonstrukce, která budovu a její využití změní.Budova byla postavená v roce 1852 jako hotel při příležitosti Všeobecné výstavy. V jejím přízemí byly umístěny luxusní obchody, které měly takový úspěch, že se tehdejší vlastníci rozhodli hotel přestěhovat jinam a věnovat budovu jen nákupům. V roce 1877 zde tak bylo po rekonstrukci otevřeno první ohromné obchodní centrum, tehdy nevídaná věc, která nabízela návštěvníkům na 10 000 m2 obchody s tím nejluxusnějším zbožím, které si dokázali představit. Tyto obchody tady vydržely skoro sto let až do roku 1974, kdy bylo celé centrum zavřeno a podstoupilo důkladnou rekonstrukci. Po ní zde nový majitel otevřel v roce 1978 první kryté obchodní centrum starožitností. Svoje obchody a pobočky v něm otevřelo na třech poschodích dvě stě padesát obchodníků, kteří nabízeli nejen starožitný nábytek a obrazy, ale také sochy, šperky, historické zbraně, mince, staré hračky, porcelán a sklo, starý bytový textil nebo třeba i starožitné vycházkové hole. Historie nabízeného zboží pokrývala období od antiky až do 60. let minulého století.
Zhruba před dvěma lety začal pomalý úpadek tohoto místa luxusu a centrum se začalo pomalu vyprazdňovat. Někteří obviňují vlastníka budovy (kterým je společnost, vlastnící - kromě jiného - i slavný koncertní sál Olympia), že ji úmyslně nechává chátrat a že se mu odchod starožitníků hodí v jeho plánech na otevření komerčního nákupního centra. Pokud to byl skutečně jeho úmysl, podařil se mu dokonale. Na konci loňského roku zde zůstalo jen devět otevřených obchodů.
Pojďme se tedy podívat dovnitř, dokud je čas.

Symbolem instituce jsou dva lvi, jejichž kamenné zobrazení najdeme ve vstupních prostoráchNa první pohled zde není žádné úpadek znát. Vstupní hala je vyzdobená, nasvícená, hostesky sedí na svých místech. Ty obchody, které jsou ještě otevřené, mají výlohy plné zajímavých a drahých starožitností.


Briliantové náušnice byly překrásné a zdálo se, jako by chtěly ke mně (no ano, dokázala bych je unosit) - já jsem však vzhledem k jejich ceně raději ostřila na nápis na krabičce, který mě zaujal ještě víc: Prague - Vienne - Carlsbad.

Pokud člověk udělá čelem vzad, naskytne se mu jiný pohled - na řady prázdných obchodů, mezi kterými se až bojí. I tady však funguje plně osvětlení a uprostřed té prázdnoty pod skleněnou střechou tiše popojíždějí schody do prvního patra, kde ve šťastnějších dobách fungovaly další obchody i výstavní sály (jednou jsem tady viděla zajímavou výstavu o historii opia, se všemi starožitnými pomůckami, které k jeho používání byly potřeba).

Zatím jsem nikde nenašla informaci o tom, kdy přesně by Le Louvre des Antiquaires měl zavřít. Podle loňského článku v Le Figaro se zdá, že ti, kteří v paláci ještě zůstávají, zatím stále odolávají nabídkám vlastníka, který jim nutí vysoké odstupné, jen aby je odtud dostal pryč i přes stále platné nájemní smlouvy. Už se však objevily zprávy, že nové obchodní centrum, plné běžného, byť luxusního zboží (hlavně hadříků, kabelek, parfémů a šperků), by mělo být otevřeno v roce 2018.
No a pokud se vám dovnitř nechce, můžete vyzkoušet aspoň mírně macdonaldizovanou čajovnu pod podloubím. Je sice předražená, nabízí však na jedné straně pohled na Louvre a na druhé na Královský palác.


Le Louvre des Antiquaires
1. obvod, 2 place du Palais Royal

Otevřeno denně kromě pondělí, samozřejmě dokud nezavřou kvůli rekonstrukci


Jak se tam dostat: metro Palais Royal Musée du Louvre (linka 1 a 7)

 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 15. ledna 2016 v 18:51 | Reagovat

Krásná budova a to, co uvnitř ještě zbývá, je také okouzlující. Škoda, že jsme vždy jen šli kolem a nenapadlo nás nakouknout dovnitř.. Takže díky, že jste za nás tuhle prohlídku udělala :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama