Noël dans la rue Mouffetard

23. prosince 2015 v 12:00 |  5. obvod
Nikdy jsem nepočítala, kolikrát jsem vás tady už vláčela po rue Mouffetard, mé oblíbené uličce, kam chodím pokaždé, když jsem v Paříži, a často i několikrát po sobě.
Mám ráda místní staré domy s malovanými vývěsními štíty, ateliéry, které se pořád ještě, i přes nejrůznější rekonstrukce, skrývají v zadních traktech, dvorech a průchodech, které z ulice vedou na všechny strany, kavárny s židličkami vystrčenými na ulici i v té největší zimě, mám ráda starý kostel sv. Medarda, před kterým v neděli v poledne hraje a tančí uprostřed turistů skupinka místních, a mám samozřejmě ráda všechny ty obchody s jídlem, kterými ulice překypuje, od italského lahůdkáře dole naproti kostelu, až po poslední obchod s vínem v horní části ulice. Tady vždycky seženete všechno, na co si vzpomenete, ale zvlášť o Vánocích je nabídka tak široká, že člověk neví, co dřív.

Hned z kraje ulice, když po ní začneme stoupat od kostela, narazíme na velkou bretaňskou rybárnu. Před loňskými Vánoci jsem se ani nemohla dopočítat, kolik různých druhů mořských potvor tady měli. Chudák humr vypadal neškodně, jednak už byl uvařený a kromě toho jeho ohromná klepeta prodávali zvlášť. Ze všech druhů ústřic mě zaujaly ty největší, velké jako pěst, a zvrásněné jako prehistorické kameny.


Tito šnečci už rozhodně růžky nevystrčíO kousek výš trčí do ulice dlouhý pult sýrárny. Taky místo, kde bych dokázala strávit nejmíň půl dne.


Foie gras ve všech podobách, kvalitách a velikostech v perigordském lahůdkářství hned vedle, po boku s místní cukrárnou, plnou tradičních vánočních bûche

V dolní části ulice, která je pěší zónou, najdeme kromě obchodů také nejvíc restaurací a kaváren. Ty se potom v horní části prolínají i s nepotravinářskými obchody.Zatím co ještě před padesáti lety byla ulice chudou a zapomenutou částí Paříže, turistika ji v dalších desetiletích převálcovala tak, že genius loci pomalu mizí. Místo obyčejných krámků se tady usazují drahé obchody s úplně stejným oblečením, které můžete koupit kdekoliv jinde, a prodejny turistických cetek. Několikrát jsem si už všimla, jak se ta místa mění - například na místě tak trochu zanedbaného bistra s krajkovými záclonkami, vedeného místním majitelem, se najednou může objevit sterilní prosklená plocha moderní kavárny s anglickými nápisy (to v tom lepším případě), nebo obchod, který prodává conversky. A taky místo ateliéru za oprýskanou zdí, který jsem před pár lety navštívila, dnes stojí novostavba s křiklavě oranžovými okny. Je mi to tak líto. Asi se pomalu stávám nostalgickým pamětníkem.


Rue Mouffetard končí na place de la Contrescarpe, náměstíčku plném kaváren. Z něho se rozbíhají čtyři ulice a my se vydáme ještě kousek po rue Descartes, která je pokračováním rue Mouffertard nejen z hlediska směru, ale taky zaměření - i tady je jedna restaurace a kavárna vedle druhé.


Chci vám tady ukázat ještě dvě restaurace - tou první je Maison de Verlaine, která je umístěná v domě, kde slavný básník 8. ledna 1896 zemřel (a taky tady má ve výšce pamětní desku)...


... a ta druhá, burgundská Au doux raisin, U sladkého hroznu, ta vás přitáhne sama. Z výlohy se totiž na vás dívá ta nejslavnější generace francouzských herců. Na fotkách z filmu z roku 1963, který se u nás promítal pod názvem Povedení strejdové, je tady Bernard Blier, Lino Ventura a Jean Lefebvre, dole potom Jean Gabin a mladý Jean-Paul Belmondo, oba z filmu Opice v zimě (1962), a po jejich boku Louis de Funès. Tady si dát skleničku je čistá radost.


Nakonec to dnes vlastně o Vánocích skoro vůbec nebylo, jen o tom jídle a o rue Mouffetard. Docela by mě zajímalo, jestli se někdo inspiroval (nejen teď, ale i v minulosti) a do této ulice se v mých stopách vydal - a jak se mu tam líbilo.
 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 23. prosince 2015 v 12:31 | Reagovat

Hezké, hezké, hezké ... a vygradované. Klidné Vánoce všem!

2 VeraSara VeraSara | 23. prosince 2015 v 12:38 | Reagovat

Krásná ulice, máme ji také moc rádi a často sem zajdeme. Vodíme sem a posíláme všechny naśe hosty a návštěvníky Pařiže. K bydlení v okolí doporučuji Hotel Des Grandes Ecoles, romantický krásný hotýlek s vlastním dvorem. Zdravím a přeji hezké vánoce
Vera

3 HANA HANA | 23. prosince 2015 v 12:51 | Reagovat

Nádherná atmosféra...Díky a krásné vánoce!

4 Hanka Hanka | Web | 23. prosince 2015 v 13:59 | Reagovat

Zdravím, Hani, taky mám za sebou jedno vánoční toulání v rue Mouffetard, jinak každoroční jarní nebo letní:-) a taky sem vodím všechny, kdo zde ještě nebyli...mám stejné pocity, i stejné zájmy :-)vždyď víte :-).Poprvé mě sem dovedla knížka od Susanna Kubelka Ofélie se učí plavat. Šla jsem hledat ulici, kde bydlela, krámky, kam chodila nakupovat :-), místa , která popisuje... a našla :-) To mám ráda. Přeji Vám, Hani, krásné a pokojné Vánoce a doufám, že v příštím roce, ve zdraví, klidu a míru třeba zase v Paříži? ;-) PS. A díky za krásné čtení a podívání.

5 Eva Eva | 23. prosince 2015 v 17:06 | Reagovat

Tak já zde ještě nebyla, snad se mi někdy poštěstí. Pokud se nepletu, často o této ulici mluvil Jan Šmíd, myslím, že zde i bydlel. Ta filmová kavárna, no to je paráda, hned bych si sem zašla na pastis :-) Přeji pohodu nejen přes svátky, ale i po celý rok a opětovně děkuji za krásné toulání Paříží s Vámi :-)

6 jamat jamat | E-mail | 23. prosince 2015 v 18:07 | Reagovat

Díky za krásné obrázky! Také já jsem si díky Vám tuto úžasnou ulici oblíbila a při obou návštěvách Paříže ji procourala. A nejen tuto - itinerář jsem si vždy dělala podle Vašeho bezvadného blogu! A taky jste ve mně vzbudila zájem o street art - moc děkuji a přeji Šťastné a veselé!

7 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 24. prosince 2015 v 0:54 | Reagovat

[1]: Děkuji a taky přeji hezké svátky!

8 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 24. prosince 2015 v 0:56 | Reagovat

[2]: Děkuji za zprávu a za informaci o hotelu, může se tady někomu určitě hodit.  Také přeji hezká Vánoce. Hana

9 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 24. prosince 2015 v 0:56 | Reagovat

[3]: Děkuji a přeji příjemné svátky! Hana

10 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 24. prosince 2015 v 0:58 | Reagovat

[4]: Děkuji Hanko, za všechny informace i za přání. Tu knížku neznám, poohlédnu se po ní. Přeji hezké vánoce Vám i celé Vaší rodině a... příště třeba v rue Mouff. Hana

11 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 24. prosince 2015 v 1:01 | Reagovat

[5]: Evo, příště to určitě stihnete. Ano, Jan Šmíd o ulici taky hodně a hezky píše a máte pravdu, v jedné své knížce píše, že tam bydlel - myslím, že to bylo zrovna tam, kde bývalo to bistro s krajkovými záclonkami, které loni zmizelo. Přeji hezké vánoce a na příští rok nějakou tu cestu do Paříže :-)
Hana

12 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 24. prosince 2015 v 1:02 | Reagovat

[6]: Moc děkuji za úžasný vzkaz, to mě samozřejmě těší, že je Vám můj blog užitečný. Hezké svátky přeji. Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama