Versailles: Králova zahrada - Le Potager du Roi

29. listopadu 2015 v 12:30 |  Versailles
Zahrada, do které se podíváme dnes ve Versailles, leží stranou zámeckého areálu při levém křídle zámku. Založil ji v letech 1678 až 1683 na žádost Ludvíka XIV. zámecký architekt Jean-Baptiste La Quintinie. Zahrada sloužla k pěstování zeleniny a ovoce pro královský stůl. La Quintinie v zahradě zavedl nejen používání kravského a koňského hnoje přímo z královských stájí, ale navrhl i systém kamenných zídek a skleníků tak, že zde sklízeli ovoce a zeleninu i mimo sezónu - jahody v březnu, salát v prosinci nebo hrášek v dubnu.
Král, který to sem neměl ze zámku daleko, se sem prý často chodil procházet a dokonce tu i pracoval - naučil se prý stříhat ovocné stromy.
Na konci 18. století byla zahrada velkou rekonstrukcí rozšířena, ale během francouzské revoluce došlo k jejímu úpadku - revolucionáři rozprodali cenné rostliny (například osm set ananasů), zahrada byla rozparcelována a pronajata soukromníkům. S koncem republiky a obnovením království došlo i na opětovné zvelebení zahrady.
V roce 1873 zde byla založena prestižní zahradnická škola, která v přilehlých budovách sídlí dodnes. Její žáci zahradu udržují společně s profesionálními zahradníky.Zahrada leží v těsném sousedství versaillské katedrály sv. Ludvíka. Je rozčleněná kolem centrální fontány do čtyř velkých čtverců, lemovaných řadami ovocných stromů a květinami. Uprostřed čtverců je vysázena nejrůznější zelenina.V parku nechybí ani sochy zahradníků - zakladatelů

Královská brána uzavírá na východě zahradu pod zámkem vedle ohromné Švýcarské vodní nádrže, odkud je to kousek jen přes silnici do oranžerie a do zámeckého parku. Tedy byl by to kousek, pokud by brány byly otevřeny. Takto to musíme všechno obejít přes město a přes hlavní vstup do zámku.


Nejvzdálenější část zahrady je rozdělena na jednotlivé "buňky" pod úrovní terénu, rozdělené bílými kamennými zdmi a terasami. Ty přitahují a akumulují teplo a proto je tu možné pěstovat nejen běžné druhy ovoce, ale také fíky a jiné exotické rostliny. Jedna z částí zůstává neupravená - ta slouží jako školní pozemek.

Za touto méně upravenou částí narazíme na mřížovou bránu, která zahradu uzavírá. Přes ni se můžeme podívat do další versailleské zahrady - parku Balbi.


Le Potager du Roi
Versailles, 10 rue Maréchal-Joffre


Zahrada je otevřená po celý rok, od dubna do října každý den kromě pondělí od 10 do 18 hod, v listopadu a prosinci jen v úterý a ve čtvrtek do 10 do 18 hod a v sobotu od 10 do 13 hod, a v lednu až březnu jen v úterý a ve čtvrtek do 10 do 18 hod.

Vstupné: ve všední den 4,5 eur, o víkendu 7 eur.


 


Komentáře

1 jana jana | E-mail | 29. listopadu 2015 v 16:38 | Reagovat

Díky za zahradu. Ludvík XIV. zavedl ve Francii jedení zeleného hrášku (přišlo to z Itálie), do té doby se používal jen zralý sušený hrách. Prý se mohl po hrášku utlouct.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 29. listopadu 2015 v 20:50 | Reagovat

[1]: Děkuji za zprávu, to jsem nevěděla. Netušila jsem, že mám s Ludvíkem společnou vášeň pro hrášek :-)

3 Vera Vera | 8. prosince 2015 v 14:25 | Reagovat

Dobry den, ve Versailles doporucuji navstivit i park Domaine de madame Elisabeth u Avenu de Paris, je nadherny, s divokymi zakoutimi, zahradkou s bylinkami, cestou basniku s uryvky jejich versu, vcelinem a malym palacem mme Elisabeth. Objevila jsem ho nedavno a je casto poloprazdny. Je asi 15 min od zamku. Krasny relax.  
Naproti pres avenue je dalsi "tajny" park s jezirkem, kam se nesmi (je soukromy), ale ja tam obcas chodim, protoze je otevreno..zatim me jeste nikdy nevyhodili:)
PS: dekuji za sympaticke clanky a fotky, moc hezky blog delate

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 8. prosince 2015 v 21:56 | Reagovat

[3]: Děkuji za tip, příště se tam zkusím vydat. Pořád je co objevovat :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama