Trh ve Versailles / Marché de Versailles

1. listopadu 2015 v 12:00 |  Versailles
Nedělní výlet nás ani přes dnešní dušičkové datum nezavede na žádný hřbitov, ale vydáme se do Versailles na místo, které jsem si letos doslova zamilovala. Když se odchýlíte od turistických tras, vedoucích rovnou k zámku, najdete ve městě spoustu zajímavostí. Místní tržnice je jednou z nejmalebnějších.Versailleské tržiště je jedno z vůbec nejstarších ve Francii. Založil ho před více než 300 lety Ludvík XIV. v tehdy nově vznikající čtvrti Notre-Dame. Je umístěné na rušné křižovatce, kterou na všech čtyřech stranách lemují nízké kryté haly tržnice. Ty dnešní pocházejí z roku 1841, kdy nahradily původní pavilony.
Střed náměstí je doslova zaplaven stánky, ve kterých trhovci, kteří se sem sjíždějí z daleka, prodávají především zeleninu, ovoce, ale také sýry, uzeniny nebo pečivo.
Ceny v kryté tržnici jsou vyšší než v Paříži, především u sýrů, ryb a masa. U venkovních stánků s ovocem a zeleninou se vám naopak stane, zvlášť před polednem, kdy se prodavači snaží všechno co nejrychleji vyprodat, že při pohledu na cenovku nevěříte svým očím. Já jsem nevěděla co dřív, ale ani bedničku fíků za pět euro, tři kila meruněk za dvě padesát nebo tři žluté melouny celkem za dvě eura jsem sebou prostě nepobrala.

Uprostřed každé ze čtyř částí náměstí stojí podivná budka se zobrazením ludvíkovského rytíře. Jsou to vchody do podzemního parkoviště, které leží pod náměstím.Haly kryté tržnice měly dříve specifické zaměření - jak vidíme z nápisů nad vchody, jedna z nich byla věnovaná rybám, druhá masu, třetí moučným výrobkům a čtvrtá bylinám. Dnes najdeme v každém pavilonu od něčeho trochu.


Oči mi přecházely hlavně u stánků s různými lahůdkami, olivami, artyčoky a saláty z mořských plodů nebo zeleniny. A taky u pultů s libanonskými pistáciovými a mandlovými sladkostmi nebo u výrobce čokoládových pralinek. A u sušeného ovoce. A u oříšků. A... a všude.


Nechybí samozřejmě ani květiny nebo pekárna na rohu náměstí, u které bych dokázala strávit jen díváním půl dne (a co teprve jezením!)
To ovšem není všechno. Náměstí je lemováno v druhé řadě za halami tržnice souvislou řadou kaváren, restaurací a bister. Nedivte se prázdným stolům, na oběd bylo ještě brzy. Kromě toho byl srpen, kdy jsou všichni Francouzi na dovolené a nebylo tu moc lidí (ve srovnání s tím, co jsem tady viděla o měsíc později).
Od řady domů s kavárnami se větví úzké uličky s průchody a dvorky, plné obchodů se starožitnostmi. Určitě si je spolu někdy příště projdeme.


Marché Notre-Dame
Versailles, křižovatka ulic rue du Maréchal Foch a rue de la Paroisse
Krytá tržnice je otevřená denně kromě pondělí, venkovní trh v úterý, v pátek a v neděli dopoledne


Jak se tam dostat najdete TADY. Dole na mapě je tržnice umístěná u bílé tečky s adresou 1 Rue du Maréchal Foch. Jak vidíte, je to jen kousek od zámku a ta malá zacházka se určitě vyplatí.
 


Komentáře

1 VĚRA VĚRA | E-mail | 1. listopadu 2015 v 13:12 | Reagovat

Ač jsem po nedělním obědě, hned bych si něco dala...Třeba jako dezert některý ze sýrů Comté..

2 jarka jarka | E-mail | 1. listopadu 2015 v 17:47 | Reagovat

No, nádhera, nádhera. Tak já bych si dala nějaký sýr a taky něco sladkýho...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama