Musée Jacquemart-André

9. listopadu 2015 v 12:00 |  Muzea a galerie
O muzeu, umístěném v krásném paláci v 8. obvodu, jsem tady psala už před několika lety. Tehdy jsem tam viděla výstavu impresionisty Gustava Caillebotta, zatím co tentokrát jsme se přenesli mnohem dál do minulosti, na výstavu florentských portrétů z doby Medicejských.


Muzeum je umístěno v paláci, který si nechal postavit v letech 1869-1875 sběratel umění Édouard André se svojí ženou, malířkou Nélie Jacquemart. Společně vytvořili rozsáhlou a bohatou sbírku umění, kterou Nélie Jacquemart po smrti svého manžela odkázala i s celým palácem Francouzskému institutu, s podmínkou, že sbírky i zařízení paláce zůstanou na svém místě. V muzeu, které bylo otevřené v roce 1913, tak můžeme vidět veškeré zařízení a vybavení paláce tak, jak v něm manželé žili. V levém křídle paláce se konají pravidelně dočasné výstavy.
Když jdete po ulici podél zdi, která muzeum lemuje, možná si ani nevšimnete, že se nad ní ve výšce tyčí bohatě zdobená budova. Abyste se k ní dostali, musíte nejdřív projít průjezdem, potom po chodníku na nádvoří a až teprve pak se před vámi otevře hlavní nádvoří s průčelím, které hlídají kamenní lvi.

Prohlídka přízemí začíná velkým salonem a pokračuje přes menší místnosti, kde jsou vystaveny obrazy, sochy a jiné umělecké předměty ze sbírky manželů Jacquemart - André. Je to všechno nádhera, ani nemám slov.
Na konci řady salonků projdeme do zimní zahrady s nádherným schodištěm, vedoucím do prvního patra


Nad schodištěm je umístěná Tiepolova nástěnná malba, která sem byla přenesená z římské vilyV místnosti hned vedle schodiště najdeme především staré cenné tapiserie a obrazy. Ale hlavně odtud máme přes vyřezávané zábradlí zajímavý průhled do přízemí.


V prvním patře nás čeká další řada salonů s vystavenými sbírkami. Můžete si tady prohlédnout sochy a hlavně celou řadu obrazů, především z 15. a 16. století. Čeká tady na nás Sandro Botticelli, Andrea Mantegna, Gian Lorenzo Bernini, Canaletto, Luca della Robbia, Paolo Uccello, Bellini, Botticini , ale také Rembrandt, Franz Hals, Fragonard nebo Chardin.Když už by se zdálo, že budeme uměním přesyceni, teprve potom vstoupíme v prvním patře do krátkodobé expozice renesančních florentských portrétů. Tam se bohužel fotit nesmělo, tak aspoň krátká upoutávka.


Muzeum je ovšem pověstné nejen uměním, ale také restaurací, a hlavně, hlavně dorty, na které se tady specializují. Restauraci najdete v přízemí v prostorách, které bývaly jídelnou manželů Jacquemart - André. Patří k nim i terasa, která byla bohužel při naší návštěvě zatažená ošklivým igelitem, protože už bylo chladno.

No tak ano, mám i fotku výhledu od stolu. Nebýt toho igelitu, byla by lepší, ale nešlo to ani nadzvednout, ani odhrnout. Ale ty dorty, ty teda opravdu byly.Výstava portétů trvá do 25. ledna 2016. Pokud se tam do té doby nedostanete, nevěšte hlavu, od 18. března do 25. července 2016 bude nová výstava, kde na vás bude čekat Monet, Renoir, Pissarro, Sisley, Gauguin a další impresionisté a postimpresionisté. Myslím, že tam nutně budu potřebovat jet.

Muzeum a sbírky manželů Jacquemart-André si můžete prohlédnout také tady:Musée Jacquemart-André
8. obvod, 158 boulevard Haussmann

Otevřeno denně od 10 do 18 hod, v době výstav v pondělí do 20,30 hod
Vstupné 14 eur, snížené (děti do 17 let, studenti) 12 eur

Jak se tam dostat: metro Miromesnil nebo Saint-Augustin (linka 9 a 13)
 


Komentáře

1 Miluše Miluše | E-mail | 9. listopadu 2015 v 12:22 | Reagovat

Moc Vás zdravím a chci napsat komentář v obecné rovině. Všechny Vaše články jsou pro mě velmi obohacující, Paříž miluji a je úžasné, že o tomto nádherném a inspirujícím městě existuje právě Váš BLOG. Jste pro mě docela záhadnou bytostí a vždy se táži sama sebe, kdo se skrývá za všemi těmi články, kde přichází tato úžasná osoba na všechny ty nápady, nás čtenáře seznamovat tak detailně slovem i krásnými fotkami o Paříži všední i nevšední. Vřelé díky.

2 Michal Ptáček Michal Ptáček | 9. listopadu 2015 v 13:21 | Reagovat

Zavedu se sebou disciplinární řízení, jak to, že jsem o tomhle paláci dosud nic nevěděl. Na druhou stranu to brzy napravím, však v době impresionistické výstavy v červenci 2016 hodlám v Paříži být!

3 Věra Věra | E-mail | 9. listopadu 2015 v 14:45 | Reagovat

Naprosto souhlasím s paní Miluší a zdravím.

4 David David | E-mail | 9. listopadu 2015 v 15:50 | Reagovat

Je to paráda, nikoli lehnout si na záda, nýbrž číst tenhle blog.

Prostě, krátce, jednoduše:
Miluše mi mluví z duše!

5 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 10. listopadu 2015 v 0:39 | Reagovat

Paní Miluše, to, co mi píšete, mě samozřejmě moc těší. Nedělejte si o mně velké iluze, psaním na tento blog prostě jen zaháním stesk po Paříži, proto to beru tak důkladně :-)

6 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 10. listopadu 2015 v 0:41 | Reagovat

[2]: No tak to se těším pak na další prezentace o umění :-) Ta dnešní potěšila.

7 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 10. listopadu 2015 v 0:42 | Reagovat

[3]: Děkuji, paní Věro!

8 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 10. listopadu 2015 v 0:43 | Reagovat

[4]: Davide, děkuji, myslím, že  verších mi tady ještě nikdo nepsal. Potěšilo, a moc :-)

9 Simonne Jurčová Simonne Jurčová | E-mail | 10. listopadu 2015 v 22:23 | Reagovat

Váš blog je zaradený do môjho pravidelného programu, čerpám z neho veľa inšpirácií. Keďže máte záujem trošku aj o históriu, mám jednu prosbu. Možno budete vedieť, na koho  z miestnych sa máte s otázkou obrátiť. Potrebovala by som zistiť, v ktorej nemocnici rodila moja stará mama cisárskym rezom v roku 1925. Bývala vtedy v ulici Mouton Duvernet v 14. obvode. Mám sprievodcu Parížom z roku 1930 a tam som našla Hopital de la Maternité neďaleko l´Observatoire, bol to starý kláštor a myslím, že ešte dnes je tam prístupná nejaká kaplnka. Boulevard de Port-Royal.

10 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 10. listopadu 2015 v 23:42 | Reagovat

[9]:Simonne, děkuji za věrnost mému blogu. Myslím, že máte pravdu, že  nejblíž Mouton Duvernet byla a je opravdu nemocnice Hopital Maternité Port Royal, která existuje dodnes. Ve staré části je pořád kaple i křížová chodba původního kláštera (zkuste si zadat do vyhledávače "Maternité Port Royal" a pak obrázky). Přímo stránky nemocnice jsou tady: http://materniteportroyal.fr/plan-acces.html
Pokud byste potřebovala v pátrání ještě pomoci, napište mi když tak na adresu ve sloupci vpravo.

11 DanaV. DanaV. | 11. listopadu 2015 v 12:54 | Reagovat

Jejda, to jsem zase o něco přišla! Tohle muzeum jsem měla v plánu navštívit už před lety, ale nějak jsem na něj zapomněla. Poznamenám si na přední místo. Moc krásné. Děkuji opět za připomenutí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama