Chateaubriandův dům / Maison de Chateaubriand

22. listopadu 2015 v 13:00 |  Kousek za městem
Ve slunečném pražském listopadovém dni se vydáme do stejně tak sluncem zalitého parku Vallée-aux-Loups nedaleko Paříže, ve kterém stojí dům, v němž bydlel jeden z nejznámějším francouzských spisovatelů a politiků začátku 19. století.
Francois-René de Chateubriand byl nejen předchůdce romantismu, ale po francouzské revoluci, kdy se zasazoval o návrat křesťanstkých hodnot, se angažoval také jako politik. V době Ludvíka XVIII. a Karla X. byl velvyslancem a ministrem zahraničí. Jeho politická kariéra skončila s tzv. Červencovou monarchií, kdy byl v opozicí proti nově nastoupivšímu králi Ludvíku-Filipovi.
V době svého politického vzestupu v roce 1807 si koupil dům, do kterého se dnes podíváme, a který mu sloužil jako útočiště před politickým světem - a hlavně jako místo, kde napsal svá nejdůležitější díla.Dům stojí v parku nedaleko úzké silničky v obci Châtenay-MalabryK domu se dostaneme až po chvíli stoupání do kopce. Zatímco ze zadní strany nás překvapí novogotické prvky (téměř celé zarostlé zelení), hlavní průčelí má klasicistní sloupoví, které bylo v době, kdy Chateaubriand dům rekonstruoval, v módě.


Domu dominuje dvouramenné schodiště, které vede z haly v přízemí do prvního patra rovnou ke knihovně (ta ovšem byla zamknutá). Schodiště údajně pochází z lodi.Dům je vybaven zařízením nejen z Chateaubriandovy doby, ale také z doby dalšího vlastníka Mathieu de Montmorency, který dům koupil poté, co ho Chateaubriand musel v roce 1817, když byl zbaven funkce ministra zahraničí, prodat kvůli finančním potížím.V přízemí domu leží řada menších salonků. V tom modrém visí obraz Chateaubriandovy milenky Juliette Récamier, odpočívající na stejné pohovce, nad kterou je obraz pověšený.

Některé vybavení z Chateaubriandovy doby připomíná jeho cestu do OrientuLožnice Juliette Récamier. Hodiny na krbu jsou připomínkou jejího přátelství s Hortense, dcerou Napoleonovy manželky Joséphine de Beauharnais.


Chateaubriandova ložnice a jeho psací stolek. Tady prý napsal Paměti ze záhrobí.Při pozdějších úpravách byla k domu přistavěna věž, kaple a ještě později skleník, ve kterém je dnes kavárna

Kaple není pro návštěvníky muzea přístupná, tak jenom zvenčí přes sklo můžeme obdivovat hru barev na podlazeRozlehlý čtrnáctihektarový park kolem domu tvoří arboretum se vzácnými stromy, ale najdeme tady také velkou louku s ovcemi a několik malých stavebLavička v parku, na které si z plastové krabice můžete půjčit některou Chateaubriandovu knihu a v klidu si zde číst


V parku jsou rozmístěny stojany s úryvky z Chateubriandových knih
Když vyjdeme z parku ven, přímo naproti vstupu uvidíme bránu do arboreta, které jsme TADY už před časem také viděli.Maison de Chateaubriand
87 rue de Chateaubriand
Châtenay-Malabry

Otevřeno od března do října 10 - 12 a 13 - 18,30 hod, od listopadu do února 10 - 12 a 1 - 17,30 hod
Vstupné 5 eur, snížené (studenti a senioři) 3,50 eurJak se tam dostat: RER B Robinson, potom autobus 194 nebo 294, stanice Marc Saignier, nebo cca 20 min pěšky po šipkách
 


Komentáře

1 Eva Eva | 22. listopadu 2015 v 16:02 | Reagovat

Při vyslovení Chateaubriandova jména si vybavím z křížovek jeho dílo Atala a hned vzápětí Petit Bé a Grand Bé, ostrůvky u Saint Malo, kde je jeho jednoduchý hrob s křížem, který směřuje na širé moře...A jako vždy zajímavý článek, díky!

2 jana jana | E-mail | 24. listopadu 2015 v 7:41 | Reagovat

Idylické léto dýchá z fotek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama