Académie de la Grande Chaumière

13. listopadu 2015 v 12:00 |  6. obvod
Pro toho, kdo se zajímá o výtvarné umění, je Paříž ráj. Samozřejmě především kvůli všem muzeům a galeriím, ale také pro ten pocit, že člověk chodí ve stopách slavných umělců, pro genius loci, který se nad městem vznáší a který vás často nečekaně překvapí.
Jedním z míst, kde na začátku 20. století pracovali umělci, kde se setkávali v bistrech a kavárnách a kde prožívali svoje často pohnuté osudy, je křižovatka u metra Vavin. Leží tady slavné kavárny La Rotonde, Le Dôme a La Coupole, které v těch dobách byly jen prostými chudými lokály, které po večerech obcházel Amedeo Modigliani a snažil se hostům prodat své kresby. Sedával v nich Picasso s Matissem a s Apollinairem, před svým posledním odjezdem na Tahiti sem chodil Paul Gauguin a na sklonku svého života se tady začal objevovat i Edgar Degas. V nedalekých ateliérech v 15. obvodu pracovali ve velké bídě židovsko-ruští malíři, jako Chagall, Soutine, Zadkine nebo Kremègne a další malíři a sochaři z východní Evropy i jiných částí světa.
Všechny sem přitahoval nejen bujarý život a setkávání s přáteli, ale také dvě malířské akademie, které ležely v rue de la Grande Chaumière, ležící jen pár metrů od slavné křižovatky. Ta známější, Académie Colarossi, zanikla už v roce 1930. Druhá, Académie de la Grande Chaumière, přežila dodnes a právě tu dnes navštívíme a prohlédneme si ji.


Tato soukromá akademie byla založená v roce 1904 jako určitá protiváha příliš akademické a strnulé École des Beaux Arts. Od samého začátku se zde vyučovala nejen kresba a malba, ale i sochařství. V průběhu let tady učilo mnoho známých umělců, my si připomeneme třeba jen Antoina Bourdella, Claudia Castelucha, Fernanda Légera nebo Ossipa Zadkina. Slavná jména najdeme i mezi žáky - kromě jiných jsem v seznamu našla i našeho Ottu Gutfreunda.


Srdcem celé akademie je velký ateliér, který na rozdíl od jiných prostor neprošel nikdy žádnou rekonstrukcí a dodnes zůstal v takovém stavu, v jakém byl ve svých slavných dobách. Nesmí se tady prý s ničím hnout, takže tu dodnes najdete zašlou dřevěnou podlahu, po které chodil Modigliani, ušmudlané a od kouře z kamen začouzené zdi a červeným sametem potažené vratké pódium pro modelky. Zábradlíčko kolem pódia sice pořád padá, ale z piety není opraveno.
Akademie funguje jako série dlohodobých denních i večerních kurzů, ale kromě toho sem do volných kurzů může ve stanovenou dobu přijít kdokoliv, vybrat si mezi kresbou a malbou, zátiším nebo figurou, zaplatit poplatek (kolem 20 eur za tříhodinový kurz), a výtvarně se tady pod odborným dozorem realizovat až do alelujá - samozřejmě se zatajeným dechem a s myšlenkou, kdo všechno na tomto místě u štaflí stál.Tahle paní dělá v ateliéru modelku a zcela vážně nám s ohromným zaujetím líčila, jak náročná a obtížná práce to je, jak ten tvůrčí proces dá člověku zabrat, jak chodí domů vyčerpaná a jak je vlastně nespravedlivé, že je ta jejich těžká práce tak málo uznávaná a hodnocená. Hm.
V zadní části domu leží tři menší ateliéry. V tomto například se učí malířská anatomie.

Při procházení celého domu jsem měla pocit, jako by někde poblíž měli slevovou akci na modrou barvu. Natřeno tady bylo opravdu skoro všechno a jak vidíte, na dalším se ještě pracovalo.Ten pravý ateliérový vzhled najdete potom na malém dvorku, kam vedou okna zadních ateliérů


Pokud byste se sem do ulice dostali, podívejte se pozorně i na dům číslo 13, který stojí přímo naproti akademii. Na začátku své pařížské kariéry zde za dvěma okny vlevo v prvním patře bydlel Alfons Mucha (který se později přestěhoval naproti do domu číslo 12 a později do čísla 8). V přízemí tohoto domu byla tehdy levná restaurace, kam chodili jíst umělci z okolí. V Muchově životopisu, který sepsal jeho syn Jiří Mucha, je uveřejněná fotografie již starého malíře, jak stojí ve dveřích tohoto domu, který navštívil při své poslední cestě do Paříže.Ateliér Colarossi, o kterém jsem se zmínila nahoře, ležel v domě číslo 10. Je to ten dům nahoře, ze kterého vlevo vykukuje jen kousek výlohy restaurace. Tato akademie byla ve své době velmi slavná a měla slavné žáky. Jejich seznam najdete TADY. Z těch českých tady studoval (a později i učil) právě Mucha, ale také František Bílek nebo Josef Čapek.
Do bílého domu číslo 8, který vidíte nahoře, se Mucha přestěhoval kvůli větším prostorám na malování. Z tohoto jeho ateliéru pochází fotografie, kterou vidíte dole. Je na ní u Muchova harmonia Paul Gauguin, který v tomto domě také krátce bydlel.


Dalším slavným obyvatelem domu číslo 8 byl Amedeo Modigliani. Byl to jeho poslední ateliér, ve kterém bydlel s Jeanne Hébuterne, a odkud ho 22. února 1920 už v agónii odvezli do nemocnice de la Charité (dnes už neexistující, na jejím místě v rue Jacob dnes stojí budova lékařské fakulty), kde za dva dny zemřel. Dvacetiletá Jeanne Hébuterne, která byla v posledním měsíci těhotenství, v den jeho smrti vyskočila z okna bytu svých rodičů.

Amedea Modiglianiho i Paula Gauguina připomíná jednoduchá pamětní deska, umístěná na domě (na Muchu si nikdo nevzpomněl).

Académie de la Grande Chaumière
6. obvod, 14 rue de la Grande Chaumière


Jak se tam dostat: metro Vavin (linka 4)
 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 13. listopadu 2015 v 15:41 | Reagovat

Opět mohu jen s nadšením povzdychnout: "To je prostě nádhera!"
Ano, tohle procházení se po stopách slavných (kteří svou pozemskou pouť prošli za dost bídných podmínek) má svoje kouzlo. A na atmosféře Paříže je to hodně znát...
Díky! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama