Zámecká oranžerie ve Versailles / Orangerie du Château de Versailles

15. října 2015 v 12:00 |  Versailles
Oranžerie ve Versaillských zahradách leží stranou hlavních tras, ze kterých na ni není vidět, a proto k ní spousta turistů, hlavně těch, kteří mají na zámecké zahrady půl dne v poklusu, ani nedojde. Přiznám se, že já jsem ji do nedávna znala také jen z výšky z terasy a teprve při své poslední cestě do Versailles jsem si ji prohlédla důkladně. Sice v dešti, ale za to jsem ji měla jen sama pro sebe.Budovy oranžerie, zasunuté do zvýšené terasy zámku, vytvořil jeden z nejlepších architektů 17. století - Jules Hardouin-Mansart v letech 1684 - 1686 na místě původní malé oranžerie, která měla formu loveckého zámečku a kterou postavil architekt Le Vau. Oranžerie je tvořena klenutým centrálním pavilonem, dlouhým sto padesát metrů, a dvěma menšími bočními galeriemi, umístěnými pod schody, které do této části zahrad vedou z terasy zámku. V takto vytvořených třech stranách čtverce leží tři hektary velká zahrada, která zůstala dodnes v podobě, v jaké ji navrhl slavný zahradní architekt Ludvíka XIV. André Le Nôtre. Čtyři sousoší, která tehdy stála v parteru oranžerie, jsou dnes umístěná v Louvru.V zahradě s centrálním bazénem s vodotryskem a ornamentálními trávníky jsou v létě vystaveny cizokrajné stromy v ohromných dřevěných nádobách. Jde především o citrusy, ale také o granátovníky, palmy, vavříny a myrty. Je jich tady celkem přes tisíc a některé z nich jsou staré víc než 200 let.
Oranžerie je od ostatních prostor zahrady oddělená ozdobnou mříží, která, jak je vidět, už něco pamatuje. Rozhodně by si zasloužila stejnou rekonstrukci, jako mříže na zámeckém nádvoří.Podél oranžerie se zvedají dvě schodiště, každé z nich se sto schody, rozdělenými do tří částí (no ano, nedalo mi to a přepočítala jsem je)


O uspořádání zahrady oranžerie a krajkových vzorech jednotlivých částí se můžeme nejlépe přesvědčit leteckým pohledem na mapu - tuto jsem si vypůjčila z GoogluZ horní části schodiště máme hezký výhled na dvě staré čtvrti města Versailles - čtvrť Saint-Louis s věží katedrály sv. Ludvíka a čtvrť Vieux Versailles s původní Ludvíkovou míčovnou. Když budete mít ve Versailles víc času, určitě se sem vypravte, obě historické čtvrti jsou malebné a na turistu tady nenarazíte. Já jsem si je prošla letos dvakrát a někdy příště se tady podíváme na to, co všechno jsem v nich našla.


Podrobné údaje o tom, jak se do Versailles dostat, najdete TADY.

 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 15. října 2015 v 12:17 | Reagovat

Neuvěřitelně krásné a zajímavé!! A máte pravdu - určitě stojí za to si naplánovat návštěvu Versailles tak, abych se vyhnula davům turistů v zámku a blízkém okolí zahrad (což jsou stejně místa, která už jsem několikrát prošla) a podívat se sem..
Díky! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama