V Elysejském paláci 2 / Dans le Palais de l´Elysée 2

27. října 2015 v 12:00 |  8. obvod
Dnes se ještě vrátíme do Elysejského paláce, sídla francouzského prezidenta, kde jsme minule viděli přízemí a zahradu. Tentokrát se podíváme do prvního patra, kde má prezident republiky kancelář.


Slavnostní schodiště pochází ze začátku 19. století, kdy byl majitelem paláce Joaquim Murat, švagr Napoleona III. Zajímavé je, že rekonstrukci paláce tehdy prováděli dva architekti, z nichž jeden, Barthélemy Vignon, je také autorem návrhu kostela Sainte Madeleine. Schodiště má nezvyklé zábradlí, složené z pozlacených listů, a při Dnech evropského dědictví bylo přikryté neestetickou plexisklovou zábranou, která bránila nejen osahávání, ale bohužel také jakémukoliv slušnému vyfocení.Stejný problém s plexisklovou klecí byl i se sousoším, které stojí na odpočivadle schodiště. Jmenuje se La Défense, Obrana, a jejím autorem je Auguste Rodin. Je to malý model sousoší, které Rodin navrhl do soutěže na památník hrdinné obrany Paříže proti pruské okupaci v letech 1870 - 71. Jeho návrh se ale porotě zdál příliš revolucionářský a byl zamítnut. Soutěž nakonec vyhrál Louis-Ernest Barrias, jehož socha byla umístěná v obci Courbevoie v ose Vítězného oblouku, kde ji dnes najdete utopenou mezi moderními věžáky čtvrti, která podle ní dostala jméno.
I tento Rodinův návrh se nakonec dočkal realizace - od roku 1920 stojí ve Verdunu.Když vystoupáme po schodišti, dostaneme se rovnou do několika prezidentských předpokojů, kde sedí sekretáři a sekretářky. Hned v tom prvním, kde sedí tzv. dveřník, visí na stěně ohromné portéty tří bývalých prezidentů - de Gaulla, Pompidoua a Mitterranda. Pamětníci poznají, že dole je právě François Mitterrand (nechápu, proč mu tak divně usekli nožičky).


V předpokojích se moc fotit nedalo, tolik tam bylo lidí. Nakonec stejně všechny zajímala jen jedna věc, a to kancelář prezidenta republiky. Tady je ve své zlatě starožitné nádheře.
Menší porady se svými pracovníky vede prezident přímo ve své kanceláři u tohoto stolu. Pokud se jedná o větší jednání, koná se ve vedlejším zeleném salonu.Z prvního patra jsme kromě prezidentské kanceláře a předpokojů už nic víc neviděli. Celé východní křídlo paláce zabírá soukromý byt prezidenta, v ostatních prostorách jsou jeho kanceláře.Z oken předpokojů, které leží na severní straně paláce, je hezký výhled na čestný dvůr. Tam jsme se nakonec dostali po bočním schodišti, přes další, už méně zajímavé malé přízemní salonky k hlavnímu vchodu a potom rovnou na dvůr.

Hlavní průčelí paláce s nízkým schodištěm u vstupu, které všichni známe z televize, jak na něm prezident vítá návštěvy. Všichni bez výjimky se na něm fotili.Ná nádvoří byla vystavena auta z prezidentského vozového parku, včetně tohoto legendárního krasavce - Citroënu DS, kterému se podle jeho zkratky říkalo la Déesse - Bohyně.


Poslední novinka v prezidentské sbírce, elektromobil Citroën Zoe


Hlavní vchod do paláce leží na rue du Faubourg St. Honoré a přesně tudy jsme po skončení prohlídky vyšli ven.


Na stránkách Elysejského paláce si TADY můžete prohlédnout celý palác na videu.


Zahrada paláce je zpřístupněná pro návštěvníky vždy poslední neděli v měsíci, a to v říjnu až březnu od 12 do 17 hod a v dubnu až září do 13 do 19 hod, pokud to ovšem dovolí bezpečnostní situace.
Vstup branou ze Champs Elysées.


Palais de l´Elysée
8. obvod, 55-57 rue du Faubourg-Saint-Honoré, zahradní brána Grille du coq v avenue Gabriel v pravé dolní části Champs Elysée

 


Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 30. října 2015 v 8:43 | Reagovat

Prostě - nádhera !!! Díky, že jste nás vzala na výlet s sebou. Pan Mitterrand je jak živý, málem jsem myslela, že vystoupí z obrazu - ale kvůli těm nožičkám vlastně nemůže....
Když se zmiňujete o Rodinovi - nikdy nezapomenu na knihu Nahý jsem přišel na svět...
Hezké dny přeju. jarka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama