Paříž shora / Paris vue d´en haut

1. října 2015 v 12:00 |  18. obvod
Výstup na kupoli bazliky Sacré-Coeur jsem kvůli dlouhým frontám odkládala tak dlouho, že když jsem nedávno našla dveře do věže dokořán a bez fronty, nemohla jsem tomu ani uvěřit a nejdřív jsem se zeptala, jestli je opravdu ještě otevřeno. Bylo, a prý díky tomu, že málokdo ví, že se v létě kupole zavírá až ve 20 hodim, tam už večer nikdo nebývá.Na zdolání kupole je nutné být trochu ve formě - vede tam tři sta schodů. Nejdřív si vyšlápneme první úsek po úzkém točitém schodišti jako do jakékoliv jiné věže. V jakékoliv jiné věži ovšem nemají okénka z plastu. Opravdu, zkoumala jsem to podrobně, je to opravdu ta nejsprostší umělotina, která existuje. Nechápu to.


První schodiště nás přivede na střechu baziliky. Po ní vystoupáme ještě o něco výš. Můžete si odtud prohlédnout hřeben střechy nebo z výšky sochu sv. Michaela s drakem, která stojí nad kněžištěm. Také se odtud už začíná rýsovat výhled na město.

Když se dostanete po dalším úzkém točitém schodišti až nahoru, ztratíte dech. Jednak tím výstupem, ale hlavně tou krásou, která se pod vámi rozprostírá. Už jsem v Paříži vylezla na spoustu věží, ale ten počátečné údiv a nadšení se dostaví pokaždé znovu.Z výšky si můžeme také prohlédnout vedlejší kostel Saint-Pierre i s malým přilehlým hřbitovem, který je otevřený jen jeden den v roce, na Dušičky. Letos byl otevřený i ve Dnech evropského dědictví, měla jsem ho v plánu, ale časově mi to nakonec nevyšlo. Tak třeba někdy jindy.

Z věže je nádherný výhled na všechny strany a tak člověk hned začne hledat ty nejznámější památky. Jedna z nich se na obzoru připomene sama, ty ostatní jsem si vyhledávala a určovala postupně.Za gotickou věží Saint-Jacques vidíme katedrálu Notre-Dame a vlevo na pozadí vysoké věžáky čínské čtvrtiTady ční nad střechami obří kolo v Tuilerijských zahradách a za ním, už na druhém břehu řeky, vidíme polovinu Musée d´OrsayV popředí vpravo vidíme kostel Saint-Eustach, za ním vykukují kulaté věžičky Conciergerie. Za ním v dálce leží Panthéon, kterému právě sundávali lešení z kupole, a vlevo od něj ční ostrá špice kostela Saint-Étienne-du-Mont. Úplně na obzoru, přímo nad jeřábem u Panthéonu, je vidět shluk devíti zvláštních vodojemů ve Villejuif na jižním předměstí Paříže.


Z věže si také můžeme prohlédnout vedlejší zvonici, vysokou 84 metrů. V ní je umístěný největší zvon na světě, devatenáctitunová La Savoyarde s nejhlubším hlasem. Visí až úplně ve špičce a pod ní jsou umístěny další čtyři zvony (dva z nich vidíme na fotce). Poslechnout si je všechny můžete tady:


Zvonice je vyzdobena okřídlenými atributy čtyř evangelistů - z vyhlídky ale vidíme jen Lukášova býka a Markova lva, další dva jsou umístěny z druhé strany. Pod nimi je na každém rohu zvonice socha anděla.Z dómu sestupujeme dolů stejnou cestou, nejdříve točitými schody, potom přes střechu, kde si ještě můžeme prohlédnout další sochařskou výzdobu, a potom opět po schodech dolů. Já jsem nahoře byla samozřejmě tak nadšená a tak dlouho jsem se dívala do hledáčku foťáku, že jsem si nevšimla, že už tam nikdo jiný není. Nakonec mě odtud hnali už po zavření, takže jsem si tu zpáteční cestu moc neužila - ale ještě jsem si stačila všimnout, že nějací omezenci i tady na mříž, která lemuje schodiště na střeše, pověsili zámeček. Doufejme, že se toho nechytí další slabomyslní.


Vstup na kupoli najdete z vnější strany strany baziliky po levé straně
Otevřeno do května do září od 8,30 do 20 hod, od října do dubna od 9 do 17 hod
Vstupné 6 eur, snížené 4 eur

 


Komentáře

1 jana jana | E-mail | 1. října 2015 v 12:16 | Reagovat

Děkuji.

2 Michal Ptáček Michal Ptáček | 1. října 2015 v 12:20 | Reagovat

Moc hezké zoom-fotky, vidím na nich dále než v reálu..., přálo Vám počasí. - Snad jediná pařížská atrakce, kde jsem Vás předběhl!

3 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 4. října 2015 v 22:14 | Reagovat

Ty brďo a já vůbec nevěděla, že se dá nahoru vyjít! :-O To je teda paráda, jen co je pravda. A ty fotky jsou fakt hodně povedený. Ale co by ne, když se nabízí takový výhled..
Jinak jsem si při čtení nadpisu článku vzpomněla na Chrám Matky Boží v Paříži od Huga a na jednu poměrně dloooouhou kapitolu, která se jmenovala nějak "Paříž z ptačí perspektivy". :))

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 5. října 2015 v 22:03 | Reagovat

[2]: Michale, předběhl a určitě o spoustu let :-) A máte pravdu, že zoom je někdy lepší než dalekohled.

5 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 5. října 2015 v 22:04 | Reagovat

[1]: Jano, není zač :-)

6 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 5. října 2015 v 22:06 | Reagovat

[3]: Ell-e, tak příště, až tam budete, se tam vydejte :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama