V čínské čtvrti / Dans le quartier chinois

11. září 2015 v 12:00 |  13. obvod
O čínské čtvrti, kam vás dnes vezmu na procházku, jsem už jednou psala TADY. Tehdy jsem tudy v jednom letním večeru jen procházela a neměla jsem na podrobné zkoumání čas. Nedávno jsem se tam vrátila v pravé poledne a kromě toho, že jsem tam měla opravdu dobrý čínský oběd, jsem viděla celou tu velkou asijskou čtvrť v plné síle. Je to hodně pestré, hodně chaotické, hodně hektické - ale také hodně zajímavé.


Čtvrť se rozkládá v trojúhelníku mezi avenue d´Ivry, avenue de Choisy a boulevardem Masséna. Místy si připadáte jako v Šanghaji nebo Pekingu. Na ulici převažují Asiaté, obchody plné čínského zboží mají vývěsní štíty v čínštině, čínský holič má krám plný čekajících Číňanů, v malých čínských bistrech se ve výšce houpají červené lakované kachny, stánky jsou zavaleny exotickým ovocem a zeleninou (některé z nich jsem ještě nikdy neviděla) a pokud zatoužíte po knížce v čínštině, klidně si ji tady můžete koupit.
Durian, ovoce, které prý výborně chutná, ale strašně páchne, jsem neměla odvahu ochutnat. Rambutan, malá červená chlupatá kulička, připomíná nejvíc ze všeho vzhledem i chutí liči.

Co třeba začíst se do Malého prince v čínštině, vydaného v Hongkongu?Úplně jiná liga, než obvyklé malé a trochu ušmudlané obchůdky, je ohromný supermarket bratří Tangů. Ti se od 70. let, kdy přišli do Paříže, vypracovali tak, že dovážejí z Číny zboží nejen pro všechny čínské obchody v Paříži, ale v podstatě pro celou Francii. Jejich supermarket je čistý a uspořádaný a najdete v něm opravdu všechny potraviny, na jaké si jen vzpomenete, a to nejen čínské, ale i vietnamské, korejské, japonské a zkrátka veškeré asijské.


Centrem čínské čtvrti je vyvýšené prostranství, zastavěné obchody a restauracemi a lemované výškovými budovami. Deska kryje částečně sklady, které na těchto místech stávaly a které byly po postavení sídliště ukryty do podzemí, částečně garáže a do podzemí je také svedená doprava. Celý projekt s názvem Les Olympiades (jednotlivé paneláky jsou pojmenovány po různých městech, ve kterých se kdy konala olympiáda) byl vytvořený v 70. letech jako moderní bydlení. O byty zde však nebyl zájem, byly proto přidělovány přistěhovalcům z asijských zemí, kteří tehdy začali proudit do Paříže. Kromě Číňanů tady žijí hlavně Vietnamci, Kambodžané, Laosané a další přistěhovalci z Asie, ale i z Afriky nebo z Blízkého Východu.Většina restaurací na této ploše je čínských (ale viděla jsem tady i italskou pizzerii). Ať přijdete kamkoliv, v každé restauraci najdete malý budhistický oltářík, většinou umístěný někde v rohu a obklopený nezbytnými vonnými tyčinkami a ovocem.


Nahoře na betonové ploše najdeme i hezkou a velkou budhistickou svatyni, ale abych to tady dnes moc nenatahovala, podíváme se do ní jindy. Dnes se zastavíme v jiné, menší, kterou najdete na kuriózním místě, kde byste ji určitě nečekali, a to právě v podzemí pod betonovou deskou, v místech, kudy se vjíždí do podzemních garáží. Kdybychom o ní nevěděli a nešli najisto, nikdy by mě něco takového nenapadlo právě tady hledat.Vidíte ty červené lampiony? To je ona, budhistická svatyně, zřízená v ošklivých vykachlíčkovaných prostorách s ohromnými trubkami klimatizace pod stropem, přívětivá asi jako pitevna. I přes ty nevábné prostory tam bylo plno a navíc venku před vstupem hráli čínští chlapíci u stolku domino.

Tato čínská čtvrť ve 13. obvodu je největší, ale ne jediná v Paříži. Další můžete najít ve 20. obvodu kolem stanice metra Belleville, malé asijské enklávy jsou rozesety i na jiných místech Paříže. Pokud máte rádi exotiku, neváhejte a zajděte se tam podívat.


Jak se tam dostat: metro Olympiades (linka 13)

 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 11. září 2015 v 19:17 | Reagovat

Úžasně zajímavé!!
Vůbec by mě nenapadlo takováhle místa hledat...díky Vám mám zase o něco více námětů anebo aspoň informací o tom, co se kde dá vidět...
O.

2 Věra Věra | E-mail | 12. září 2015 v 11:16 | Reagovat

No,to  je pestrost!Mnohokrát jsem pobývala u svých přátel v nedaleké ulici de la Santé, ale nikdy jsem tam ,bohužel,nezavítala,což mne mrzí...V.V.

3 Mirka Mirka | E-mail | 1. října 2017 v 17:39 | Reagovat

Krásné, místo jsme s dcerou našly, svatyni v garážích ne, ale ta na plošině je krásná. Děkuji moc za inspiraci, rozhodně jsme letos viděly Paříž jinýma očima
Mirka

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | E-mail | Web | 1. října 2017 v 23:18 | Reagovat

[3]: Mirko, tak to mě, samozřejmě, těší, že jste chodily po Paříži v mých stopách. A tu svatyni jsem napoprvé taky nenašla, až když jsem tam byla podruhé :-)

5 Mirka Mirka | E-mail | 2. října 2017 v 23:18 | Reagovat

Zažít tady čínský Nový rok musí být hodně silný zážitek. Cvičím taiji a tak mě tato oblast opravdu zajímala, díky vám jsem mohla zažít nefalšovaný kousek Číny. Moc děkuji za vaše stránky, které člověka inspirují.
Můj Mistr taiji se učí i čínštinu, chtěla jsem mu koupit nějakou knížku, ale obchod jsem nenašla. Tak snad příště :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama