Růžová zahrada ve Val-de-Marne / Roseraie du Val-de-Marne

26. září 2015 v 12:00 |  Kousek za městem
Jeden z nejkrásnějších růžových sadů najdete kousek za Paříží směrem na jih v malém městečku L´Haÿ-les-Roses. Je to nejstarší zahrada tohoto typu ve Francii, první, která byla zaměřená jen na růže. V roce 1910 ji založili Edouard André a Jules Gravereaux. Vytvořili zahradu s mnoha druhy kultivarů růží, ve které návštěvník najde také altánky, kamenné vázy, bysty a sochy, ale hlavně pergoly porostlé popínavými růžemi.Nejlepším měsícem k návštěvě je samozřejmě červen. Já jsem se tam vypravila na konci července a to už byla většina popínavých růží odkvetlá. Přesto tam bylo stále mnoho dalších kultivarů, které byly právě v té době v plném květu.
V zahradě roste 2 900 druhů růží a celkem přes 11 tisíc rostlin.


Tohle všechno a mnohem víc najdete v červnu doslova obsypané růžovými květy. Zřejmě se tam budu muset vypravit ješě jednou.Ve střední části zahrady vytvořili architekti jezírko lemované na vzdálenějším konci kamennou zídkou s altánkem uprostřed. Kolem jsou vytvořeny záhony s vzácnými druhy růží.


Růžová zahrada je se svými 2 329 m2 součástí rozlehlého parku, jak je vidět dole na plánku, kde ji představuje ten malý hnědý trojúhelník - zbytek je park se starými vysokými stromy. Na rozdíl od zahrady je park otevřený celý rok, zatím co zahrada jen od poloviny května do poloviny září.

Roserai du Val de Marne
rue Albert Wattel
L´Haÿ-les Roses
www.roseraieduvaldemarne.fr

Otevřeno denně od 10 do 20 hod od června do srpna a do 19 hod v září
Vstupné 3 eur, snížené 1,50 eur (děti do 15 let, studenti, dospělí nad 60 let)
Od poloviny července až do uzavření zahrady vstup zdarma


Jak se tam dostat: RER B do stanice Bourg-la-Reine a odtud autobusem 172 nebo 192 do stanice Sous-Préfecture - Église de L´Haÿ-les-Roses 


Komentáře

1 Gita Gita | 26. září 2015 v 12:48 | Reagovat

Nááááádhera obrovská!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama