Jedeme do Versailles

1. září 2015 v 13:00 |  Versailles
Ještě než se pustím do podrobných popisů turistické návštěvy Versailles, chci připomenout, že dnes je to přesně 300 let, co zemřel Ludvík XIV., který zámek s parkem vybudoval v takové podobě, jakou známe dnes. Král zemřel náhle 1. září 1715 v 8 hodin a 5 minut na gangrénu nohy.
Na adrese versailleského zámku TADY můžete sledovat ve francouzštině a angličtině popis posledních dnů krále, zpracovaný dnešními metodami, jako by už tehdy existoval Facebook a Twitter. Je to hodně zajímavé.

Teď zpátky k naší cestě do Versailles. Dotazy na toto téma dostávám poměrně často a opakovaně a už dávno se chystám, že připravím článek pro ty, kdo se tam chystají poprvé a nevědí si rady.
Cesta do Versailles je téměř povinným bodem programu všech, kdo přijíždějí do Paříže. Rozlehlý a přepychový zámek s nádherným parkem stojí určitě za to, ale co si budeme povídat, je to turistická fabrika. Pokud chcete vidět interiér zámku, musíte se obrnit trpělivostí jak při čekání na koupi vstupenky, tak při prohlídce. Vstup do parku je trochu jednodušší, navíc v těch velkých rozměrech se turisté rozptýlí a není tam tak těsno. Abychom viděli všechno, co stojí za to, a neuštvali se, vyplatí se vyhradit si na cestu do Versailles dost času, ideálně jeden celý den.
O historii zámku psát nebudu, najdete ji v každém průvodci nebo stačí pár kliků na internetu, třeba TADY.
Jak se do Versailles dostat?

Při cestě máme několik možností:

- RER C. V centru Paříže projíždí podél levého břehu řeky, kde má několik stanic, ta nejznámější je St. Michel. Linka se před Versailles větví, vy byste měli jet tou, která má konečnou Versailles Rive Gauche (ale pokud se spletete a pojedete do Versailles Chantiers, nic se neděje, jen je to k zámku o pár minut delší). Z nádraží se dáte doprava, na první křižovatce doleva a v dálce už uvidíte hlavní bránu zámku. Jízdné tam a zpět je 7,10 eur (v září 2015). Nezapomeňte, že při výstupu z RER musíte jízdenku opět vsunout do turniketu, jinak se nedostanete ven. Jízdenka platí už od okamžiku nástupu do metra, můžete si ji proto pořídit na jakékoliv stanici metra, kterým se k RER dopravíte (nesmíte ovšem mezitím vystoupit ven na povrch). Totéž platí i při zpáteční cestě - když přijedete do Paříže, můžete s jízdenkou přestoupit a dojet až do konečné destinace.
Ti, kdo mají tramvajenku Navigo na zóny 1-5, mají cestu v ceně.

- autobus 171. Jede z konečné linky metra 9 Pont de Sèvres. Ve Versailles staví přímo před zámkem. Na cestu vám stačí 2 jízdenky T+, jedna na metro a jedna na autobus.

- vlak z Gare St. Lazare (většinou z nástupiště 2, ale radši si to před odjezdem ověřte). Jezdí každých 15 minut, jízdné je stejné jako RER. Jede na nádraží Versailles Rive droite, což je sice dál od hlavní brány zámku, ale blíž k bočním branám do parku. V některém dalším článku tady uvidíme, že to vůbec není k zahození.
Nádvoří před zámkem je rozdělené na zóny - zvlášť fronta na vstupenky pro jednotlivce, zvlášť pro skupiny, zvlášť na vstup pro ty, kdo už vstupenku mají a zvlášť do zahrady. Je dobré se nejdřív zorientovat, abyste neztráceli čas čekáním ve špatné frontě. Všechno je tady ale poměrně dobře značené.


Na plánku, který jsem stáhla z oficiálních stránek zámku, je dobře vidět, kde koupit vstupenky a kudy se dostanete dovnitřJezdecká socha Ludvíka XIV. na nádvoří před branou zámku
Pohled na zahradní průčelí zámku

Jaká je otvírací doba?
Od dubna do října je zámek otevřen denně kromě pondělí od 9 do 18.30 hod (poslední vstup v 18.00 hod), zahrady od 8 do 20.30 hod.
Od listopadu do března je zámek otevřen denně kromě pondělí od 9 do 17.30 hod (poslední vstup v 17.00 hod), zahrady od 8 do 18 hod.


Kde koupit vstupenku a kolik stojí?
- přes internet TADY. Vyhnete se tak frontě před pokladnou (ale ne frontě před samotným vstupem). Při příchodu k zámku je proto nutné sledovat informační tabule, které ukazují, kudy mají jít ti, co už mají vstupenku.
- v turistické kanceláři (Office de tourisme) na adrese 2bis avenue de Paris. I tam bývají fronty, ale zdaleka ne takové, jako přímo v zámku. Když vystoupíte z RER C, najdete kancelář cestou do zámku hned za prvním rohem vlevo.
- přímo v zámku. Nejdelší čekání, ledaže byste tam šli opravdu mimo sezónu.
Vstupné do zámku je 18 eur, studenti do 26 let (ze zemí EU) zdarma po předložení dokladu s údajem o věku. Kumulované vstupné do zámku, Velkého Trianonu, Malého Trianonu a Vesničky Marie Antoinetty 20 eur.
Vstupné do parku je pro všechny zdarma kromě dnů, kdy se konají vodní nebo hudební slavnosti. Informaci o nich najdete o něco níž.
Od listopadu do března je každou první neděli v měsíci vstup zdarma.
S kartou Paris Visite máte také vstup zdarma.


Kdy se do Versailles vydat?
Samozřejmě tehdy, když je tam nejméně turistů. Pokud možno mimo sezónu, ve všední den, a pokud chcete do zámku, tak buď hned brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Pokud vás zajímá jen park, tam je to v podstatě jedno - když si odbydete povinné obdivování fontány pod hlavním schodištěm do zahrady, v parku se davům už lehce vyhnete. Narazíte na ně ovšem znovu, pokud půjdete do obou Trianonů a vesničky Marie Antoinety.


Vodní a hudební slavnosti

Vodní hudební slavnosti (Grands Eaux Musicales) se konají na mnoha místech v zahradě v uzavřených lesících (les bosquets) s fontánami a za zvuků hudby.
Konají se od března do listopadu v sobotu a v neděli, od května do června i v úterý. Kromě toho i v některé svátky.
Vstupné 9 eur zahrnuje vstup do parku a na tyto slavnosti. Kromě toho si můžete koupit vstupenku za 27 eur, která zahrnuje vstup do zámku, do parku, na slavnosti a do obou Trianonů a vesničky Marie Antoinetty.
Pokud máte vstup do zámku zdarma, i přesto si v tyto dny musíte koupit do zahrady vstupenku za 9,50 eur.
Všechny další informace a koupi vstupenek on-line najdete TADY.

Hudební slavnosti (Jardins Musicaux) se konají také v některých uzavřených lesících.
Konají se od dubna do května a od července do října vždy v úterý.
Vstupné 8,50 eur zahrnuje vstup do parku a na tyto slavnosti. Kromě toho si můžete koupit vstupenku za 25 eur, která zahrnuje vstup do zámku, do parku, na slavnosti a do obou Trianonů a vesničky Marie Antoinetty.
Pokud máte vstup do zámku zdarma, i přesto si v tyto dny musíte koupit do zahrady vstupenku za 8,50 eur.
Všechny další informace a koupi vstupenek on-line najdete TADY.


Co je tam ještě k vidění kromě zámku?
V parku poměrně dost daleko od zámku leží Velký a Malý Trianon a vesnička Marie Antoinetty. Areál, kde se tyto tři památky nacházejí, je oplocený a platí se tam vstupné 10 eur (stojí to ale za to). Pokud se vám nechce chodit pěšky, můžete se po areálu dopravovat vláčkem, který vyjíždí od restaurace na pravém břehu velkého jezera pod zámkem. Vláček projíždí kolem všech pamětihodností, můžete z něj kdykoliv vystoupit a zase nastoupit. Jízdné je 4 eur.
V parku si můžete půjčit také něco jako golfový vozík (pro 4 osoby) nebo kolo, nedoporučuji to však v případě, že chcete jít do Trianonů - do tohoto areálu vás ani s jedním z toho nepustí a než si areál prohlédnete, zbytečně vám běží dost drahé půjčovné. Jinak je to ale samozřejmě skvělé na projetí celého parku.
Půjčení kola stojí na půl hodiny 5,50 eur, na tři čtvrtě hodiny 6,50 eur, na hodinu 7,50 eur, na celý den 17 eur.
Vozítko si půjčíte za 32 eur na hodinu.


A co Versailles jako město?
Určitě stojí za to ho aspoň zběžně projít. Nejlepší jsou dny, kdy se ve Versailles koná trh (úterý, pátek, neděle).


Rada podle vlastních zkušeností pro samostatné a pokročilé:
Pokud netrváte na tom, že musíte vidět vodní nebo hudební slavnosti, jeďte do Versailles v pátek. Je to jediný den, kdy se jednak koná trh a jednak je vstup do parku zdarma. Jeďte hned ráno vlakem z Gare St. Lazare. Z versailleského nádraží Rive droite si dojdete kousek na trh, dáte si tam v kavárně snídani nebo kávu a nakoupíte si tam jídlo, pití a ovoce, které si pak sníte v parku. Prohlédněte si uličky v okolí tržiště, jsou krásné. Potom se vydejte vedlejší branou do parku. Projděte si ho, někde na povoleném místě si udělejte piknik, podívejte se do Trianonů a teprve potom se vydejte k zámku, pokud ho chcete vidět. Fronta už v pozdním odpoledni není tak dlouhá. Když vyjdete ze zámku, namiřte ještě vpravo do starých uliček, které pamatují Ludvíka. Tam si také v některé malé hospůdce, kam chodí místní, můžete dát večeři. Strávíte ve Versailles celý den, ale vyhnete se nejhoršímu turistickému šílenství.

Trh i další památky ve městě tady budou brzo jako další příspěvky.

Podrobné plánky parku najdete TADY. Kromě toho si u vstupu do parku a do jednotlivých památek (tj. obou Trianonů a vesničky Marie Antoinetty) můžete vyzvednout zdarma jak plánek parku s podrobným popisem, tak i jednotlivých památek. 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 2. září 2015 v 12:42 | Reagovat

Pro rychlý vstup do zámku se vyplatí mít vstupenku předem, čeká se jen na "letištní" kontrolu - krom uvedených možností tu zafunguje i Paris Pass. A samozřejmě: ranní ptáče dál doskáče! Fontány v zahradě (út, so + ne) fungují tak, že dopoledne v jedné polovině zahrad, odpoledne ve druhé (rok 2012). Nezapomeňte vyhledat Bassin du Miroir (Zrcadlová fontána), kde je báječný vodotrysk s hudbou - tuším asi jen dopoledne...

2 Mirka Mirka | 2. září 2015 v 20:41 | Reagovat

My jsme využili autobus 171 a protoze jsme měli Paris Visite, tak jsme kupovalu jenom lístek na bus a byli jsme spokojeni,jak jsme se pohodlně a levně dostali tam i zpět.

3 Elisa Elisa | E-mail | Web | 3. září 2015 v 1:23 | Reagovat

Ah Versailles! Je n´ai pas eu la chance d´une journée comme il faut. Alors, sous la pluie, les défauts ressortent, absolument.
Je l´ai trouvé decevant.
Pourtant tes belles images donnent vraiment envie de revenir.
Passe une belle soirée Hana:)
Amitiés
Elisa, en Argentine

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 3. září 2015 v 1:39 | Reagovat

[1]: Michale, děkuji za doplnění. S těmi fontánami je to teď jinak, ten rozvrh, kdy fungují, je tak komplikovaný, že jsem to tady nechtěla zahltit. Je to podrobně uvedeno v tom odkazu, který uvádím v textu.

5 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 3. září 2015 v 1:39 | Reagovat

[2]: Mirko, ano, to jste udělali tu nejlepší věc!

6 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 3. září 2015 v 1:43 | Reagovat

[3]: Elisa, alors il faut que tu la refasses, cette visite. Ici, il y a seulement des informations pratiques, mais mon prochain article sera sur les jardins du château et tu verras qu´il y a vraiment beaucoup de choses à admirer.

7 Lenka Lenka | 25. září 2016 v 14:46 | Reagovat

Díky za tip, trh byl fajn. Jen doplňuji, že v září 2016 se už platilo i v pátek - hudební slavnosti. Je to tam pěkné, ale bez jediné tekoucí fontánky takové "mrtvé". Jediné, co asi dvakrát za den teklo byl ten moderní "vodopád". Rozhodně tedy doporučuji víkendovou návštěvu, kdy snad pouštějí vodu...

8 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 3. října 2016 v 0:10 | Reagovat

[7]: Lenko, tak to mě těší, že Vám můj tip pomohl. Děkuji za informaci o pátečním vstupném, to je asi nějaká nová změna.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama