Café Cour

16. srpna 2015 v 12:00 |  Kavárny a restaurace
V Paříži se v poslední době objevilo několik kaváren, kterým jejich zřizovatelé říkají café éphémère. Tyto efemérní - pomíjivé kavárny bývají otevřeny jen na určitou dobu a většinou na neobvyklých a zajímavých místech. Jednu z nich, otevřenou v Opatském paláci na levém břehu, jsme viděli nedávno, dnes se podíváme do další z nich, která leží v úplném srdci čtvrti Marais.I když je kavárna dočasná, v přízemí domu je zařízeno několik místností jako skutečná kavárna, je tedy určitá naděje, že si sem můžeme přijít dát kávu i po uzavření zahrádky na nádvoří.Ve dvoře jsou vystaveny některé z architektonických prvků paláce Nouvion z roku 1638, který stával na místě dnešní stavby. Je to především jeden ze sloupů průčelí a také několik maskaronů.
Kavárna je zřízená ve dvoře peněžní instituce, která se od roku 1918 jmenuje Crédit municipale. Dříve se jí říkalo po italském vzoru Mont de Piété. Je to instituce, která kromě poskytování bankovních služeb má také státní monopol na zastavárenskou činnost, který jí byl udělený Napoleonem na začátku 19. století. Lidé, kteří jsou ve finanční nesnázi, sem mohou přinést jakoukoliv cennou věc, jejíž hodnotu odhadnou bankovní komisaři, a banka na základě odhadu vyplatí půjčku ve výši 50-70 % hodnoty zastavené věci. Dlužník může svoji věc kdykoliv vyplatit. Pokud tak neudělá do uplynutí sjednaného termínu, věc propadá bance a je prodána v dražbě. Údajně se tady 93 % všech zastavených věcí vrací majiteli.
Jen pro úplnost - jak jsem se dočetla, u nás se tato instituce jmenovala Státní zastavárna a byla zrušena v roce 1951.Budova je však zajímavá ještě z jednoho důvodu. Dveře, kterými se dnes na nádvoří vchází, byly roky zavřené. Jen v dálce nad nimi bylo vidět zajímavou věž, kterou jsem několikrát fotila. Věž mě přitahovala i proto, že později už jsem věděla, co je zač. Snažila jsem se k ní dostat i z hlavního nádvoří banky, nebylo to však možné. Až teď jsem ji mohla vidět v plné kráse.Nejzajímavější je spodní kamenná část věže. Je totiž pozůstatkem pařížského opevnění, které postavil král Philippe-Auguste ve 12. století, a které probíhalo právě v těchto místech. Některé zbytky hradeb jsme na blogu už viděli dříve, naposledy v nedalekém parku TADY. Nástavba na kamenné věži, stejně jako cihlová stavba v jejím sousedství, pochází z roku 1886.
Hlavní nádvoří Crédit municipale s fontánou. Přímo napříč dnešním nádvořím vedly původní hradby; jejich umístění je vyznačeno v dlažbě. Na fotce to moc vidět není, jedině v pravém rohu za červeným stojanem. Existenci těchto hradeb připomíná také pamětní deska, umístěná ve výšce za zdi vpravo.Nahoře pohled průjezdem do hlavního dvora, dole hlavní vchod Crédit municipale. Vchod do nádvoří s kavárnou najdete asi deset metrů doprava.

Z kavárny jsme se dostali až ke všem historickým souvislostem. I bez nich je ovšem v kavárně na nádvoří příjemně a pokud pojedete v příštích týdnech do Paříže, nezapomeňte se tam zastavit. Kavárna je otevřená do 21. září.


Café Cour
Crédit municipale
4. obvod, 55-57 rue des Francs Bourgeois
www.cafecour.fr

Otevřeno: neděle - středa od 12 do 21 hod, čtvrtek - sobota od 12 do 23 hod


Jak se tam dostat: metro Rambuteau (linka 1) nebo Hôtel de Ville (linka 1)
 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 16. srpna 2015 v 15:14 | Reagovat

Moc příjemné místo na šálek kávy a chvíli odpočinku či rozjímání :-)
Jako pokaždé za zprostředkovaný poznatek - díky! :-)
Olga

2 jarka jarka | E-mail | 16. srpna 2015 v 19:01 | Reagovat

Nádherné místo ... věž se mi strašně líbí. Fakt si dát kafíčko a jen tak rozjímat a nasávat tu krásu a atmosféru...bylo to fajn ...alespoň chviličku jako bych byla v Paříži ...
Jarka

3 Michal Ptáček Michal Ptáček | 17. srpna 2015 v 12:17 | Reagovat

Nahoře v té věži bych chtěl mít pracovnu. Předpokládám, že je odtamtud zajímavý výhled (ale to bych toho asi moc nenapracoval).

4 Terka Terka | E-mail | 26. srpna 2015 v 22:13 | Reagovat

Sem si určitě zajdeme dát šálek kávy. Děkujeme za tip :) (za 17 dní odlétáme, už odpočítám dny!) Našla jsem si webovou stránku té kavárny a docela mě zarazilo, že od 17:00 mají jiný (dražší) ceník. Je tohle v Paříži časté?

5 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 27. srpna 2015 v 2:10 | Reagovat

Sem napište komentář

[4]: Terko,tak doufám, že se Vám tam bude líbit. Jinak bohužel, pařížské restaurace mívají opravdu často jiný jídelní lístek přes den a jiný večer - a večer je to dražší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama