Anish Kapoor ve Versailles

10. srpna 2015 v 12:00 |  Versailles
Včera jsem se po dlouhé době vydala do Versailles. Jak jsem to tak spočítala, nebyla jsem tam devět let, a upřímně řečeno, ani mi to nevadilo. Už jen vzpomínka na ty davy a fronty ve mně vyvolávala lehkou nevolnost a tušila jsem, že od té doby ty turistické záležitosti zase pokročily o něco blíž k peklu. A taky ano.
Jedním z důvodů, proč jsem se do Versailles, lépe řečeno do zámeckého parku, vydala, byla expozice indicko-britského umělce, který se jmenuje Anish Kapoor. Před 4 lety měl úspěšnou a zajímavou výstavu v Grand Palais, který zaplnil ohromnou červenou bublinou s názvem Leviathan, která se svymi chapadly, roztaženými do prostoru, působila monumentálně a hodně fotogenicky. Na blogu ji nemám, než jsem se k tomu tenkrát dostala, tak bylo po výstavě a už to nemělo cenu, ale můžete se na ni podívat TADY.

Byla jsem proto zvědavá, co teď najdu ve Versailles. Lépe řečeno, už jsem věděla, co tam bude, viděla jsem to na fotkách a četla jsem komentáře a kritiky, ale chtěla jsem to vidět na vlastní oči.
Pokud se do Versailles chystáte v příštích týdnech, nemusíte se bát, že výstavu přehlédnete. Ona se totiž přehlédnout nedá. Stejně jako Leviathan to jsou monumentální exponáty. První dva na vás čekají hned na terase zámku. Francouzi nechali názvy v angličtině, tak já je taky překládat nebudu. U něčeho bych stejně ani nevěděla.
C-curve. Představte si do mírného půlkruhu ohnuté zrcadlo, na jedné stravě je konvexní, na druhé konkávní. Tam vás také ještě otočí vzhůru nohama.

Sky mirror. V Nebeském zrcadle se krásně odráží mraky. V té druhé, vypouklé straně mírně zdeformovaní pozorovatelé.Asi nejkontroverznější objekt je umístěný o něco níž pod terasami uprostřed trávníku pod velkou fontánou. Anglicky se to jmenuje Dirty corner, ale Francouzi to překřtili na královninu... no však víte co. Nedávno to někdo posprejoval a autor měl velký problém barvu odstranit a hlavně obnovit údajně složitě vytvořenou rez na povrchu. Taky to teď pořádně hlídají.Při pohledu od zámku to dost ruší...... a ani v opačném směru to není žádná výhra.Až téměř u Velkého kanálu je umístěná další instalace s názvem Descension. Podle fotek, které jsem viděla, má v té vodní ploše působit silný vír, který vytváří kráter, ale včera to nefungovalo a nedělo se vůbec nic.
Pro mě nejpůsobivější dílo má podivný a dlouhý název Sectional Body preparing for Monadic singularity. Nejpůsobivější proto, že je perfektně umístěné v prostoru, kam se hodí, na volné ploše jednoho z uzavřených lesíků (Bosquet de l'étoile).


Poslední dílo je umístěné přímo ve městě v Míčovně. Když budete stát zády k zámku, tak se vydáte šikmo doprava a budete sledovat ukazatel s nápisem Jeu de Paume. Já jsem to tam, bohužel, do zavření už nestihla.

Jak se vám ta moderna v zámeckém parku líbí?Výstava bude ve Versailles umístěná do 1. listopadu 2015.
Vstup do parku je zdarma, kromě úterý, soboty a neděle, kdy se zde konají hudební nebo vodní představení.
Všechny další informace najdete tady: http://www.chateauversailles-spectacles.fr/spectacleanish-kapoor-versailles
 


Komentáře

1 Gita Gita | 10. srpna 2015 v 12:24 | Reagovat

Zrcadla u zámku...nádhera.

2 Elisa Elisa | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 14:42 | Reagovat

Cou cou Hana,
L´année dernière, je suis allée pour la première fois à Versailles. Et je dois avouer que cela a été une visite décevante. Je n´ai pas aimé.
Pourtant, tes images sont superbes! Tu me donnes très envie d´aller peut-être encore une fois, qui sait.
Les pièces sont une pure merveille!
Bisous ma chère
Passe une belle semaine
Elisa

3 David David | E-mail | 10. srpna 2015 v 17:03 | Reagovat

Mně se to líbí moc. Nejvíc asi Sky Mirror. Kdežto bez Dirty Corner bych se klidně obešel, humor tohoto druhu mi nesedí. Pokud je to vůbec humor. Méně provokativní, ale o to působivější kontrast k celému areálu Versailles tvoří podle mě vír Descension. Škoda, že nefungoval, např. na
https://www.youtube.com/watch?v=8WT0OABUGvw
je vidět, ale i slyšet, vydává hluboké zvuky. U tohoto díla bych dokoce i uvítal, kdyby zůstalo natrvalo. Myslím, že je to vlastně opak od ascension čili od nanebevstoupení, ne? Velmi temné.

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 11. srpna 2015 v 0:19 | Reagovat

[2]: Elisa, je te comprends, j'avais le même problème avec Versailles. Avec le temps, j'ai découvert qu'on pouvait y passer des moment agréables - si on évitait les lieux les plus touristiques.

5 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 11. srpna 2015 v 0:20 | Reagovat

[3]: Davide, vidím to úplně stejně, jako Vy. A pokud jde o ascension, tak tu má Kapoor taky: https://www.youtube.com/watch?v=67MNFmjcVxs

6 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 13. srpna 2015 v 18:35 | Reagovat

Kromě tý královniny ano-vím-co se mi to docela líbí. Co docela, ty zrcadla moc! :)

7 Terka Terka | E-mail | 17. srpna 2015 v 15:08 | Reagovat

Slyšela jsem, že se ve Versailles na tom jezírku dá plout na loďkách, které tam půjčují. Je to pravda? Na Vašich fotkách je jezírko prázdné.

Chtěla bych Vás ještě poprosit, zda nevíte, kde bych našla nějaký seznam muzeí, kde mají studenti do 26 let vstup snížený (nebo to platí všude?) či dokonce zadarmo.

8 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 18. srpna 2015 v 22:47 | Reagovat

[7]: Terko, je to pravda, loďky se půjčují  po pravé straně toho dlouhého jezírka,které je vidět na 6. fotce. Na ní loďky nejsou proto, že je to focené kolem 7 večer a půjčovna už byla zavřená.
Seznam památek se vstupem zdarma pro studenty do 26 let je tady:
http://www.etudiantdeparis.fr/fiche-infospratiques/musees-et-monuments-nationaux-gratuits-pour-moins-26-ans

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama