Rumunská metropolitní katedrála / Cathédrale metropolite roumaine

25. července 2015 v 13:05 |  5. obvod
Na konci středověku se na levém břehu Seiny rozkládala kolej Beauvais-Dormans, kterou nechal v roce 1375 postavit Jean de Dormans, biskup z Beauvais. Kolej měla charitativní cíle a sloužila ke vzdělávání nemajetných chlapců. V kolejí údajně studoval v první polovině 17. století i Cyrano de Bergerac. Kolej byla provozována církví a proto byla její součástí i kaple, která jediná přežila až do dnešních dnů poté, co byl zbytek koleje zbořen.
Od roku 1882, kdy kapli zakoupila rumunská královská vláda, slouží stará gotická kaple pravoslavném kultu a sídlí v ní rumunská ortodoxní církev sv. Archandělů Michaela, Gabriela a Rafaela. Kaple byla před několika lety zrekonstruována a my se dnes podíváme na jeji zlacenou nádheru.Jde o katedrálu pouze v církevním a ne v architektonickém smyslu - na to je příliš malá a nemá chrámový ochoz. To ale vůbec nebrání oslňujícímu dojmu, který ty prostory na člověka udělají.


Jako v každém pravoslavném chrámu, i tady je centrem všeho dění ikonostas. Ten zdejší je zlacený tak, až oči přecházejí, a doplňují ho staré ikony, často tepané ze stříbra.Kaple má řadu krásných vitrážovych oken. Jde však jen o kopie z konce 19. století, kdy byla kaple prohlášena kulturní památkou. Původní okna z let 1377 - 1378 jsou uložena v Musée Carnavalet.


Zajímavostí jsou zde také lavice, které jsou označeny celou řadou rumunských šlechtických a dokonce královských jmen. Ti všichni tady sedávali po své emigraci z Rumunska po roce 1947.
5. obvod, 9bis rue Jean de Beauvais


Jak se tam dostat: metro Maubert Mutualité (linka 10)


 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 27. července 2015 v 14:02 | Reagovat

Nenápadné zvenčí, skvost zevnitř. A to prosím rozhodně nejsem milovník přeplácané byzantské i pravoslavné architektury a umění... Zkusím navštívit.

2 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 1. srpna 2015 v 15:01 | Reagovat

Ty jo, ten vnitřek je pěkně bohatý. To by mě zvenčí vůbec nenapadlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama