Rohanův dvůr / Cour de Rohan

10. července 2015 v 12:00 |  6. obvod
Z uličky Cours du Commerce Saint-André, do které ústí zadní vchod restaurace Le Procope, kterou jsme tady viděli minule, vede brána do tak zvaného Rohanova dvora. O tomto dvoře už tady jednou byla řeč, byl to jeden z prvních článků na tomto blogu, současně je to ale také jeden z příspěvků, u kterých ze záhadných důvodů zmizely fotografie. Ty máme teď nové, tak jdeme na to.Je to jeden z těch nečekaných a půvabných koutů Paříže, na které narazíme zničehonic, když odbočíme z pevně vytyčených turistických tras. Proto tak ráda nazdařbůh bloudím městem a nechám se překvapovat.
Jedná se vlastně o soustavu tří malebných dvorků, z nichž hned ten první je postavený na zbytcích starých pařížských hradeb Filipa Augusta ze začátku 13. století. Z prvního dvora se průchodem dostaneme na druhý dvůr, na kterém najdeme palác Aultry z červených cihel, pocházející z roku 1636.


Půvabnou branou se dostaneme na třetí dvůr, který patřil k paláci arcibiskupa z Rouenu (jméno Rohan vzniklo zkomolením názvu města Rouen). Ta trojnožka u východu ze dvora sloužila k pohodlnému nastupování na koně.


Tento poslední dvůr je ze všech tří možná nejhezčí. Nechybí žádná z romantických rekvizit - zdi porostlé růžemi, staré dřevěné dveře, kamenná koryta se záplavou zeleně, a v rohu tady najdeme dokonce i starou a dávno už nefunkční studnu s kladkou.

Východ ze dvora do úzké rue du JardinetJak se tam dostat: metro Odéon (linka 4 a 10)
 


Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 12. července 2015 v 10:05 | Reagovat

... naprostá nádhera !! ... má to neskutečné kouzlo ..

2 jana jana | E-mail | 13. července 2015 v 8:11 | Reagovat

Zvláštní kontrast s předchozím dvorem, který je jako smutné prázdné jeviště.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama