Atelier Suzanne Valadon

3. července 2015 v 12:00 |  18. obvod
Vy, kdo jste v minulosti navštívili Muzeum Montmartru (nebo kdo jste o něm četli tady na blogu) víte, že muzeum, vytvořené z domu, kde v minulosti žilo mnoho pařížských umělců, procházelo v posledních letech rekonstrukcí. Před dvěma lety byly upraveny zahrady, které dostaly název Renoirovy zahrady (protože slavný malíř zde měl ateliér a v zahradě namaloval některá svá plátna). Ještě donedávna byly veškeré expozice soustředěny v domě uprostřed zahrady, zatímco za sousední dřevěnou ohradou probíhaly stavební práce. Ty byly dokončeny loni na podzim a v říjnu byly otevřeny nové prostory ve vedlejším domě s názvem hôtel Demarne, kam se muzeum rozšířilo. Kromě nových sbírek byl zpřístupněný i ateliér, ve kterém žila modelka všech slavných malířů konce předminulého století a později sama malířka Suzanne Valadon a její syn Maurice Utrillo, který se proslavil svými obrazy uliček a náměstí Montmartru.
Pro milovníky malířství a nostalgiky po romantickém uměleckém Montmartru je to při návštěvě Paříže nutná zastávka.Prosklená okna ateliéru jsou dobře vidět přímo ze zahrady


Vstup do nové a nově zrekonstruované budovy muzea, kde byla v přístavku v přízemí vybudovaná kavárna


Suzanne Valadon v tomto ateliéru, ke kterému patří i malý byt, žila poprvé kolem roku 1898, když se chýlila ke konci její kariéra modelky Renoira, Toulouse-Lautreca a především Degase, který si všiml jejího malířského talentu a přivedl ji k malování. Znovu se sem vrátila v roce 1912 se svým nemanželským synem Mauricem, kterému dal jméno španělský malíř Miguel Utrillo (který ovšem nebyl jeho otcem) a s o více než dvacet let mladším malířem André Utterem, který byl jejím milencem a který se s ní v roce 1914 oženil. Všichni tři tady žili až do roku 1926.Suzanne Valadon v roce 1885, když jí bylo 20 letPortrét od Renoira...... a od Toulouse-LautrecaPoté, co Suzanne Valadon tento ateliér opustila, zde postupně malovali fauvisté Émile-Othon Friesz a Raoul Dufy, Gauguinův přítel Émile Bernard a mnozí další. V posledních desetiletích byl ateliér neobydlený a chátral.\


Suzanne Valadon, André Utter a Maurice Utrillo v ateliéru - v rohu, který vidíme na fotografii nahořeV ateliéru v roce 1926

V malém obývacím pokoji na stěně visí portrét Maurice Utrilla, který namalovala jeho matka, a také jeho obrazy

Toto byl Mauricův pokoj. Mříže sem údajně už tehdy nechala dát jeho matka, aby mu zabránila v útěku za alkoholem do okolních hospod, a také proto, aby nemohl v alkoholovém šílenství vyhazovat z okna nábytek i své obrazy.Spojovacími dveřmi se z ateliéru dostaneme do nové části muzea, kde nás čekají tři patra exponátů o dávno zaniklém bohémském Montmartru a jeho umělcích. Tam se podíváme zase příště.


Musée de Montmartre
18. obvod, 12 rue Cortot

Otevřeno denně od 10 do 18 hod, od května do srpna do 19 hod (ale poslední vstup už v 18,15 hod)

Ateliér je součástí muzea, je proto nutné koupit si plnou vstupenku do všech prostor. Vstupné 9,50 eur, studenti do 25 let 7,50 eur děti do 17 let 5,50 eur.


Jak se tam dostat: metro Lamarck-Caulaincourt (linka12) 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | Web | 3. července 2015 v 16:26 | Reagovat

Jsem ráda, že jsem tentokrát muzeum navštvila, stále mi v tom bránily obavy, že moje spolucestovatele by to nebavilo ( vím, že by je to nebavilo :-( ) a byla jsem nadšená. Od Vás, Hani, mám doplňující informace a tak si obrázek dělám kompletní. Díky :-)

2 Kunhuta Voltérová Kunhuta Voltérová | 3. července 2015 v 18:23 | Reagovat

U´žasné! Jsem ohromně potěšena! Připravuji si vlastní projekt k návštěvě Montmartru a ke svému velkému překvapení zjišťuji, co je tam věcí k vidění! Divím se, že toho cestovky nevyužívají. Suzanne Valadon dělala modelku i Hynaisovi, je na oponě Nár. divadla jako postava anděla. Když se na ni pozorně zadíváte, je to typická Francouzska.

3 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 4. července 2015 v 1:47 | Reagovat

[1]: Hanko, tak to jsem ráda, že jsem měla pravdu, když jsem Vám říkala, že se Vám tam bude líbit :-)

4 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 4. července 2015 v 1:48 | Reagovat

[2]: Děkuji za připomenutí Hynaise a taky za všechny dnešní komentáře na blogu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama