Zámek / Château de Saint-Germain-en-Laye

27. června 2015 v 12:00 |  Kousek za městem
O tomto víkendu se spolu podíváme do zámku, ležícího jen kousek od Paříže. Zámek býval královským sídlem a ani četné přestavby a roky pozdějšího chátrání mu neubraly na majestátnosti. Když jsem poprvé viděla fotografii jeho nádvoří, věděla jsem hned, že se tam jednou musím podívat. Došlo na to až nedávno.

První stavbu, tehdy ještě opevněný hrad, na tomto místě postavil Ludvík VI. řečený Tlustý kolem roku 1124. O sto let později ho přestavěl Svatý Ludvík, který zde nechal postavit Sainte Chapelle, Svatou kapli. Ta jediná také o dalších sto let později přežila vyplenění a vypálení hradu v době Stoleté války mezi Francouzi a Angličany. Následovala nová stavba z doby Karla V., která ve své podobě vydržela až do doby vlády krále Františka I., který se v kapli 18. května 1514 oženil se svojí ženou Claude a zámek se stal jeho oblíbenou rezidencí. V roce 1539 rozhodl o jeho kompletní přestavbě v renesančním slohu, přičemž z původní stavby zůstala jen kaple a donjon.
Jeho syn Jindřich II. se na zámku narodil v roce 1519 a prožil tu velkou část svého života. Když se v roce 1547 stal francouzským králem, rozhodl o stavbě nového zámku v těsném sousedství toho starého. Nová stavba se však protáhla na dlouhé roky a byla dokončená až v době vlády Jindřicha IV. v roce 1600. Na zámku často pobýval i syn Jindřicha IV. a Marie Medicejské Ludvík XIII. a 14. května 1643 se tady narodil i jeho syn Ludvík XIV. Ten později během své vlády nechal nejen znovu přestavět nový zámek, ale i zrekonstruovat ten starý a rozšířit a upravit rozsáhlý park.
Ludvík XIV. byl také posledním francouzským králem, který na tomto zámku sídlil. Poté, co si nechal přestavět lovecký zámeček ve Versailles na ohromný zámek plný luxusu, se tam s celým dvorem přestěhoval a oba zámky v Saint-Germain-en-Laye začaly na dlouhá léta chátrat.
Ludvík XVI. v roce 1777 daroval nový zámek svému bratru, budoucímu králi Karlu X., který ho nechal zbořit s úmyslem postavit nový, na to však už nikdy nedošlo. Starý zámek byl zrekonstruován na začátku 19. století v době Prvního císařství (a tedy za Napoleona Bonaparta) a byla zde vytvořená vojenská jezdecká škola. Později tady byla zřízená věznice, ještě později nemocnice pro nakažlivé choroby a kasárna.
O osudu zchátralého zámku rozhodl až Napoleon III. v roce 1862. Nechal ho upravit do stavu, v jakém byl po renesanční přestavbě v době Františka I., a jako milovník historie zde založil Muzeum keltských a galsko-římských památek.
Muzeum dnes nese název Národní archeologické muzeum a jsou v něm uchovávány památky od doby paleolitu až do středověku.
(Uf, doufám, že jste tu palbu dat a jmen přežili ve zdraví).
Klid muzea byl narušený jen jednou - v roce 1919, kdy zde byla podepsána tzv. Saint-Germainská smlouva, úmluva o poválečném uspořádání bývalého Rakousko-Uherska.Tou nejstarší částí zámku je gotická Svatá kaple. Právě tady měl svatbu František I., a byl zde pokřtěn Ludvík XIV. Tady v roce 1238 přijal Svatý Ludvík od posledního křižáckého císaře v Konstantinopoli Balduina II. Kristovy relikvie, především trnovou korunu, pro kterou nechal postavit Svatou kapli v Paříži.
Zvláštností této kaple jsou okna, která nejsou na horní straně lomená, ale tvoří obdélník. Některá z oken, která přiléhají k budově, včetně ohromné rozety na čelní straně, byla zazděna. Kaple už dávno neslouží náboženským účelům, dnes jsou v ní výstavní prostory s exponáty, připomínajícími slavnou minulost zámku.

Odlitek hlavy sochy Svatého Ludvíka z roku 1239


Hlavní vstup do zámku, kam dřív vedl padací most. Na interiér zámku (a tedy archeologické muzeum) se podíváme někdy jindy.Zámek je dodnes ze všech stran obehnán příkopem


Pohled na zámek ze zahrady


Zámek má kromě francouzské zahrady ohromný anglický park a nádhernou vyhlídkovou terasu. Do zahrady, kde také uvidíme, co zbylo z nového zámku, se podíváme příště.
Pokud byste se do Saint-Germain-en-Laye vypravili, nechte si nějaký čas i na prohlídku městečka, kde se vám v malebných uličkách s hezkými obchůdky a kavárnami určitě bude líbit.


Château de Saint-Germain-en-Laye
otevřeno denně kromě úterý od 10 do 17 hod, park od 8 do 17-21 hod podle sezóny
vstup na nádvoří a do kaple zdarma

Musée d´Archeologie Nationale
vstupné 7 eur, do 25 let zdarma


Jak se tam dostat: RER A až na konečnou Saint-Germain-en-Laye nebo autobus 258 z La Défense (pozor, červené číslo, ne žluté, to má jinou konečnou)
 


Komentáře

1 HANA HANA | 27. června 2015 v 12:59 | Reagovat

Dobrý den! Tak tohle je zase opravdu netušená paráda. Už se těším na další pokračování. Díky :-).

2 jana jana | E-mail | 27. června 2015 v 17:49 | Reagovat

To je moc zajímavé a lákavé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama