Édith Piaf - výstava / exposition

12. června 2015 v 12:00 |  Muzea a galerie
Pokud jedete letos v létě do Paříže, nemůžete ji vynechat. Výstava, která se koná v Národní knihovně François Mitterrand, mapuje podrobně život slavné zpěvačky, a je jednoduše úchvatná.Výstava je členěná do několika celků. V tom prvním je představen původ a začátky slavné zpěvačky - všechno to, co známe z jejích biografií - od popisu jejích rodičů, narození údajně na ulici, ale ve skutečnosti v nemocnici Tenon, výchova - nevýchova ze strany matky a její rodiny, měsíce dětství, strávené ve veřejném domě její babičky ze strany otce, oční nemoc, kvůli které na nějakou dobu přestala vidět, a zázračné prohlédnutí, pouliční život s otcem, kdy začínala zpívat, první pokusy o uplatnění, "papa Leplé", který jí dal první příležitost v kabaretu Gerny´s. To všechno je doplněné spoustou fotografií z tohoto období, některých známých, jiných vystavených úplně poprvé.

V první části je Piaf představená také jako "Žena z lidu" (což v češtině zní hrozně, ale opravdu to tak mají nazvané), takže nejen její prostý původ, ale také kontakty s obyčejnými lidmi, vojáky a námořníky, a také její podpora během války, kdy na vrcholku své slávy jezdila zpívat francouzským vojákům na frontu - a také její první filmové role, jako například film Kdyby mi Versailles vyprávěly z roku 1953, který představuje historii slavného královského paláce. Záběr z filmu, v němž Édith zpívá ve scéně, představující útok chudiny na palác v době francouzské revoluce, nás vítá hned u vchodu.
Přesně ten samý záběr se dá najít na Youtube:Středem výstavy je velký kulatý sál, ve kterém je umístěná část s názvem Hlas. Podél sálu jsou rozmístěné obrazovky a vy si tu můžete zhlédnout nejen úryvky z jejích filmů, ale také dokumenty, které o ní byly natočené - svědectví kolegů a také rozhovor s její vzdálenou sestrou Simône Bertaut, která napsala jednu z jejích prvních biografií. V přilehlé kabince si můžete zazpívat i karaoke na její písně (a divili byste se, jaký o to byl zájem).
Nad tím vším visí její slavné malé černé šaty, ve kterých zpívala. Není to jediný předmět, připomínající její život, najdeme jich tu více - například ve vedlejší místnosti jsou ve vitríně vystavené i boxerské rukavice Marcela Cerdana.Tato vedlejší místnost s názvem Zamilovaná představuje všechny její lásky - od otce její dcerky, přes Marcela Cerdana, všechny její manžele, až po všechny mladé a později slavné zpěváky, kterým pomohla ke kariéře (Aznavoura, Montanda nebo třeba tady dole na fotce Moustakiho, který v té době ještě neměl svoje přijaté jméno Georges, ale říkal si Jo - vlastním jménem byl Joseph).


Poslední láska a poslední manžel - Théo Sarapo

Poslední část výstavy nese název Legenda. Najdeme tady všechno, co se týká její bohaté kariéry - divadelní a koncertní plakáty a programy, fotografie, desky, knihy, které o ní byly vydané a také filmy, které o ní byly natočené. Včetně ceny César, kterou za roli Édith ve filmu La Môme (u nás s názvem Édith Piaf) dostala Marion Cotillard v roce 2008, a včetně Oscara, kterého dostala jako nejlepší zahraniční herečka.


K výstavě dostanete podrobný program a sluchátka s výkladem. Z těch si kromě povídání o výstavě a o Édith můžete pustit i čtyřicet jejich písní.
Strávila jsem tam celé odpoledne, to vám asi nemusím povídat.


Bibliothèque nationale François Mitterrand
13. obvod, Quai François Mitterrand

Výstava je otevřená do 23. srpna 2015, denně kromě pondělí, neděle a svátků od 10 do 19 hod
Vstupné 9 eur, děti do 18 let 7 eur


Jak se tam dostat: metro Quai de la Gare (linka 6) nebo Bibliothèque François Mitterrand (linka 14, RER C)

 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 12. června 2015 v 12:27 | Reagovat

To je opravdu úžasná výstava!
Děkuji za informaci (a hned mi začalo běhat hlavou, jak bych to mohla zařídit s návštěvou Paříže) - ale letošní rok je hodně rušný, tak nevím, nevím...
V každém případě jsem Vám moc vděčná, že jsem si mohla prohlédnout Vaše krásné fotografie a dozvědět se zase něco nového.
Olga

2 Hana Hana | Web | 13. června 2015 v 23:09 | Reagovat

Výstava je skvostná, zrovna dnes jsem se o ní zmínila i na svém blogu s odkazem na Váš blog :-). Přece jen máte podrobný popis. Já si výstavu užila i tak, zpívala si spolu s Editkou a bylo mi jedno, jestli mě někdo slyší...no, bylo nás víc takových :-), tak jsme se na sebe usmívaly ( my ženy ) a zpívaly dále...A v ceně vstupenky je i růžová placka EP, kterou hrdě nosím na saku stále :-)

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 13. června 2015 v 23:23 | Reagovat

[1]: Olgo, výstava stojí za to... a Paříž taky, ale to Vy víte :-)

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 13. června 2015 v 23:23 | Reagovat

[2]: Hanko, už jsem to četla, děkuji. Placku jsem nedostala :-(

5 Kunhuta Voltérová Kunhuta Voltérová | 3. července 2015 v 19:03 | Reagovat

Na některých záběrech je Edith strašně podobná jedné známé herečce ze Slovenska. Jsem zvědavá, jestli někdo bude mít stejný postřeh! Jinak jsem se taky dočetla, že Piaf při osvobození Paříže i s Montandem se celkem také zapojili do dění. Dokonce zabránila, aby kdosi hodil granát na odjíždějící náklaďák plný německých vojáků z důvodů, že smrti už bylo dost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama