Doky - Les Docks

15. června 2015 v 12:00 |  13. obvod
Cestou z výstavy o Édith Piaf jsem si konečně splnila předsevzetí a zastavila se v budově, na kterou jsem se už dlouho chystala. Určitě ji taky znáte od vidění - nápadná zeleň, která šplhá po nábřežní budově jako housenka, je vidět na břehu Seiny už zdaleka. V budově sídlí Muzeum módy a designu (Cité de la Mode et du Design). Kromě expozice o módě se tady konají módní přehlídky, různé kulturní a společenské akce a také výstavy moderního umění. Součástí budovy je Francouzský institut módy (Institut Français de la Mode), muzeum Art ludique, zaměřené na komiksy, manga, videohry a animované filmy, a samozřejmě taky obchody a restaurace.
Nic z toho vám ovšem tentokrát neukážu. Jednak jsem trochu pospíchala a taky jsem na další výstavu neměla náladu. Šlo mi hlavně o prohlídku budovy zvenku - na interiér dojde někdy jindy.Celý komplex vznikl v roce 2006 přestavbou doků, které tady v přístavišti zanedbané bývalé průmyslové zóny stály. Zůstala z nich betonová konstrukce, na kterou architekti nabalili moderní zařízení a vybavení. Původním účelem bylo nákupní centrum, budova ale stojí na poměrně odlehlém místě a netrvalo to dlouho a obchody jeden po druhém zanikaly na úbytě. V roce 2010 pařížská radnice celý projekt přehodnotila a slavný architekt Cyril Aouizerate vytvořil koncepci, která tu funguje od roku 2012, a na kterou se teď podíváme.


Z rozlehlé terasy v přízemí se vstupuje do výstavních prostor a do několika obchodů. Ve všední den odpoledne tady ovšem bylo pusto.


Mě ze všeho nejvíc zajímala ta zelená housenka. Skrývá se za ní schodiště a jak vidíte, působí to vzdušně, světle, nápaditě a moc se mi to líbilo.


Ta zelená barva vlastně není úplně zelená. Sklo, které schodiště kryje, je jen pokryté zeleným potiskem.


Po schodišti se dostaneme na střešní terasu. Na ní je vybudovaná zatravněná nadstavba, ve které se skrývají kavárny, bary a restaurace, které expandují ven. Některé z nich fungují celý týden v poledne i večer, některé jen ve čtvrtek, v pátek a v sobotu. Ve stejné dny tady najdete i ohromný noční klub s hudbou, otevřený až do pěti do rána. Tady v této opuštěné čtvrti rozhodně nikomu noční hlasitá hudební produkce nevadí.
Asi vinou špatného počasí a špatně zvolené hodiny i tady bylo pusto a prázdno. Dovedu si ale klidně přestavit nedělní slunečné odpoledne, kdy se tady scházejí party mladých nebo skupinky starších, třeba po procházce. Někdy to vyzkouším a dám vědět.

Další možnost občerstvení a zároveň taky noční klub najdete na terase v přízemí. Patří k němu také otevřená terasa, kde se pod zeleným přístřeškem skrývá bar.
Všechno to bylo hodně zajímavé a odcházela jsem odtud s lehkým nadšením nad architektonickým řešením i nad myšlenkou nějakého budoucího příjemného posezení v kavárně.
To vše ovšenm jen dokud jsem nedošla na konec terasy a neuviděla v suterénu pod budovou typické pařížské stany, které město poskytuje zdarma bezdomovcům. Vždycky mě ten pohled na lidskou bídu rozhodí a i tentokrát jsem měla cestou do centra o čem přemýšlet - hlavně o tom, jestli se v tom nákladném a ambiciózním projektu rekonstrukce nemohly najít nějaké peníze na důslednější a účinnější pomoc.Cité de la Mode et du Design
13, obvod, 34 quai d´Austerlitz
otevřeno denně od 10 do 24 hod


Jak se tam dostat: metro Gare d´Austerlitz (5 a 10, RER C) nebo Quai de la Gare (linka 6)
 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 15. června 2015 v 12:36 | Reagovat

Hodně zajímavé řešení! :-)
ad bezdomovci: hmmm, je to tak :-(
A člověk nemusí jet do Paříže, v Praze je lidské bídy vidět dost :-(

2 Irena Irena | 17. června 2015 v 23:40 | Reagovat

To nejsou stany pařížských bezdomovců, ale čersvě připlavivších se afrických migrantů - takových divokých tábořišť se poslední dobou objevuje víc a víc...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama