Arènes de Lutèce

3. června 2015 v 12:00 |  5. obvod
O římské aréně, která byla ukrytá pod vrstvou země až do 19. století, kdy ji náhodou vykopali dělníci při stavbě domů, a o boji významných osobností za její záchranu, jsem psala už jednou podrobně TADY před několika lety. Aréna určitě stojí za návštěvu, proto vám ji dnes připomenu ještě jednou, třeba jako tip na odpočinek po náročném chození po městě. Co kdybyste si ve vedlejší rue Monge koupili bagetu, sýr, ovoce a láhev vína a uspořádali si tady piknik?Na pískem vysypané ploše arény většinou najdete menší i větší kluky, kteří si tady kopou s míčem, nebo děti, hrající si na honěnou, ale často taky hráče pétanque. Na kamenných stupních kolem arény posedávají diváci, na trávníku piknikují rodiny nebo skupiny přátel, a v zastrčených koutech se k sobě tisknou milenci.
Mám to tady ráda a zastavím se zde vždycky, kdy jsem někde v okolí (vlastně skoro pokaždé, když jsem v Paříži). Dnešní fotky jsou proto tak trochu koláží z několika návštěv - z nedávného pondělního večera, když už tady zbylo jen pár hráčů pétanque, z jednoho loňského nedělního odpoledne, kdy tady bylo tak plno, až nás to nebavilo, a pak z jednoho všedního rána, když jsem tady byla úplně sama a jen na ploše se proháněli studenti, kteří si tady odbývali povinný tělocvik.
Ta móda hipsterských plnovousů mi připadá dost divná. Jako by ti kluci měli někde za rohem na lavičce složenou zelenou kamizolu a myslivecký klobouk. (Anebo - jak jsem někde nedávno četla - jako by proti sobě hrál FC Náplavka proti FC Krymská, ale to je, bohužel, vtip jen pro Pražáky, kteří vědí, že na těch dvou místech bývá největší koncentrace hipsterů).Zachované kamenné lóže, ze kterých tehdejší antické panstvo sledovalo gladiátorské zápasy, dnes slouží jako privátní pokojíčky pro skupiny přátel

Na arénu navazuje krásné dvouramenné schodiště, po kterém se schází k dětskému hřišti a k jednomu z východů z celého areálu


Vchod domem č. 49 v Rue Monge nebo z Rue des Arènes nebo přes park z náměstí Square René Capitan.
Otevřeno denně od 8,30 do 17 hod v zimě a do 21 hod v létě, vstup zdarma


Jak se tam dostat: Metro Place Monge (linka 7) nebo Jussieu (linka 7 a 10)

 


Komentáře

1 jana jana | E-mail | 3. června 2015 v 12:16 | Reagovat

To se mi moc líbí. Dýchá z toho klid.

2 Věra Věra | E-mail | 3. června 2015 v 12:22 | Reagovat

Ach jo! Kdykoli jsem v Paříži,tak jako Vy,arény navštívím.Poprvé jsem tam byla na jaře   v roce 1970(labutí píseň jedné cestovní kanceláře vzniklé v roce 1968)a po osmé před dvěma roky.Okolí znám poměrně dobře,Latinskou čtvrť miluji....Vás zdravím. V.

3 Věra Věra | E-mail | 3. června 2015 v 12:31 | Reagovat

Kdykoli jsem v Paříži,arény  navštívím.Rovněž tak blízkou Latinskou čtvrť.Posílám pozdravy. V.

4 Michal Ptáček Michal Ptáček | 3. června 2015 v 12:52 | Reagovat

Možná hipsteři, možná také muslimové (pokud v té lahvi, co jeden drží, není alkohol).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama