Polský kostel - L´église polonaise

2. května 2015 v 12:00 |  1. obvod
Přímo v centru Paříže, jen pár desítek metrů od luxusu place Vendôme a od vznešenosti place de la Concorde, stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, který slouží jako hlavní kostel polské menšiny v Paříži.Kostel postavil v letech 1670 - 1676 řád sester Nanebevzetí Panny Marie na místě domu, který jim dali k dispozici jezuité. V roce 1884 byl řád vyhnaný z Francie a nedlouho potom kostel začal sloužit polským věřícím, především emigrantům, kteří do Francie uprchli po potlačení povstání v roce 1831 (kdy se polští důstojníci snažili vybojovat svobodu pro tehdy neexistujícího Polsko proti ruskému caru, který ho prakticky anektoval).Architekt Charles Errard se inspiroval antikou a italskou renesancí a vytvořil okrouhlou stavbu ve tvaru rotundy s vysokou kupolí. Průčelí tvoří trojúhelníkový fronton, nesený šesti sloupy s korintskými hlavicemi.


Pamětní deska v kostele připomíná tragickou smrt bývalého polského prezidenta. Přímo před vstupem do kostela stojí bysta dalšího slavného Poláka.

V budově, přiléhající po levé straně ke vchodu, funguje polská restaurace s typickými polskými jídly, údajně za velmi příznivé ceny. V neděli prý prodávají i polské koláče, ale ani jedno z toho nemám ověřené a vyzkoušené.


Église Notre-Dame-de-l´Assomption
1. obvod, 263 bis rue Saint Honoré

Jak se tam dostat: metro Concorde (linka 1, 8 a 12)


 


Komentáře

1 Věra Veldová Věra Veldová | E-mail | 2. května 2015 v 14:57 | Reagovat

Vždy jsem nadšená, když se dozvím něco nového. V.V.

2 Michal Ptáček Michal Ptáček | 4. května 2015 v 12:40 | Reagovat

Utajený poklad, hezká kopule zvenčí i zevnitř ("plástvový" medovo-zlatý vzorek). A pořád jsem ani okolo nikdy nešel... Napravím to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama