Château de Malmaison

24. května 2015 v 13:00 |  Kousek za městem
Na náš dnešní nedělní výlet se vypravíme kousek západně za Paříž, do zámečku, ke kterému nás přivede krásná alej. V roce 1799 tady koupil Napoleon Bonaparte s manželkou Joséphine de Beauharnais (vlastním jménem byla Rose, jméno Joséphine přijala na Napoleonovo přání) zámeček, do kterého se po rozsáhlé rekonstrukci přestěhovali.
V roce 1809 se Napoleon s o šest let starší Joséphine, která mu nedokázala dát dědice (i když z prvního manželství měla dvě děti), rozvedl. Joséphine dál žila v zámku až do své smrti v roce 1814.

V zámku momentálně probíhá výstava, která mapuje "poslední Napoleonovu utopii" - cestu do Ameriky, kterou začal plánovat v roce 1815 právě tady v Malmaison, kam se uchýlil jako host Joséphininy dcery Hortense po své porážce u Waterloo. Touhu po Americe mu během společně prožitých let vnukla právě Joséphine, která byla původem kreolka a o Americe snila do té míry, že ze zámku vytvořila "malou Ameriku", především v zahradě, kde ve sklenících pěstovala rostliny, pocházející z Nového světa.
Napoleonovy plány na cestu do Ameriky ztroskotaly v srpnu 1815, kdy byl Brity převezen na ostrov Saint-Helène, kde 5. května 1821 umírá.V zámku jsou všechny pokoje zařízeny původním nábytkem podle původní dispozice. Do Napoleonovy knihovny v přízemí byly navíc přidány některé předměty, jako například psací stůl a některé dekorace, které pocházejí z Tuilerijského paláce, kde Napoleon úřadoval od roku 1803 do roku 1815.V mistnosti vedle knihovny nechal Napoleon zřídit zasedací sál, ve kterém se scházel se svými ministry, kteří za ním do Malmaison dojížděliJídelnaV celém zámku je velké množství obrazů Napoleona a Joséphine i Napoleonových byst

Císařovnin zlatý hudební salónek byl silně poškozený během války v roce 1870 a z původního vybavení přežil jen (lehce pozměněný) krb, vyřezávaný strop a dveře


Kulečníkový sál. Joséphine prý byla nadšenou a dobrou hráčkou kulečníku, který hrála každý den po večeři.Napoleon při svém pobytu nechal zřídit, kromě schodiště v reprezentačních prostorách, i malé vedlejší schodiště, které vedlo z jeho pracovny přímo do jeho ložnice


V prvním patře najdeme především ložnice a Napoleonovy soukromé salónyTento stůl, vyrobený v roce 1810, doprovázel Napoleona do Slavkova a právě u něho řešil se svými generály bojové plány. Stůl je z pozlaceného bronzu a z porcelánu ze Sèvres.Napoleonova ložniceLožnice císařovny, ve které zemřela 29. května 1814


Součástí expozice jsou i předměty, které si Napoleon nechal připravit pro svoje americké tažení. Nejde jen o nové uniformy a polní stan s celým vybavením, ale také stříbrné kosmetické vybavení, velkou spoustu stříbrného nádobí a zlacený jídelní servis, stříbrné příbory a další a další vybavení.

Zahradní průčelí. Sochy a vázy dříve zdobily královský zámek v Marly, postavený Ludvíkem XIV., vypleněný revolucionáři a zbořený za Napoleona v roce 1806.Za zámkem najdeme rozlehlý anglický park, který od něj neodděluje, jak bychom čekali, udržovaná francouzská zahrada, ale stejně jako dříve velká rozkvetlá louka. Louka se seká jen dvakrát ročně, stejně jako za císařovny, kdy sloužila jako pastvina pro zvířata.Joséphine vytvořila s velkým nadšením ohromnou zahradu s vytápěnými skleníky, kde pěstovala víc než 300 ananasovníků. Také její sbírka růží byla pověstná (Napoleon jí je nechal přivážet z celého světa) a v roce 1814 obsahovala víc než 250 různých druhů.
Na místě Joséphininy zahrady je dnes také malá květinová zahrada i s původním altánem, dřívější slávy ale nedosahuje (a navíc minulý týden růže ještě většinou nekvetly).Další zahradu, tentokrát plnou pivoněk, najdeme u bývalých stájí. V těch jsou dnes vystaveny některé původní předměty i Napoleonovy kočáry.Tento kočár používal Napoleon ve Waterloo...... a na tomto jednoduchém voze se vezla jeho rakev na poslední cestu.


Pokud budete mít náladu na výlet za město, můžu vám návštěvu zámku, kam to není tak daleko, jen doporučit. Nejsou to žádné grandiózní a únavné prostory, jako v některých jiných zámcích, a navíc se tady určitě nebudete tlačit s davy dalších turistů.


Château de Malmaison
Avenue du château de Malmaison
92500 Rueil-Malmaison (Hauts-de-Seine)

Otevřeno denně kromě úterý: duben-září 10-12.30 hod a 13.30-17.45 hod v týdnu a do 18.15 hod o víkendu, říjen-březen 10-12.30 hod a 13.30-17.15 hod v týdnu a do 17.45 hod o víkendu

Vstupné: běžně 6,50 eur nebo v době výstav 8,50 eur. Vstup pouze do parku 1,50 eur. Každou první neděli zdarma.


Jak se tam dostat: buď RER A do stanice "Rueil-Malmaison" a potom pěšky nebo autobusem 27 do stanice "Le château". Druhá možnost je metrem 1 do La Défense, a odtud autobusem 258 přímo do stanice "Le château". Pozor, linka 258 má více tras a konečných, vy musíte jet tím autobusem, který má červené (a ne žluté) číslo.
Malmaison leží v zóně 3. Pokud pojedete RER, budete potřebovat speciální lístek Billet Origine Destination (měl by na tuto trasu stát kolem 3-4 eur), na autobus potom potřebujete jízdenku Ticket+. Pokud byste jeli metrem a potom autobusem, potřebujete jen dvě jízdenky Ticket+.
 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 24. května 2015 v 19:17 | Reagovat

Opět jen s uznáním děkuji za doporučení krásného výletu (stejně jako Vy už raději procházím místa, kde je návštěvníků spíše méně). Fotografie jsou jako vždy úžasné!
No a sledovat stopy osobnosti, jakou Napoleon bezesporu byl - ať už je hodnocení jeho životní cesty bráno z jakéhokoliv pohledu - je dobrodružné už samo o sobě.
(A když si k tomu pro sebe přidám možnost procházky krásnou zahradou...jela bych hned! :D )

2 jana jana | E-mail | 26. května 2015 v 10:12 | Reagovat

Zámek i zahrada vypadají příjemně. Jen škoda, že většina slavných zahrad je už jen na papíře, původní styl a obsah se nezachovaly. A rekonstrukce původního stylu je jen rekonstrukce - původní odrůdy okrasných rostlin zanikly, nelze je rekonstruovat. Netušila jsem, že Napoleon chtěl do Ameriky, člověk se stále učí.

3 Jana Juhásová Jana Juhásová | E-mail | 2. června 2015 v 9:21 | Reagovat

Pekný deň, momentálne som v Paríži a túto výstavu by som si rada pozrela. Chcem sa spýtať, ak mám Navigo Decouverte do všetkých 5 zón, je potrebné si ešte prikúpiť špeciálny lístok? Mám v pláne ísť linkou RER A.

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 2. června 2015 v 9:34 | Reagovat

[3]: Dobrý den, pokud máte  Navigo 1-5, nic už nemusíte dokupovat. Přeji hezký zážitek.

5 Drak Drak | E-mail | 13. února 2016 v 12:53 | Reagovat

Autor článku se nezmínil o tom, že zámek je v majetku Rotschildů.

6 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 13. února 2016 v 16:57 | Reagovat

[5]: Děkuji za poznámku, ale tento zámek je od roku 1903 ve vlastnictví francouzského státu  (http://www.culture.gouv.fr/public/mistral/merimee_fr?ACTION=CHERCHER&FIELD_1=REF&VALUE_1=PA00088170).
Vy máte na mysli pravděpodobně vinařství s názvem Château Malmaison v Moulis en Médoc poblíž Bordeaux, to patří opravdu Rothschildům (http://vinsdandurand.com/index.php?/vins/chateau-malmaison/),  nemá však s tímto zámkem, o kterém pojednává článek, nic společného.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama