V roce 1809 se Napoleon s o šest let starší Joséphine, která mu nedokázala dát dědice (i když z prvního manželství měla dvě děti), rozvedl. Joséphine dál žila v zámku až do své smrti v roce 1814.



V zámku momentálně probíhá výstava, která mapuje "poslední Napoleonovu utopii" - cestu do Ameriky, kterou začal plánovat v roce 1815 právě tady v Malmaison, kam se uchýlil jako host Joséphininy dcery Hortense po své porážce u Waterloo. Touhu po Americe mu během společně prožitých let vnukla právě Joséphine, která byla původem kreolka a o Americe snila do té míry, že ze zámku vytvořila "malou Ameriku", především v zahradě, kde ve sklenících pěstovala rostliny, pocházející z Nového světa.

V zámku jsou všechny pokoje zařízeny původním nábytkem podle původní dispozice. Do Napoleonovy knihovny v přízemí byly navíc přidány některé předměty, jako například psací stůl a některé dekorace, které pocházejí z Tuilerijského paláce, kde Napoleon úřadoval od roku 1803 do roku 1815.

V mistnosti vedle knihovny nechal Napoleon zřídit zasedací sál, ve kterém se scházel se svými ministry, kteří za ním do Malmaison dojížděli

Jídelna

V celém zámku je velké množství obrazů Napoleona a Joséphine i Napoleonových byst



Císařovnin zlatý hudební salónek byl silně poškozený během války v roce 1870 a z původního vybavení přežil jen (lehce pozměněný) krb, vyřezávaný strop a dveře


Kulečníkový sál. Joséphine prý byla nadšenou a dobrou hráčkou kulečníku, který hrála každý den po večeři.

Napoleon při svém pobytu nechal zřídit, kromě schodiště v reprezentačních prostorách, i malé vedlejší schodiště, které vedlo z jeho pracovny přímo do jeho ložnice


V prvním patře najdeme především ložnice a Napoleonovy soukromé salóny

Tento stůl, vyrobený v roce 1810, doprovázel Napoleona do Slavkova a právě u něho řešil se svými generály bojové plány. Stůl je z pozlaceného bronzu a z porcelánu ze Sèvres.

Napoleonova ložnice

Ložnice císařovny, ve které zemřela 29. května 1814


Součástí expozice jsou i předměty, které si Napoleon nechal připravit pro svoje americké tažení. Nejde jen o nové uniformy a polní stan s celým vybavením, ale také stříbrné kosmetické vybavení, velkou spoustu stříbrného nádobí a zlacený jídelní servis, stříbrné příbory a další a další vybavení.



Zahradní průčelí. Sochy a vázy dříve zdobily královský zámek v Marly, postavený Ludvíkem XIV., vypleněný revolucionáři a zbořený za Napoleona v roce 1806.

Za zámkem najdeme rozlehlý anglický park, který od něj neodděluje, jak bychom čekali, udržovaná francouzská zahrada, ale stejně jako dříve velká rozkvetlá louka. Louka se seká jen dvakrát ročně, stejně jako za císařovny, kdy sloužila jako pastvina pro zvířata.





Joséphine vytvořila s velkým nadšením ohromnou zahradu s vytápěnými skleníky, kde pěstovala víc než 300 ananasovníků. Také její sbírka růží byla pověstná (Napoleon jí je nechal přivážet z celého světa) a v roce 1814 obsahovala víc než 250 různých druhů.

Další zahradu, tentokrát plnou pivoněk, najdeme u bývalých stájí. V těch jsou dnes vystaveny některé původní předměty i Napoleonovy kočáry.

Tento kočár používal Napoleon ve Waterloo...

... a na tomto jednoduchém voze se vezla jeho rakev na poslední cestu.
Pokud budete mít náladu na výlet za město, můžu vám návštěvu zámku, kam to není tak daleko, jen doporučit. Nejsou to žádné grandiózní a únavné prostory, jako v některých jiných zámcích, a navíc se tady určitě nebudete tlačit s davy dalších turistů.
Vstupné: běžně 6,50 eur nebo v době výstav 8,50 eur. Vstup pouze do parku 1,50 eur. Každou první neděli zdarma.
Jak se tam dostat: buď RER A do stanice "Rueil-Malmaison" a potom pěšky nebo autobusem 27 do stanice "Le château". Druhá možnost je metrem 1 do La Défense, a odtud autobusem 258 přímo do stanice "Le château". Pozor, linka 258 má více tras a konečných, vy musíte jet tím autobusem, který má červené (a ne žluté) číslo.
Malmaison leží v zóně 3. Pokud pojedete RER, budete potřebovat speciální lístek Billet Origine Destination (měl by na tuto trasu stát kolem 3-4 eur), na autobus potom potřebujete jízdenku Ticket+. Pokud byste jeli metrem a potom autobusem, potřebujete jen dvě jízdenky Ticket+.

Opět jen s uznáním děkuji za doporučení krásného výletu (stejně jako Vy už raději procházím místa, kde je návštěvníků spíše méně). Fotografie jsou jako vždy úžasné!
No a sledovat stopy osobnosti, jakou Napoleon bezesporu byl - ať už je hodnocení jeho životní cesty bráno z jakéhokoliv pohledu - je dobrodružné už samo o sobě.
(A když si k tomu pro sebe přidám možnost procházky krásnou zahradou...jela bych hned! :D )