Montmartre křížem krážem - Montmartre zig zag

19. dubna 2015 v 13:03 |  18. obvod
Na dnešní nedělní procházku se vydáme na Montmartre a bude to chtít hodně síly a dobré boty, protože budeme opravdu hodně chodit. Projdeme celý kopec křížem krážem, vyhneme se těm nejturističtějším místům a při našem putování budeme objevovat zajímavosti, které často v tištěných průvodcích nenajdeme.Na naši cestu se vydáme z křižovatky pod Sacré Coeur, kde se kříží pět ulic a která je kolem dokola lemovaná kavárnami. Poté, co si prohlédneme parádního veterána, zaparkovaného u chodníku, vydáme se nahoru do kopce po rue Chappe. Ta nám do cesty nastraží dvoje schody, ale když je překonáme, dostaneme se až nahoru pod Sacré Coeur a budeme mít výhled dolů ze schodů, který už každý z pokročilých Pařížanů aspoň jednou fotografoval.Ze schodů se ovšem také můžeme dostat do malého parčíku, o kterém nikde nenajdete ani zmínku. Naše cesta nebude pokračovat na známá turistická místa k Sacré Coeur, ale vydáme se na druhou stranu po rue Berthe. Tu její křivku mám moc ráda a jako bonus tady najdete klid a ticho.
Rue Berthe nás přivede na place Émile Goudeau, kde pod vysokými kaštany najdeme jeden z nejznámějších uměleckých ateliérů na Montmartru, proslulý především svými obyvateli, kteří tady žili na začátku 20. století. Nejznámějším z nich byli Pablo Picasso, Celník Rousseau, Amedeo Modigliani, Max Jacob, Fernand Léger nebo Georges Braque, ale žilo zde nebo sem chodilo mnoho dalších umělců té doby. Podrobnosti o historii tohoto místa a o jejich obyvatelích mám ve svém článku TADY.
Ateliéry v roce 1970 vyhořely a o něco později byla postavená jejich replika. Dodnes zde pracují umělci, kteří si svoje slavné prostředí střeží a dovnitř se nesmí, dokonce to nebylo možné ani v rámci prohlídky, kterou loni organizovalo Muzeum Montmartru po místech, kde působil Picasso. My však jeden pohled přece jen najdeme.Když se z place Émile Goudeau vydáme po rue Garreau, která vede kolem boční části Bateau Lavoir, po pár krocích narazíme na ošklivou bílou mříž, uzavírající široký průjezd. Za ním uvidíme dvorek zadní části ateliérů. Nedávno jsem měla štěstí, že byla mříž otevřená...Rue Garreau se po pár dalších krocích napojuje na rue Durantin, kde tvoří půvabnou křižovatku s hezkou pekárnou a dalšími zajímavými obchůdky. Jen o pár kroků dál najdeme další průčelí pekárny, tentokrát zdobené mozaikou ve stylu art déco, kde dnes už bohužel neprodávají voňavé bagety, ale sídlí tady nějaké mateřské centrum.


O něco dál rue Durantin kříží rue Tholozé, nad kterou se tyčí křídla jednoho z posledních větrných mýnů na Montmartru. O Moulin de la Galette a jeho historii jsme si už jednou říkali TADY, teď k němu proto nepůjdeme a budeme pokračovat dál po rue Durantin. Nezapomeňte se v čísle 40 podívat přes mříže do dvora, protože to stojí za to.Jednou se dovnitř dostanu a nafotím to zblízka, slibujuRue Durantin nás přivede do rue Lepic, jen kousek nad domem, ve kterém bydlel se svým bratrem Vincent Van Gogh a kde přímo naproti najdeme půvabnou pasáž s ateliéry umělců.
Naše cesta povede nahoru do kopce po rue Lepic a po několika metrech se stočí do rue de l´Armée d´Orient s půvabnými domky, které skrývají další a další ateliéry.
Vyjdeme znovu do rue Lepic. Vpředu na obzoru uvidíme věže Sacré Coeur, vlevo Moulin de la Galette, ale naši pozornost upoutá jeden z nejkrásnějších výhledů na město (který si nikdy neodpustím a který neodpustím ani vám, přestože ho tady už taky vidíte po několikáté).


O kousek výš na rohu nakoukneme do otevřené zahrádky Moulin de la Galette, nad kterým stojí druhý (a poslední) zachovalý větrný mlýn, a vydáme se nahoru po rue Girardon, až ke křižovatce s avenue Junot. Tady můžeme nakouknout jen přes mříže na krásné domky, postavené v dnes neprodyšně zavřené zahradě obou bývalých mlýnů.


Na opačném konci křižovatky uvidíme sochu Muže, procházejícího zdí, ale protože se tady obvykle fotí hodně turistů, raději vklouzneme v rue Norvins do malého parčíku přímo nad sochou. Najdeme tady lavičky, klid a tajná vrátka.A taky policejní hlídku na kole, která sem přijela zkontrolovat podivného chlapíka, který se v křoví přímo nad zdí se sochou začal svlékat.O kousek výš v rue Norvins číslo 22 uvidíme mříž, chránící vstup na hezký dvorek. Je to další emblematické místo Montmartru.
V druhé polovině 18. století na tomto místě vznikla tzv. "Folie Sandrin", venkovské sídlo (nezapomínejme, že tehdy byl Montmartre malou vesničkou s vinohrady za městskými hradbami) bohatého výrobce svíček jménem Sandrin. Zámeček byl později prodán a přes několik dalších majitelů se v roce 1820 dostal do rukou tehdy slavného doktora Esprit Blanche (pod jehož jménem je dům znám dodnes), který zde zřídil psychiatrickou léčebnu s tehdy progresivními metodami. V léčebně skončilo kromě běžných pacientů i mnoho v té době slavných osobností, z nichž nejnámějším byl pravděpodobně básník Gérard Nerval, který sem byl přijat v roce 1841 (který kromě maniodepresivní poruchy trpěl i schizofrenií).
Poté, co doktor Blanche přestěhoval svoji kliniku do čtvrti Passy, byl dům přestavěn na vzdělávací institut pro mladé dívky, později na manufakturu na vyšívané látky. V polovině 20. století zde vznikla dívčí škola, která se později přestěhovala a dům se dostal do rukou developerů. Ti dům zrekonstruovali a rozprodali na luxusní byty.
Jedním z obyvatel domu byl slavný a krásný Jean Marais, který žil až do své smrti v roce 1998 mezi Montmartrem a jihofrancouzským Vallauris, kde je pochován. Souběžně s hereckou kariérou se zabýval i sochařstvím a právě on je autorem Muže, procházejícího zdí, kterého jsme viděli jen pár kroků od jeho domu.Zeď domu s dávno utrženou tabulkou a trochu street artu


Ti, kdo se o pařížský street art zajímají, určitě už viděli masky, které jsou odlitky tváře umělce, který si říká Gregos. V loňském roce k nim přibyly další odlitky (které určitě Gregosovi nepatří).Rue Norvins by nás přivedla do těch nejrušnějších částí turistického Montmartru, tam však správní pokročilí Pařížané chodí jen brzy ráno, když tam není ani noha, proto teď odbočíme vlevo do rue du Mont Cenis, která nás mezi vysokými kamennými opěrnými zdmi přivede do rue de l´Aubrevoir ke slavnému růžovému domku. Od něj se vydáme směrem dolů k place Dalida.

Z place Dalida s bustou slavné zpěvačky máme krásný výhled na křivku rue de l´Aubrevoir s bílou věžičkou zvonice Sacré Coeur nahoře.
Tady se otočíme čelem vzad, projdeme úzkým chodníkem kolem Château des Brouillards, do kterého se přestěhoval básník Nerval po své léčbě na klinice doktora Blanche, a který pamatuje i malíře Renoira, a dostaneme se na place Casadesus, malé půvabné náměstíčko za zadní stranou zámečku.


Z náměstí vede krátká rue Simon Dereur, na jejímž konci těsně před avenue Junot uvidíme dlouhou bílou zeď ateliéru. Reliéf nad dveřmi napoví, že jde o sochařský ateliér.Památkově chráněný dům s ateliérem postavil v roce 1927 architekt Adolphe Thiers pro sochaře Louis-Aimé Lejeuna


Avenue Junot nás přivede o kousek dál ke schodišti, která vede k rue Caulaincourt, tu přejdeme a do dalším dlouhém schodišti se dostaneme až do rue LamarckSchody jsou lemovány vchody do domů a také tímto malým půvabným hotýlkemPo rue Lamarck dojdeme k metru Lamarck Caulaincourt, kolem kterého najdeme spoustu roztomilých bister a kaváren. Myslím, že je po tak dlouhém putování budeme potřebovat.

Kdo nemá Montmartru pořád ještě dost, může se podívat na následující video, které u mě vždycky vyvolá nejen úsměv, ale také touhu se na Montmartre už zase konečně vrátit.

A ještě pro představu, kde jsme chodili:

 


Komentáře

1 HANA HANA | 19. dubna 2015 v 16:50 | Reagovat

Dobrý den, prostě nádhera! Také bych se tam ještě alespoň jednou ráda vrátila...
Díky, díky!

2 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 19. dubna 2015 v 17:21 | Reagovat

Já také moc děkuji za připomenutí krásných míst - jak ráda bych se tudy zase jednou prošla! Nádherné fotky a velmi poutavé vyprávění, jsem Vám za tyhle chvilky při čtení i vzpomínání moc vděčna... :-)
Olga

3 jana jana | E-mail | 19. dubna 2015 v 21:08 | Reagovat

Paráda. A bez turistů. Jako výlet do jiné doby.

4 Ľudmilka Ľudmilka | E-mail | 20. dubna 2015 v 15:45 | Reagovat

Celé super, milujem Paríž a hlavne časť Montmartre,bola som tam v Novembri 2014 aj s manželom,chodili sme skoro po všetkých miestach čo ste tu opísala, ale chcela by som sa tam vrátiť keď bude teplo,pretože zdaleka sme nepochodili všetko čo sme chceli vidieť.Je to skrátka nádhera.Veľmi rada sledujem toto Vaše túlanie po Paríži,ďakujem ,ďakujem. S pozdravom Ľudmilka.

5 Michal Ptáček Michal Ptáček | 21. dubna 2015 v 12:27 | Reagovat

Věru pořádná štreka! To by mi paní Ptáčková dala... Před pár dny jsem konečně viděl film Muž a žena - hrdinka (Anouk Aimée) bydlela na rue Lamarck, kam za ní jezdil Jean-Louis Trintignant. Ale z nočních záběrů nelze identifikovat, kde přesně dům stál.

6 Gita Gita | 21. dubna 2015 v 12:33 | Reagovat

Nádhera. Před rokem jsem tudy chodila...a mohla bych zase.

7 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 22. dubna 2015 v 1:46 | Reagovat

Děkuji všem za komentáře, to jsem ráda, že jsem Vám připomněla Vaše procházky po Montmartru :-)

8 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 22. dubna 2015 v 1:47 | Reagovat

[5]: Michale, tohle že je štreka? To je jen tak procházka na dopoledne, i se zastavením v kavárně a posezením v parku....

9 Ľudmilka Ľudmilka | E-mail | 22. dubna 2015 v 10:35 | Reagovat

Verte , keď niečo také zbožňujete . vtedy Vás nebolí nič a nič Vám  nepríde nedosiahnuteľné,takže aj keď ledva stojíte na nohách po takej super prechádzke, hreje Vás krásny pocit čo všetko ste videli a zažili, lebo to čo vidíte viete a zažijete Vám nikto nikdy nevezme.Všetkým prajem krásne túlanie po Paríži.Ďakujem Ľudmilka

10 JPD JPD | E-mail | Web | 22. dubna 2015 v 10:50 | Reagovat

Bonjour Hana,
Il me semble connaître ce quartier !
Bravo pour les photos.
JPD

11 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 23. dubna 2015 v 0:57 | Reagovat

[9]: Ĺudmilka, moja reč :-)

12 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 23. dubna 2015 v 0:59 | Reagovat

[10]: Et moi qui pensais de vous montrer une chose nouvelle!
:-)

13 goldfly11 goldfly11 | 23. dubna 2015 v 13:13 | Reagovat

11.5. letim...a at mi nohy upadnou, vsechno si to projdu,protoze je to pohadka a porad to mohu videt znovu:-)

14 Ľudmilka Ľudmilka | 23. dubna 2015 v 14:19 | Reagovat

Zdravím, tíško závidím, hned by som letela aj ja.Uži si to supéér.Ľudmilka[13]:

15 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 23. dubna 2015 v 21:50 | Reagovat

[13]: To je správný přístup :-)

16 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 26. dubna 2015 v 14:21 | Reagovat

Nádhera, nádhera! Montmartre na fotkách nikdy nezklame. A co na fotkách - ani naživo nikdy nezklame! :))

17 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 27. dubna 2015 v 1:43 | Reagovat

[16]: Hlavně naživo :-)

18 Gabreta Gabreta | 11. května 2015 v 16:12 | Reagovat

Jojojo, úžasné video, je to prostě Happy :-) a já už se táááák těším. Montmartre prostě nejde vynechat a i opakované pohledy a výhledy neomrzí. Na rue Lamarck jsem týden bydlela :-)...takže...vždycky si při těšení se do Paříže připadám jako když jedu domů! Už za pár dní... :-)

19 Eva Eva | E-mail | 24. září 2017 v 19:28 | Reagovat

No tak to je gól, za dva dny letím poprvé v životě do Paříže (proto taky trávím několik posledních večerů nad tímto skvělým blogem) a budeme bydlet v Air BnB bytě v ulici Rue Durantin č. 40! Když jsem tu o něm četla, tak mi málem spadly brýle nadšením. Zkusím to tam nafotit a klidně vám fotky pošlu :)

20 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 24. září 2017 v 21:53 | Reagovat

[19]: Moc si to tam užijte, bydlení na Montmartru je nejlepší :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama