Mezi dvěma fontánami - Entre deux fontaines

28. dubna 2015 v 11:39 |  5. obvod
Jak jste si všimli (a jak já jsem si všimla bohužel až teď), včera došlo zase k jedné nevysvětlitelné události, kdy se mi zveřejnil článek, který byl určený do složky "Rozepsané" a nebyl ještě připravený ke zveřejnění. Už se stalo, tak k fotkám dopíšeme jen nějaké povídání.

Dnes se budeme procházet v 5. obvodu mezi dvěma fontánami, ležícími na trase, kterou turisté obvykle nechodí, i když první z fontán leží jen za rohem od Panthéonu. Na malém náměstí, kde se setkávají rue de l´Estrapade a rue des Fossées St. Jacques, najdeme první ze dvou fontán, která tady šumí pod vysokými stromy.Mimochodem, právě tady, v rue des Fossées St. Jacques, bydlela malířka Toyen s básníkem Jindřichem Heislerem, když spolu po válce přijeli do Paříže


Že je Panthéon se svojí kopulí, pokrytou lešením a vyzdobenou lidskými obličeji, opravdu za rohem, vidíme i průhledem rue d´Ulm, na kterou nás přivede rue de l´Estrapade. Na ní najdeme tady tento pěkný dvoreček.


Poté se vydáme dolů po rue Lhomond. Ta nás přivede do oblasti, ve které převládají rozlehlé univerzitní komplexy, především technického a uměleckého zaměření. Nahoře vidíme jednu z budov École Normale Supérieure, instituce, založené po francouzské revoluci, jejímž cílem je výchova vědců. V této budově z hezkých červených cihel sídlí fyzikální laboratoře.
Kromě jiných tady také leží poblíž v prostorách, kde působila Marie Curie Sklodowska se svým manželem Pierrem Curie, také prestižní Vysoká technická chemická škola, ve které najdeme i muzeum, které je oběma vědcům věnováno.Na křižovatce rue Lhomond a rue Amiot najdeme hezký parčík a v okolí spoustu zajímavého street artu. Nejvtipnější mi připadají tato dvě okna.
Budeme pokračovat stále dolů po zužující se rue Lhomond, kolem kláštera Svatého ducha s vysokými nepřístupnými zdmi a krásným klepadlem


Kromě univerzitních budov je tato oblast Paříže bohatá i na klášterní komplexy, jejichž historie sahá často až do 17. století. Není divu, že právě do těchto míst umístil Victor Hugo ve svých Bídnících i klášter, ve kterém se skrýval Jean Valjean s Cosette. Ten klášter měl stát údajně v místech dnešního domu číslo 33, kde můžeme dnes přes mříže obdivovat krásnou zahradu.Na ruhu rue Lhomond a rue Rataud vidíme zbytek brány, která byla mezi zdmi dříve umístěná a kterou se ulice, která dříve vedla mezi vinohrady, na noc zavíralaV dolní části rue Lhomond můžeme obdivovat staré domy s venkovními schodištiNakonec přijdeme na malebné náměstíčko place Lucien Herr, kde se pod opěrnou zdí domů setkává rue Lhomond s rue Tournefort. Najdeme tady restauraci, ze které je krásný výhled (ale bohužel ten den zrovna zavřenou). Na malém plácku s parčíkem stojí zvláštní jezdecká socha a pod zdí bublá fontána, u které naše dnešní procházka končí.Filmoví nadšenci si určitě vzpomenou, že se na náměstíčku natáčely některé scény z filmu Muž z Acapulca s Belmondem v hlavní roli. Hlavní hrdinka Christine, kterou hrála Jacqueline Bisset, ve filmu jako studentka bydlela na koleji Concordia, kterou vidíme v pozadí


Autorem jezdecké sochy z roku 1980 s názvem Vzpínající se kůň je španělský malíř a sochař Camilo OteroFontána s bronzovými prvky byla na náměstí umístěná až v roce 1982, ve filmu ji proto nehledejte


Pokud se do této části Paříže dostanete, nezapomeňte, že kousek odtud leží rozsáhlý komplex bývalého opatství Val de Grâce s kostelem Panny Marie ze 17. století s nádhernou kopulí.
 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | 9. května 2015 v 23:32 | Reagovat

Nevíám, jestli je ta restaurace někdy otevřená, vloni v srpnu byla také zavřená ...Jsem ráda, když znovu procházím známá místa :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama