La maison d´Ourscamp

20. března 2015 v 12:00 |  4. obvod
Dnes se zastavíme v srdci historické Paříže, kde na základech středověkých domů ze 14. století stojí vysoké kamenné domy, pocházející z 16. a 17. století. Dva hrázděné domy, které byly považované za nejstarší v Paříži, jsme už viděli TADY a dnes se podíváme na dům, který stojí přímo přes ulici.
Kolem roku 1248 dostali cisterciáci z opatství Notre-Dame-de-l´Ourscamp darem pozemek poblíž Seiny, na kterém si postavili své pařížské sídlo s hlubokým klenutým sklepem. Mniši v něm skladovali zemědělské produkty, které pocházely z jejich opatství a které prodávali na pařížských trzích. Kolem roku 1585 byl dům přestavěn a rozdělen na tři jednotky, z nichž dvě mniši pronajímali.
Francouzská revoluce udělala konec přítomnosti cisterciáků v Paříži. Jejich dům byl zabavený, rozdělený a nastěhovali se do něj drobní obchodníci. V pozdějších stoletích byla budova znovu přestavována a dostavována. Tehdy od něj byla stavebně oddělena nárožní část, která dnes tvoří samostatnou budovu. V první polovině 20. století se dům, o který nikdo nepečoval, nacházel v takovém stavu, že byl začleněný do souboru okolních budov, které měly být zbourány a nahrazeny novostavbami.
Do záchrany historických domů se tehdy pustila nově založená asociace Paris historique, která po dlouhých bojích na konci roku 1961 dosáhla toho, že město rozhodlo o rekonstrukci celého bloku - ovšem právě s výjimkou starého opatského domu, který byl údajně v tak špatném stavu, že byl určen k demolici. Asociace prosadila jeho záchranu a zavázala se, že jeho rekonstrukci uhradí. Zřídila si v domě svoje sídlo a postupně dům z příspěvků dobrovolníků a dárců zrekonstruovala. My se dnes podíváme, jak se jim to podařilo.
Dům poznáme podle dvou starých výkladců s názvem asociace. Uvnitř najdeme informační kancelář, ve které dostaneme odborné informace o činnosti asociace (pořádá také prohlídky různých historických míst a domů a určitě některou z nich někdy příště vyzkouším) a můžeme si tady také koupit knihy o Paříži a její historii. Sympatické dámy také slouží jako průvodkyně domem, o kterém podají podrobné informace. Samozřejmě, že nejvíc mě zajímal gotický sklep, do kterého se sestupuje po příkrých kamenných schodech.

Jak je vidět, rekonstrukce sklepa s kamennou klenbou, nesenou šesti pilíři s geometricky zdobenými hlavicemi, stále pokračuje

V přízemí domu najdeme také vystaveny některé stavební prvky, které asociace zachránila z dalších staveb


V zadní části přízemí potom najdeme dřevěné schodiště, které vede do prvního patra. Tady se dostaneme na miniaturní dvoreček, v podstatě trochu větší a lepší světlík, lemovaný dvěma krátkými kolmými křídly. Tady také vidíme staré hrázdění domu a ve výšce na jedné ze stěn i původní prevét.


Celý příběh domu a jeho záchrany mi připadá jako z pohádky. Nebýt vytrvalosti skupiny lidí, stála by v těchto místech betonová stavba, pravděpodobně ošklivá, jaké i v této staré části města často vidíme. Asociace Paris historique samozřejmě pokračuje ve své činnosti za záchranu dalších historických míst. O její činnosti si můžete přečíst na jejich stránkách TADY.

Dům můžete, stejně jako já, volně navštívit. Nevadí, pokud nemluvíte francouzsky, domluvíte se i anglicky. Vstupné se neplatí, ale předpokládá se příspěvek na činnost asociace (stačí cca pět eur na osobu).


4. obvod, 44-46 rue François Miron

Jak se tam dostat: metro St-Paul (linka 1)


 


Komentáře

1 Anýzovka Anýzovka | E-mail | Web | 20. března 2015 v 13:01 | Reagovat

Nádhera!! Ten dům znám zvenku a vůbec jsem netušila že se dá navštívit. Super tip na příští návštěvu Paříže :-)

2 jana jana | E-mail | 20. března 2015 v 18:58 | Reagovat

Sklep mi připomenul pražský dům pánů z Kunštátu. Je moc dobře, že dům zachránili.

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 21. března 2015 v 21:09 | Reagovat

[1]: Zdeno, tak to jsem ráda, že jsem tě inspirovala :-)

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 21. března 2015 v 21:11 | Reagovat

[2]: Jano, to je pravda, to mi nedošlo! A možná je dům pánů z Kunštátu i hezčí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama