Umělecké galerie v rue de Seine - Les galeries d'art dans la rue de Seine

23. února 2015 v 12:22 |  6. obvod
Dnes se projdeme jednou ze starých ulic na levém břehu řeky. Rue de Seine byla vybudována kolem roku 1489 v místech dřívějšího hradebního příkopu, ale její první část, vedoucí od řeky, je ještě starší - pochází z poloviny 13. století. Dnes je to jedna z nejvíce "chic" ulic v této části Paříže, plná drahých obchodů a především uměleckých galerií veškerého zaměření, ve kterých si přijdou na své jak milovníci starých orientálních tisků, tak znalci toho nejmodernějšího umění. Ráda se tady procházím především večer, když už jsou obchody a galerie zavřené a do tmy svítí jen jejich pestré výlohy. Dnes se na některé z nich podíváme.Hitem letošní zimy mezi pařížskými výstavami byla velká expozice Niki de Saint Phalle v Grand Palais (skončila už bohužel začátkem února). Barevná a extravagantní díla této umělkyně, narozené v roce 1930 v Paříži, která prožila velkou část svého života v Kalifornii, kde zemřela v roce 2002, především její zobrazení baculatých žen, byla k vidění i na mnoha dalších místech v Paříži, například v této malé galerii hned na začátku rue de Seine.
Znalci Paříže si jistě vzpomenou, že její zvláštní barevné sochy jsou součástí fontány Stravinski vedle Centre Pompidou.Ulice plná výloh jako každá jiná v této části města. Za výlohami však najdeme téměř výhradně obrazy, sochy a knihy. Některé galerie nemají vstupy rovnou z ulice, ale z malých malebných dvorků, na které se dostaneme široce otevřenými vraty domů. Ty mě tady baví nejvíc.


Ještě předtím, než nás rue de Seine přivede na boulevard Saint Germain, kříží se s rue de Buci a ve zdejších kavárnách, bistrech a restauracích snadno ztratíme sílu vůbec někam dál pokračovat.Jak se tam dostat: metro Mabillon (linka 10)
 


Komentáře

1 jana jana | E-mail | 23. února 2015 v 15:25 | Reagovat

Taky se ráda koukám, co si zas hezkého nekoupím..

2 Jarka Jarka | E-mail | 24. února 2015 v 8:50 | Reagovat

Ach, ach ... atmosféra uliček musí být kouzelná... ano ty dvorky jako by říkaly pojď dál, pojď dál... taky to miluju... a potom kafíčko...
i to jenom číst je po ránu příjemné...
přeju pěkné dny. Jarka

3 Areida Areida | 21. února 2017 v 7:59 | Reagovat

Nedávno jsem navštívila galerii u betlémské kaple v Praze a bylo to opravdu povznášející-

https://www.galerieubetlemskekaple.cz/o-galerii/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama