Bazilika Sacré-Coeur - Basilique du Sacré-Coeur

17. února 2015 v 12:00 |  18. obvod
K něčemu se vám hned na začátku přiznám. Ačkoliv Montmartre miluji, chodím sem často a znám tady místa, kam nechodí turisté, ta bílá cukrová homole na vrcholku kopce mě nikdy moc nebrala. Nebavilo mě probíjet se uvnitř kostela davy turistů, dokonce jsem nikdy nebyla ani nahoře na věži (no ale to bych měla napravit). Od té doby, co tady začali nepříjemně vymáhat zákaz fotografování, jsem dovnitř nevstoupila. Výjimku jsem udělala o loňském silvestrovském večeru, kdy jsme sem došli při večerní procházce. Na schodech před vstupem do baziliky seděla skupina Španělů s kytarami a hráli flamenco, na plácku před vchodem tančily tři dlouhovlasé dívky a nic tady nepřipomínalo tu ulepenou nepříjemnou komerční atmosféru obyčejných dní.


O postavení baziliky bylo rozhodnuto po ukončení francouzsko-pruské války po roce 1870, základní kámen byl položený v roce 1875, bazilika, postavená podle návrhu architekta Paula Abadie, však byla dokončená až v roce 1914. Vysvěcení bylo odloženo kvůli válce a došlo k němu až 16. října 1919.
Bazilika, postavená v eklektickém stylu, inspirovaném románským a byzantským slohem, je na rozdíl od většiny jiných kostelů, které jsou orientované ve směru od východu na západ, obrácená od severu k jihu, to proto, aby její průčelí shlíželo na město. Nad bazilikou se tyčí čtyři malé kopule a jeden velký centrální dóm, zakončený lucernou s kolonádou. Na první pohled zaujme nezvyklý bílý kámen, ze kterého je bazilika postavená. Ten pochází z lomů v oblasti Château-Landon v kraji Seine-et-Marne nedaleko Paříže a architekt ho zvolil pro jeho tvrdost a také samočistící schopnosti při dešti.
Uvnitř najdeme v apsidě největší mozaiku ve Francii o ploše víc než 470 m2, která představuje Nejsvětější srdce Ježíšovo.O silvestrovském podvečeru v kostele panovalo přítmí a bylo tady málo lidí. Někteří už čekali na večerní mši, jiní vešli dovnitř, aby zapálili svíčku nebo se podívali na jesličky, další vstoupili jen ze zvědavosti jako my.


Další podrobnosti o stavbě můžete najít třeba TADY.

Pokud se chcete vyhnout turistickému peklu, doporučuji přijít ke kostelu brzy ráno, když japonští turisté teprve snídají ve svých hotelech. Kostel se otvírá už v 6 hodin a zavírá ve 22.30. V 7 hodin ráno začíná první mše, pokud byste opravdu chtěli přijít brzy ráno, nejlepší je to kolem 8.


Basilique du Sacré-Coeur
18. obvod, Parvis de la Basilique


Jak se tam dostat: metro Abbesses (linka 12) nebo Anvers (linka 2). Pokud se vám nechce chodit do kopce, můžete jet na Jules Joffrin (linka 12) a odtud Montmartrobusem až ke kostelu. 


Komentáře

1 Aleš Aleš | E-mail | 20. února 2015 v 22:25 | Reagovat

V bazilice Sacré-Coeur jsem byl poprvé  navečer v červnu 91 a byl to fantastický zážitek, na který dodnes vzpomínám a který se pak nikdy neopakoval a opakovat nebude - proto už do téhle (další)  turistické továrny  nechodím!
Bohužel nelze dvakrát vstoupit do téže řeky...

2 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 21. února 2015 v 18:38 | Reagovat

[1]: Aleši, s tím souhlasím, že hodně záleží na okolnostech, taky mám taková místa, kam už podruhé radši nejdu, abych si nepokazila vzpomínky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama