Impressionisté v Musée du Luxembourg - Les impressionnistes dans le Musée du Luxembourg

15. ledna 2015 v 12:00 |  Muzea a galerie
Informace o výstavě obrazů, kterým do povědomí sběratelů a milovníků umění a často i ke slávě pomohl obchodník s obrazy Paul Durand-Ruel, jsem tady nakousla už přímo z Paříže. Dnes se do Musée du Luxembourg v těsné blízkosti francouzského senátu a Lucemburské zahrady vrátíme znovu, protože výstava za to určitě stojí.Paul Durand-Ruel (1831-1922) se vypracoval z majitele papírnictví a obchodu s potřebami pro umělce, který převzal po svém otci, v jednoho z největších světových obchodníků s uměním v historii impressionismu. Výstava pokrývá jeho život od 60. let 19. století do začátku 20. století, kdy mezi jeho zákazníky a často i přátele patřili ti největší z největších - Renoir, Monet, Manet, Degas, Cézanne, Sisley a další umělci té doby. Výstava představuje osmdesát děl, zapůjčených nejen z francouzských muzeí, ale také ze soukromých sbírek, a najdeme mezi nimi i ta nejslavnější a nejznámější.Tak Paula Duranda-Ruela namaloval v roce 1910 Auguste Renoire, který patřil mezi jeho přátele. Namaloval také všech pět Durand-Ruelových dětí, z nichž obraz dvou synů, Charlese a Georgese, je na výstavě také zastoupený, stejně jako další dvojportrét, na kterém vidíme jeho dcery Marie a Jeanne.

Výstavě dominují tři velká Renoirova plátna, představující Tanec na vesnici, Tanec ve městě a Tanec v Bougival. Je na nich zobrazený Renoirův přítel novinář Paul Lhote, tančící na prvním z nich s Aline Charigot, budoucí Renoirovou manželkou, zatím na druhých dvou je to Suzanne Valadon, modelka slavných malířů a později sama malířka (a matka malíře Maurice Utrilla).Hojně zastoupený je na výstavě také Claude Monet, tady nahoře se svojí Čtenářkou. Nechybí ani některé jeho cykly obrazů v různých denních dobách, jako Topoly nebo Kupky sena, a mnohé další.

A za mnohé další ještě Auguste Rodin, kterého Paul Durand-Ruel jako obchodník také zastupoval a jehož půvabné malé sousoší Mladá matka v jeskyni vlastnil.

Kromě obrazů najdeme na výstavě i spoustu zajímavých fotografií, dokumentů a dopisů, které si sběratel se svými slavnými klienty vyměňoval.


Výstava končí 8. února 2015. Pokud máte do té doby do Paříže namířeno, určitě si ji nenechte ujít. Kdo se tam do té doby nedostane, může se podívat alespoň na oficiální video.
Musée du Luxembourg
6. obvod, 19 rue Vaugirard

Otevřeno pondělí a pátek 10 až 22 hod, úterý až čtvrtek 10 - 19 hod a sobota a neděle 9 až 20 hod.
Vstupné 12 eur, do 16 let zdarma, mládež 7,50 eur - pouze v pondělí až pátek po 17 hod.
Vstupenku si můžete předem koupit přes internet TADY.


Jak se tam dostat: metro linka 4 (stanice Saint Sulpice) nebo linka 10 (stanice Mabillon), RER B (stanice Lucembourg)


 


Komentáře

1 HANA HANA | 15. ledna 2015 v 12:27 | Reagovat

Tak toto je skutečná nádhera, díky. Škoda jen, že tam nemohu být. Přeji krásný den!

2 Michal Ptáček Michal Ptáček | 15. ledna 2015 v 12:37 | Reagovat

Vážně senzace, ale nedostanu se tam a nedostanu tam manželku, když se v Paříži střílí... Báječné obrazy!

3 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 15. ledna 2015 v 23:20 | Reagovat

Jé, tam by se mi líbilo!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama