Fondation Louis Vuitton

27. ledna 2015 v 13:09 |  16. obvod
Rozhodnutí vypravit se na prohlídku nové budovy Nadace Louis Vuitton právě na Silvestra padlo rychle a nečekaně. Přiměla nás k tomu letně modrá obloha a příjemná teplota nad nulou. Ještě rychle ověření, jestli vůbec maji otevřeno, a pak už jen směr Buloňský les. Právě tam tato mimořádně zajímavá stavba stojí.Budova, kterou navrhl architekt Frank Gehry, byla dokončená a slavnostně otevřená za přítomnosti francouzského prezidenta a dalších osobností politického a kulturního života 20. října 2014. Bude sloužit jako muzeum moderního umění. Budovu financovala skupina LVMH, která zahrnuje kromě značky Louis Vuitton i dalších šedesát luxusních značek (Moët, Hennessy, Guerlain a další) a celkové náklady na stavbu nebyly zveřejněny.
Stavba na okraji Buloňského lesa u parku Jardin d´Acclimatation připomíná zaocenský parník. Dvanáct obřích skleněných plachet, které stavbě dodávají lehkost a vzdušnost, zahaluje centrální budovu s výstavními sály. Na výrobu 3600 skleněných panelů, ze kterých se plachty skládají, byla zapotřebí speciálně postavená pec, která umožnila vytvarovat jejich zakřivení. Zajímavé je taky to, že stavba spolkla dvakrát tolik oceli, než Eiffelovka.
Frank Gehry si touto stavbou, která navazuje na jeho muzeum v Bilbau nebo na Tančící dům v Praze, určitě postavil svůj pomník.


K sídlu nadace vás odveze od Vítězného oblouku jejich miniautobus, ale dá se tam pohodlně dojít pěšky od metra. Zrovna na Silvestra byl autobus přeplněný tak, že na zpáteční cestu čekala dlouhá fronta. Ta stála i na vstup do budovy a byla tak na půl hodiny čekání, ale myslím, že v méně exponovaných dnech (třeba ve všední den) to tak zlé nebude.

Stavba je jednoduše úžasná. Skleněné plachty obtáčejí kolem dokola její bílý kapitánský můstek a soustava teras, které ji korunují, umožňuje výhledy na všechny strany. A že je na co se dívat. Pokud budete mít štěstí na hezké počasí, zážitek bude umocněný ještě hrou stínů všech trámů, sloupů a skleněných křivek na bílých plochách a odrazy okolních stromů ve skleněných stěnách.
Nám se osvědčilo vyjet nejdříve výtahem (najdete je ve výstupní hale v prostorách vpravo od vchodu) až úplně nahoru do pátého patra a udělat si představu o celkové hmotě a rozložení jednotlivých částí budovy. Myslím, ze právě na horních terasách je zážitek nejsilnější.Jako by byl průhled mezi dvěma částmi vypočítaný přesně tak, aby nám nabídl tento pohled

Pohled z horní terasy na jednu z těch v nižších patrechVšechna patra jsou navzájem propojena několika venkovními i vnitřními schodišti

Architekt nebo stavař se v tom zřejmě vyzná, ale já mohu jen smeknout nad tím, že někdo dokáže vymyslet a nakreslit takovou změť všech možných prvků a vypočítat k nim všechny ty nosnosti a pnutí a kdovíco ještěZatímco páté, čtvrté a třetí patro nabízí více venkovních prostor, v druhém a prvním je umístěna převážná část výstavních sálů. Je jich tu několik navzájem propojených a momentálně jsou v nich vystavena díla současných výtvarníků, at už obrazy, plastiky, fotografie nebo různé instalace. Všeobecně se mi zahajovací expozice zdají hodně povedené.

Autor obřího bílého chlapíka s virgulí vystavuje jako protiváhu i křehké akvarely květin

Velkou radost mi udělala malá expozice plastik a kreseb Alberta Giacomettiho, doplněná fotografiemi a dokumenty z jeho života


Výstavní sály v nižších patrech jsou opět obklopeny téměř ze všech stran věncem teras s kouzelnými výhledy

Pohled k zadnímu vchodu

V přízemí roste přes dvě patra ohromná růže - je to asi kýč, ale nevadí


Pohled do vstupní halyRestaurace a kavárna je umístěná v části vstupní haly a zdobí ji svítidla ve tvaru ryb, která také navrhl Frank Gehry

Po občerstvení přišly na řadu ještě přízemní a suterénní prostory. Tím prvním, do kterého se dostaneme hned ze vstupní haly, je prosklené auditorium, kterému na jedné straně dominuje barevná plocha, která se může proměnit v jeviště, a na druhé straně galerie s řadami sedadel.
Z auditoria se také můžeme dostat do venkovní části se soustavou bazénů, ted v zimě bohužel bez vody, a do dalších výstavních sálů, umístěných ve dvou podzemních patrech. U nich stála fronta na výstavu, anoncovanou na poutačích už venku před vchodem, ale na tu už prostě po několika hodinách nebyla síla.
Pokud se mě zeptáte, jestli návštěva budovy stojí za to, tak určitě a stoprocentně ano. Já se sem určitě vydám ještě jednou na jaře nebo v létě, až budou stavbu znovu obklopovat vodní plochy, které jí dodávají další zajímavé stránky.Fondation Louis Vuitton
8. avenue du Mahatma Gandhi
16. obvod, Bois de Boulogne

Otevřeno pondělí-středa-čtvrtek 12 - 19 hod, pátek 12 - 23 hod, sobota a neděle 11 - 20 hod
Vstupné 14 eur, děti do 3 let zdarma, do 18 let 5 eur, do 26 let 10 eur, rodinné vstupné 32 eur (1-2 dospělí a max 4 děti do 18 let), vstupenka platí i do Jardin d´Acclimatation

Jak se tam dostat: metro Les Sablons (linka 1), odtud cca 10-15 min pěšky, nebo miniautobus nadace, který odjíždí od Vítězného oblouku od stanice metra na rohu avenue de Friedland (jízdné 1 eur, neplatí na něj žádné jiné běžné jízdenky)


 


Komentáře

1 Michaela Kodejšová Michaela Kodejšová | E-mail | 27. ledna 2015 v 13:53 | Reagovat

Nááááádhera, děkuji !

2 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 27. ledna 2015 v 14:37 | Reagovat

To vypadá úžasně - děkuji, zase něco, co mohu zařadit do plánů, až se nám zase poštěstí Paříž navštívit :-)
Olga

3 Michal Ptáček Michal Ptáček | 28. ledna 2015 v 12:51 | Reagovat

Vy jste se nám zamilovala!

4 ElKap ElKap | 29. ledna 2015 v 8:22 | Reagovat

Krásné, vzdáleně mi budova připomíná Centre de Pompidou v Métách, také doporučuji navštívit. Děkuji za výborný tip :)

5 Jarka Jarka | E-mail | 11. února 2015 v 11:00 | Reagovat

Úžasné, úžasné - takový nápad - a ještě ho dokázat tak krásně zrealizovat...
Jarka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama