Place Jussieu

5. listopadu 2014 v 12:00 |  5. obvod

Malé náměstí jen kousek od Seiny bylo vytvořeno v první polovině 19. století na pozemcích, na kterých se dříve rozkládalo opatství Saint-Victor, zbourané v roce 1813. Náměstí zprvu neslo stejné jméno a to až do roku 1867, kdy bylo přejmenováno na dnešní název podle členů rozvětvené a slavné rodiny botaniků a vědců, kteří působili v Paříži od poloviny 15. století až do 19. století.Uprostřed náměstí stojí od roku 1994 fontána, nazvaná Ústa pravdy, jako odkaz na slavnou římskou památku, která má usvědčovat lháře ze lži. Tady byste ovšem ruku do otvoru nevložili, jednak byste se k němu do výšky a přes zábrany nedostali, druhak by vám nateklo do rukávu (ledaže byste přišli k fontáně po 11 večer, kdy se voda vypíná, k úlevě všech, kteří na náměstí bydlí a kteří hlavně večer trpí jejím hlasitým šuměním).Na východní straně náměstí stojí řada krásných novorenesančních domů, postavených kolem poloviny 19. století. Na druhém konci náměstí pak najdeme řadu nízkých starých domů ze 17. století, které nejsou tak prvoplánovitě líbivé, ale jsou se svými úzkými dřevěnými schodišti a s byty s mohutnými trámovými stropy a se zajímavou vnitřní dispozicí mnohem cennější.

Náměstí dominuje areál univerzity Pierre a Marie Curie, dědičky jedné z bývalých kolejí Sorbonny, která se zabývá přírodními vědami a medicínou. Univerzitní kampus byl postavený v v 50. a 60. letech minulého století na pozemcích, kde dřív stávaly sklady obchodníků s vínem. Nenápaditá architektura komplexu je poplatná době svého vzniku a se svými ocelovými profily a dlouhými pásy oken je určitě jednou z nejohyzdnějších v celé Paříži. La Tour Zamansky, která se tyčí uprostřed, tomu všemu dává korunu. Celý areál prošel v minulých dvou desetiletích velkou rekonstrukcí, která pokračuje dodnes a jejímž cílem bylo z budov odstranit vysoký obsah azbestu. Pamatuji si, že kolem roku 2005 byla věž očesaná až na základní konstrukci (a já jsem si tehdy s nadějí myslela, že ji zbourají) a potom znovu celá obestavěna.

Do areálu se dá vstoupit a projít jím napříč k Institutu arabského světa. Všechny budovy stojí na mohutných sloupech, kterými se vchází dovnitř (ne, tam už jsem si netroufla).


Jak se tam dostat: metro Jussieu (linka 7 a 10)


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama