Kolem Porte Doreé - Autour de la Porte Dorée

26. listopadu 2014 v 12:00 |  12. obvod
Dnes se ještě jednou vrátíme na úplný východ Paříže, kde jsme v místech bývalé Porte Dorée už viděli Muzeum imigrace (dřívejší Muzeum kolonií) a Tropické akvárium. Při stavbě budovy muzea při příležitosti Koloniální výstavy v roce 1931 před ním bylo také upraveno rozlehlé náměstí, které je dnes lemováno dvěma řadami palem.
V roce 1935 byla na náměstí před muzeem vytvořená kaskádová fontána v čele se sochou bohyně Athény. Kaskáda je dlouhá osmdesát metrů a skládá se ze tří půlkruhových nádrží pod sochou a ze sedmi stupňů bazénů. Zlatá barva sochy pokračuje v nazlátlé barvě vody.Pozlacená bronzová Athéna, která drží v ruce malou sošku bohyně vítězství Niké, představuje "Francii, přinášející mír a prosperitu koloniím". Jejím autorem je Léon Ernest Drivier. Socha původně stála přímo před vchodem muzea.


V druhé polovině náměstí za vodní kaskádou najdeme pomník, věnovaný v roce 1939 generálu Marchandovi, veliteli francouzské průzkumné mise s názvem Kongo-Nil, která operovala v Africe na konci 19. století v době francouzsko-britské rivality v koloniích. Deset metrů dlouhý pomník představuje řadu francouzských vojáků v koloniálních uniformách a šest senegalských střelců, kteří byli součástí jednotky. Na kulatém medailonu jsou uvedena jména účastníků mise. Do 60. let stála na soklu před pomníkem i socha generála, kterou odpůrci kolonialismu zničili výbušninou a která už nebyla obnovena.
Za pomníkem vede okružní bulvár, který je zde částečně zanořený pod zem, a za ním začíná rozlehlý Vincenneský les. My ale budeme pokračovat v procházce opačným směrem, k městu.Přímo před muzeem si můžeme ještě prohlédnout plavce, kraulujícího v trávníku. Jeho autorem je senegalský sochař Diadji Diop, který volil červenou barvu jako barvu krve, kterou mají lidé stejnou bez ohledu na barvu kůže.Když od muzea přejdeme rušný boulevard Poniatovski, najdeme mezi obyčejnými vysokými činžáky úzkou uličku s malebnými nízkými domky a malými zahrádkami a vedle nich honosné domy. Zase jedno místo, kde by se mi líbilo bydlet. Do hezké pekárny na rohu bych si chodila ráno pro čerstvé croissanty.

12. obvod, square des Anciens-Combattants-d´Indochine (a okolí)


Jak se tam dostat: metro 8 (Porte Dorée)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama