Cathédrale Saint-Alexandre-Nevski

3. listopadu 2014 v 12:00 |  8. obvod
Pravoslavný kostel, postavený ruskou diasporou v Paříži a vysvěcený v roce 1861, svůj největší rozmach zažil na začátku 20. století po velkém přílivu bohatých ruských přistěhovalců, kteří do Paříže prchali před bolševickou revolucí.
Neobyzantská katedrála se tyčí k obloze pěti věžemi s pravoslavným křížem a s typickými cibulovými báněmi, které představují symbolicky Krista a čtyři evangelisty. Zlatá freska na průčelí zobrazuje sv. Alexandra Něvského, kanonizovaného ruského panovníka a hrdinu ze 13. století.
Kostel stojí v bohatém 8. obvodu poblíž parku Monceau a dostaneme se k němu symbolicky po rue Pierre Le Grand, ulici Petra Velikého.Líbí se mi ten kontrast typických pařížských činžáků a východní architekturyKostel stojí na malém prostranství, z jedné strany osázeném - jak jinak - břízami12. července 1918 se v kostele konala velká sláva. Pablo Picasso si tady bral ruskou tanečnici Olgu Chochlovou, za svědky jim byli Jean Cocteau, Guillaume Apollinaire a Max Jacob. Hledala jsem všude možně fotku z této svatby, ale ani na internetu, ani v knihách jsem nic nenašla.
Kromě svateb bohatých Rusů se tu v minulosti konaly i slavné pohřby - svůj obřad tu měli spisovatelé Ivan Turgeněv a Ivan Bunin, operní zpěvák Fedor Šaljapin, malíř Vassili Kandinski nebo před sedmi lety spisovatel Lev Tarasov, Rus arménského původu ale naturalizovaný Francouz, kterého znáte pod jménem Henri Troyat.
Interiér kostela, rozkládající se na půdorysu řeckého kříže, je byzantsky bohatý, zlacený a zdobený, s cenným ikonostasem


Pod kostelem je také krypta s oltářem, zasvěceným svaté Trojici, do té se ale běžně nesmí, jak mi vysvětlily ty dvě dámy, které kostel hlídají a přitom popíjejí čaj z ohromného samovaru, který stojí u vchodu. I když vypadaly a mluvily jako Francouzky, jejich chování a přístup k lidem je jako vystřižený z nějakého ruského úřadu. Ale nenechte se odradit.
Vývěska na plotu u kostela je plná inzerátů v ruštině a ukrajinštině. Doufejme, že Ukrajinka Světlana už práci našla.Přímo naproti kostela najdeme až příliš jakoby typickou ruskou restauraci, o kousek dál obchod s ruskými potravinami a na nedalekém boulevardu de Courcelles další hooodně drahý obchod s typickými ruskými lahůdkami - kaviárem, lososem, pirohy a vodkou.8. obvod, 12 rue Daru
Pro veřejnost je otevřeno jen v úterý, v pátek a v neděli odpoledne od 15 do 17 hodin, eventuálně před mší v sobotu v 18 hod nebo v neděli v 10 hodJak se tam dostat: metro Courcelles nebo Ternes (linka 6)


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama