Kostel / Église Saint-Eustach

14. října 2014 v 12:00 |  1. obvod
V srdci čtvrti Les Halles, na okraji parku, o kterém jsme mluvili minule, najdeme jeden z největších pařížských kostelů. Základní kámen ke sto metrů dlouhému kostelu byl položený v roce 1532, stavba však byla dokončená až v roce 1640. Stavbu zdržel nejen nedostatek peněz a nestabilní terén, se kterým se stavitelé museli vyrovnat, ale také náboženské války, které se v těch letech Paříží prohnaly. V době francouzské revoluce byl, jako většina ostatních, vypleněný, církvi se vrátil v roce 1803. Jeho dnešní podoba pochází z rekonstrukce po roce 1840, kdy kostel vyhořel.Kostel byl postavený v pozdně gotickém slohu s některými renesančními prvky. Oba slohy se překrývají jak na fasádě, tak i v interiéru.


JIžní fasáda kostela s krásným portálem zdaleka předčí hlavní portál - ten při rekonstrukci v polovině 19. století navrhl architekt Hardouin-Mansart v klasicistním stylu, ale průčelí nikdy nebylo dokončeno. Dnes jsou jeho dvě řady sloupů navíc ještě zpevněny kovovými opěrami.


Uvnitř nás ihned pohltí především výška, umocněná strohými kamennými pilíři. V protikladu k nim je zde ovšem řada kaplí, která kostel lemuje. Především ty na jižní straně mají sloupy s renesančně zdobenými hlavicemi a jsou bohatě vymalované a zdobené. Výmalba kaplí pochází z poloviny 19. století. Všechny kaple jsou kromě toho uvnitř bohatě vyzdobené často cennými uměleckými díly - obrazy a sochami.Tou největší kaplí je přímo za oltářem kaple Panny Marie. Sochu Panny Marie s dítětem, která stojí nad oltářem, vytvořil sochař Jean-Baptiste Pigalle.Varhany pocházejí z roku 1854 a jsou jedny z největších ve Francii vůbec. Na fotce to není moc dobře vidět, ale jejich vyřezávaná skříň, kterou navrhl architekt Victor Baltard (ano, ten, který navrhl haly vedlejší tržnice), je nádherná.Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na vitráže, protože těch je v kostele taky nepřeberně. Většinou pocházejí z poloviny 19. století, jen devět oken v chóru vysoko nad oltářem je původních z roku 1631.


V kapli je samozřejmě pohřbena řada významných osob jak církevních tak i světských. Největší hrobku tady má Jean-Baptiste Colbert, pohřbený v kapli, která patřila jeho rodině. Byl vlivnými ministrem Ludvíka XIV. Kromě financí se postupně stal i ministrem námořnictva, obchodu nebo kolonií.
Za oltářem najdeme fascinující seznam osobností, které v kostele byly pokřtěny (např. Molière, Richelieu nebo madame Pompadour), oženily se tady (za všechy hudební skladatel Lully) nebo tady měly pohřeb (Mirabeau, La Fontaine nebo Mozartova matka).Vyřezávaná lavice pochází z roku 1720Mezi vší tou gotickou, renesanční a klasicistní krásou nás v jedné z kaplí, zasvěcené Sv. Vincentu z Pauly, překvapí stříbrný trojdílný reliéf s motivy Kristova života. Vytvořil ho v roce 1990 těsně před svojí smrtí (zemřel v 28 letech) americký malíř Keith Haring, jeden z prvních umělců, který se věnoval street artu. Triptych, který ve světě existuje v dalších šesti kopiích, sem věnovala americká nadace Spirit Foundation, kterou v roce 1978 založil John Lennon a Yoko Ono.


V jiné z kaplí, zasvěcené poutníkům z Emaus, najdeme další současné dílo - barevnou a veselou plastiku trhovců před kostelem s názvem Příjezd ovoce a zeleniny do srdce PařížeTyhle boční dveře s venkovsky malovanými skly vypadají, jako by sem zabloudily náhodou. Moc se mi líbí, podobné měla na verandě moje slovácká prateta Milka, ke které jsem jezdívala na prázdniny (v době, kdy její jméno patřilo jen jí a ne fialové čokoládě).


Église Saint-Eustach
1. obvod, 2 impasse Saint-Eustach


Jak se tam dostat: metro a RER Châtelet-Les Halles

 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 14. října 2014 v 12:26 | Reagovat

Děkuji za připomenutí tohoto krásného kostela, který jsme v loňském roce navštívili a s obdivem si ho prohlíželi.
Jako vždy . nádherné fotografie a mnoho informací, které jsou pro mě nové.
Přeji Vám hezký den a ještě jednou děkuji.
Olga

2 Michaela Kodejšová Michaela Kodejšová | 14. října 2014 v 16:45 | Reagovat

Dobrý den, moc děkuji. Kostel navštívím vždy, když jsem v Paříži, neboť naproti bočnímu vchodu je obchod s pletacími přízemi, knoflíky a jinými  "důležitými věcmi" a také obchod s neobvyklým oblečením Antoine a Lili a taky obchod se šperky, kde si skoro vždycky koupím prsten. Ó, jak jsem přízemní. Ale tyto obchůdky vždycky prošmejdím a jdu se uklidnit do kostela, kde si rozmyslím, jestli koupit nebo ne. Hezké podzimní dny přeju. Michaela

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 14. října 2014 v 23:58 | Reagovat

[1]: Olgo, samozřejmě děkuji za milý komentář a taky přeji hezký den, pro změnu ten zítřejší.

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 15. října 2014 v 0:02 | Reagovat

[2]: Michaelo, to je ale strašně pěkné, rozmýšlet si takhle nákupy v kostele, budu si taky příště muset nějaký najít. Tu galanterii neznám, budu se po ní taky muset příště poohlédnout.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama