Jardin du Ranelagh

24. října 2014 v 12:00 |  16. obvod
Minule se nám tady pamětní deskou připomněl autor slavných bajek Jean de La Fontaine a proto se za ním vydáme i dnes, tentokrát do starého parku Ranelagh na západě Paříže. Šestihektarový trojúhelníkový anglický park zde založil v roce 1860 baron Haussmann při své přestavbě města.Park byl po svém založení vybaven mnoha sochami, do dnešních dnů se však zachovaly jen ty mramorové. Bronzové sochy byly společně se všemi ostatními v Paříži v roce 1942 roztaveny na kanóny. Po některých z nich najdeme v parku dodnes prázdný sokl. Nahoře socha s názvem Meditace z roku 1882, autor Tony Noël.My ovšem míříme za touto sochou, kde je La Fontaine zobrazený s liškou a havranem, postavami z jedné ze svých nejslavnějších bajek. Sochu vytvořil v roce 1891 sochař Dumilâtre, podstavec pod ní Frantz Jourdain. Ani slavná zvířata v bronzu neunikla roztavení a nová, která navrhl Charles Corréia, byla vytvořena a doplněna na místo až v roce 1984.


Jak říká bajka, havran drží v zobáku sýr, kterého se liška lstí zmocní. Neznat bajku, vsadím se, že je to spíš desetikoruna.


V parku najdeme pod vysokými kaštany hezky upravená dětská hřiště a rozlehlé trávníky, v hezkém počasí obsazené stovkami Pařížanů, kteří sem rádi jezdí na piknik. Uprostřed parku najdeme i tento altánek a také staré slavné loutkové divadlo a jízdárnu s poníky pro děti.
Až do dvacátých let minulého století jezdil kolem jižní strany parku vlak. Trať malého železničního okruhu zůstala zachovaná i poté, co byla železniční linka zrušená, a dnes je zde část jejího koridoru zpřístupněná k procházkám. Na kraji parku zůstalo staré půvabné nádraží, dnes přeměněné na restauraci.Když projdeme parkem, najdeme na jeho západním konci půvabnou budovu, ve které sídlí Muzeum Marmottan Monet. Právě tady můžeme vidět kromě mnoha dalších Monetových obrazů i slavný obraz s východem slunce, který dal název celému impresionistickému hnutí - Impression, soleil levant.


Jak se tam dostat: metro La Muette (linka 9) 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 24. října 2014 v 12:43 | Reagovat

Sochy La Fontaina jsem si dokázal nepovšimnout, ačkoli jsem musel parkem dvakrát procházet (od stanice RER Boulainvilliers k Musée Marmottan)... Tak je to s Paříží pořád - člověku se podaří vždycky něco zanedbat, něco nevidět a dává mu to záminku navštívit město znovu. Tak příště!

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 27. října 2014 v 17:27 | Reagovat

[1]:Michale, ta socha je totiž trochu stranou té přímé trasy od metra do muzea. Tak příště :-)

3 Amelie Amelie | Web | 28. října 2014 v 14:04 | Reagovat

Ve francii jsem nikdy nebyla, takže vše je pro mě nové... A jsem ráda, že mohu poznávat nová a krásná místa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama