Tour Saint-Jacques

3. září 2014 v 12:00 |  4. obvod
Kolem té krajkově bílé věže přímo v centru na rue de Rivoli jsem tentokrát chodila několikrát denně a mám ji vyfocenou snad ze všech úhlů a ve všech denních dobách a povětrnostních podmínkách - brzy ráno, v poledne, při stmívání i v noci, ve slunci, dešti, s poledním sluncem v zádech i ozářenou zapadajícím sluncem.


Věž je pozůstatkem kostela Saint-Jacques de la Boucherie, sv. Jakuba řezníků, jehož první zvonici financoval ve 13. století cech řezníků, kteří tehdy v hojném počtu provozovali svoje řemeslo právě v okolní čtvrti. Kostel byl však založený už v 11. století a dále během století přestavován. Dnešní pozdně gotická věž pochází z let 1509 až 1523.
Takto kostel vypadal v 17. století. Stál podélně v dnešní rue de Rivoli (vyobrazení jsem přefotografovala z obrazu, vystaveného ve věži).
Jeho konec nastal po Francouzské revoluci, kdy byl prodán soukromníkovi, který ho nechal strhnout a materiál rozprodal. Věž, která zůstala zachována, sloužila jako skladiště a dokonce také při výrobě olověných kulek - ty byly odlévány ve výšce, volným pádem dolů věží tuhly a dole dopadaly do nádob s vodou. V roce 1836 byla věž odprodána pařížské radnici, v jejímž vlastnictví je dodnes.
O dvacet let později při přestavbě města baronem Haussmannem byla v těsné blízkosti vybudována rue de Rivoli a při této příležitosti byla věž zrekonstruována, upravena a kolem ní byl vytvořený první veřejný park. V roce 1891 na ní byla umístěna první meteorologická stanice. Její kancelář je zachována v téměř identickém stavu v malé místnosti ve druhém patře, nad kterou se rozkládá do výšky už jen zvonice, jejíž zvony byly už dávno roztaveny na kanóny, a jejíž okna, dříve opatřená dřevěnými lamelami, kterými se zvuk zvonů šířil do okolí, byla později uzavřena vitrážemi.Při rekonstrukci byla věž zvýšená o pár metrů na dnešních 54 - protože stála na malém vršku, který byl srovnán do výšky okolního terénu, zvonici tak přibylo pár metrů u její paty. Tam bylo vybudováno schodiště s balustrádou a otevřený prostor, do něhož byla umístěná socha Blaise Pascala, který ve věži údajně zkoumal atmosférický tlak a vákuum.Zvonice je osázená devatenácti sochami svatých a chrliči, ve velké většině jde však o kopie originálů, uložených v Musée de Cluny, nebo o nové sochy z 19. a 20. století.
Od úpatí věže se vydávají už po staletí poutníci na svatojakubskou pouť do španělského Santiago de Compostela.

Na vrcholku věže se tyčí téměř čtyřmetrová socha sv. Jakuba, oblečeného jako poutník, pocházející také z 19. století (původní socha byla vysoká deset metrů), stejně jako sochy čtyř evangelistů (Marek, Lukáš, Jan a Matouš), doprovázených svými symboly (lev, býk, orel a anděl).
No a právě na tento vrcholek se teď vydáme. Prohlídky v letních měsících (až do konce září) organizuje každý pátek, sobotu a neděli agentura Des mots et des Arts a způsob přihlašování (protože ten je pěkně francouzsky komplikovaný) je uveden dole pod článkem.Malá dvířka do zvonice se ukrývají pod podloubím v dolní části věže. Točité kamenné schodiště je uzoučké a na vrcholek vede 300 schodů. V prvním patře jsou v malé místnosti uloženy některé části z výzdoby věže a také matrice, podle kterých byly vyráběny nové prvky za ty chybějící.


V druhém patře je zachovaná původní meteorologická stanice (fotka bohužel není). Jedině odtud také vidíme přímo vzhůru do věže.


Pak už jen úmorné stoupání po schodech nahoru (ale my ze čtvrtého patra bez výtahu z vinohradského činžáku jsme na schody zvyklí).
Věž je postavená z měkkého kamene a tak tady všechny předcházející generace zanechaly ve zdech vyryté nápisy. Ten nejstarší pochází z roku 1602.Posledních pár (krásně prošlapaných) schodů a jsme na vrcholkuTy výhledy jsou absolutně fantastické, na všech stranách vidíme ty nejvýznamnější památky a z té krásy se tají dech
Za divadlem Théâtre du Châtelet a Seinou s řadou mostů vidíme nejdříve šedou kupoli Francouzského institutu, za ním zlatou kupoli Invalidovny a před Eifelovkou dvě štíhlé věže novogotického kostela sv. Klotyldy


V popředí Conciergerie a s vlajkou na střeše Justiční palác, za ním úzká gotická věž Sainte-Chapelle, uprostřed dvě válcové věže kostela Saint-Sulpice a v pozadí mrakodrap Tour MontparnasseV popředí bludiště budov nemocnice Hôtel Dieu, za ním věže Notre Dame, dále na pozadí kostel Saint-Etienne-du-Mont a vedle něj právě rekonstruovaná a do bílého plátna a moderního umění zabalená věž PanthéonuBarevné Centre Pompidou s věžemi kostela Saint-Merri v popředíNa pozadí jeřábů, pracujících na rekonstrukci Les Halles, jejímž výsledkem je žlutá nově vznikající střecha v levé dolní části, (podíváme se jí na zoubek brzy v samostatném příspěvku) si můžeme vychutnat panorama Montmartru, korunovaného bílým Sacré-Coeur

Virtuálně se na ty výhledy můžete podívat TADY. Ach, sotva jsem se vrátila, už bych chtěla zase zpět.

Pokud budete v Paříži 20. a 21. září 2014, kdy se zde konají Dny evropského dědictví, můžete věž navštívit zadarmo a bez rezervace (ale s frontou) po oba dny od 9.30 do 17 hodin.

Tour Saint-Jacques
4. obvod, rue de Rivoli
Otevřeno jen červenec - září, letos do 28. 9., vždy v pátek, sobotu a neděli
Na komentovanou prohlídku, které se konají v malých skupinkách každou hodinu, je nutné se přihlásit TADY vždy předem v pondělí kolem 10 hod na pátek, sobotu a neděli téhož týdne. Další možností je přijít v den návštěvy ráno před půl 10 k věži a koupit si vstupenku na zbylá místa přímo na některou hodinu téhož dne (já jsem přišla zhruba v 9.20, přede mnou už bylo cca 15 lidí, první volné místo, které mi nabídli, bylo na 14 hod a potom vždy na každou další hodinu odpoledne).
Vstupné 8 eur


Jak se tam dostat: metro Châletet (linky 1, 4, 7, 11 a 14, RER A, B a D)
 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 3. září 2014 v 12:22 | Reagovat

Zase nadílka krásných fotografií a k tomu velice zajímavé informace - díky! :-) Tour Saint-Jacques znám z pohledu zvenčí, už mnohokrát jsem tuto půvabnou věž obdivovala, ale ani zdaleka jsem netušila, jak zajímavou má historii...

2 Dana V. Dana V. | 3. září 2014 v 12:26 | Reagovat

Zase krásná připomínka. Byli jsme v Paříži v květnu a poslední den, krásnou slunečnou sobotu,jsme seděli v tomto parku. Věž jsme obdivovali zvenku. Výhled musí být opravdu krásný. Díky za fota.

3 Michal Ptáček Michal Ptáček | 3. září 2014 v 12:43 | Reagovat

Báječný příspěvek o mé milované pařížské stavbě. Kostel vypadal velmi pěkně, další potvrzení toho, proč se s tzv. velkou francouzskou revolucí nikdy nesžiju. Vůbec jsem netušil, že by se nahoru do věže dalo vyjít, teď už vím, co budeme mít v létě 2016 na programu, snad to vydrží...!

4 jana jana | E-mail | 3. září 2014 v 21:04 | Reagovat

To by se mi líbilo.

5 Hanka Hanka | Web | 3. září 2014 v 22:59 | Reagovat

Hmmm, já šla kolem a vidím srocující se lidi, tak jsem naběhla, že jako hurá!, půjdu na věž, ať to stojí co chce ( miluji všechny vyhlídky, věže a rozhledny ) , jenže jsem nebyla přihlášena předem a tak jsem prostě neměla šanci :-(...vzdala jsem to se smutkem v duši. Příště se musím lépe informovat a lépe připravit :-( Takže alespoň takhle děkuji za obrázky .

6 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 4. září 2014 v 0:09 | Reagovat

[1]: Olgo, a já děkuji za komentář :-)

7 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 4. září 2014 v 0:11 | Reagovat

[2]: Dano, děkuji, tak třeba příště to vyjde i dovnitř :-)

8 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 4. září 2014 v 0:13 | Reagovat

[3]:Michale, tak doufejme, že tohle vše bude platit ještě za dva roky. To už máte naplánované tak dopředu ? :-)

9 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 4. září 2014 v 0:15 | Reagovat

[5]: Hanko, to je škoda, ale příští rok to jistí :-)

10 eM eM | Web | 4. září 2014 v 8:11 | Reagovat

Do Santiaga jsem s kamarádkou vyrazila před třemi lety z půlky Španělska, věž jsme obdivovali s drahým loni, tak obě návštěvy třeba někdy příště spojíme :)

11 Gita Gita | 4. září 2014 v 12:08 | Reagovat

Ta Vaše poslední věta v článku - přesně takhle to taky cítím.

12 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 4. září 2014 v 23:46 | Reagovat

Tak tohle je zajímavej tip, je to krásnej výhled. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama