Radnice 18. obvodu - Mairie du 18ème

9. září 2014 v 12:00 |  18. obvod
Stavba radnice 18. obvodu byla zahájená v roce 1888, poté, co byla v roce 1860 tehdejší obec Montmartre připojená v Paříži. Stavba trvala až do roku 1905. Zvenku se to nezdá, ale uvnitř je nádherná, s monumentálním schodištěm a prosklenou střechou, a určitě stojí za to se podívat dovnitř. Tak jdeme na to.

Když se dostaneme do prvního patra, budeme mít za zády svatební síň a přímo před sebou podestu, na kterou ústí schodiště ke dveřím, vedoucím do předsálí slavnostního sálu. Tam si to teď namíříme, protože tam na nás čeká překvapení.Na obou protilehlých zdech tady visí dvě velká plátna, které namaloval můj oblíbený malíř Maurice Utrillo. Na jednom je zobrazený Montmartre, na druhém vidíme v dálce Eiffelovku.

Radnice je veřejně přístupná a sál s obrazy (Sale Utrillo tomu říkají) bývá běžně otevřený. Pokud nebude otevřený hlavní vstup, zkuste jít ze strany, já jsem se dostala dovnitř - s pomocí jednoho z úředníků, který zrovna procházel kolem - pootevřenými bočními dveřmi, vedoucími přímo za bar. Pro vlastní dobrý pocit je také lepší se zeptat v přízemí u okénka na dovolení fotografovat, určitě vám to povolí, nemají s tím problémy a člověk se aspoň necítí jako vetřelec.


Montmartre, 1 place Jules Joffrin


Jak se tam dostat: metro Jules Joffrin (linka 12)
 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 9. září 2014 v 12:11 | Reagovat

To je krásná budova, která určitě stojí za prohlídku. A Maurice Utrillo je i můj oblíbený malíř, z jeho obrazů na mě dýchá lehká nostalgie jeho tragického života, protože jako vyděděnec a nešťastník po sobě zanechal zobrazení Paříže starosvětsky půvabné...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama