Parc de Sceaux

30. září 2014 v 12:00 |  Kousek za městem
O parku, který leží jen 11 kilometrů na jih od Paříže na území tří obcí - Sceaux, Chatenay-Malabry a Antony, jsem se tady letmo zmínila už v srpnu. Dnes se na něj podíváme trochu podrobněji, protože v barvách krásného babího léta, které v posledních dnech v Paříži panuje, to může být zajímavý cíl pro ty, kdo teď míří do Paříže, už byli ve Versailles a chtějí vidět zase něco jiného. Park má přes 180 hektarů a stejně jako ten versailleský, ani tento se nedá celý zvládnout za jednu návštěvu.
Versailles tady nezmiňuji náhodou, park totiž vytvořil v roce 1670 architekt André Le Nôtre, autor slavného parku ve Versailles. Tentokrát mu objednávku nezadal sám Ludvík XIV., ale jeho mocný ministr Jean Baptiste Colbert. Ten zde, v blízkosti Versailles, zakoupil v roce 1670 panství se zámečkem z konce 16. století. Za třináct let, kdy zámek vlastnil, ho nechal celý přestavět a park rozšířit a upravit.
Jeho syn zdědil celé panství v roce 1683 a dále ho zvětšil. V parku, jehož rozlohu více než zdvojnásobil, nechal vytvořit Velký kanál, dlouhý přes jeden kilometr a lemovaný jilmy, a velkou centrální travnatou plochu.Průčelí zámku od čestné brány

Zámek s parkem v průběhu dalších desetiletí měnil majitele a to už se dostáváme do doby po revoluci v roce 1789, kdy byl zámek s parkem zkonfiskován a přeměněn na zemědělskou školu. Park byl vypleněn a sochařská výzdoba odvezena (některé cenné sochy, zvlášť ty od Adriana de Vriese, dnes najdeme v Louvru). V roce 1798 byl tento znárodněný majetek prodán zbohatlému kupci s vínem, který zámek zboural a materiál z něj rozprodal .
(A já bych mohla psát tyto dějiny přes kopírák, protože podobný osud měla po revoluci většina památek, spojená s královstvím nebo církví).
V roce 1828 zakoupil zpustlé panství vévoda de Trevise, který na místě původního Colbertova zámku nechal postavit nový z červených cihel a bílé omítky v typickém stylu Ludvíka XIII. Ten stojí v parku dodnes a dnes v něm najdeme muzeum.

Poté, co park zabrala v roce 1870 bavorská vojska a v roce 1914 ta francouzská, která se na něm pěkně po vojensku podepsala, neměli válkou zničení poslední majitelé prostředky na jeho obnovu a udržování a park pronajali. Všechny stromy byly vykáceny a zkáza pokračovala dál až do roku 1923, kdy park odkoupilo vedení Département de la Seine (Paris a l'Ile-de-France), celý ho zrenovovalo a v roce 1930 otevřelo veřejnosti.V posledních letech prošel park novou rekonstrukcí, především v části francouzské zahrady za zámkem. Byly znovu vytvořeny ornamentální záhony se sestříhanými keři a opraveny všechny vodní plochy.
Nahoře vidíme pohled z terasy zámku na centrální část parku s velkým trávníkem. Od něj vede doleva Velký kanál, lemovaný lesíkem, a o kus dál směrem k Antony vodní kaskády. Doprava se přes dlouhé aleje dostaneme k bráně, která vede k venkovskému náměstíčku obce Sceaux se starým kostelem a menažerií s dalším parkem.

Zahradní průčelí zámkuPohled na Velký kanál, který je protnutý dalším kanálem, vedoucím doleva k osmistrannému bazénu a kaskádámPoblíž zámku najdeme pavilon Aurore, bohužel běžně nepřístupný, a také staré stáje, přeměněné na prodejnu knih a upomínkových předmětů a na kavárnu. Stojí tu také oranžerie, momentálně pod lešením. Kolem oranžerie najdeme nejvíc piknikových ploch a květinových záhonů, v jiné části potom bazénky s lekníny a všude v parku spoustu soch.

Dole na plánku je dobře vidět, jak je park rozsáhlý. To, co jsme tady dnes viděli, najdeme v horní části mapky: vodorovně zprava čestný vchod, zámek a velký trávník. Kolmo na něj potom Velký kanál. Na další místa se musím znovu vypravit, protože jsem jednak všechno nestihla, druhak mi došla baterka ve foťáku.
Parc de Sceaux
Antony, avenue du Général de Gaulle
vstup zdarma
otevřeno denně podle sezóny od cca 7-8 hod do cca 17-22 hod


Jak se tam dostat: RER B, stanice Bourg la Reine nebo Parc de Sceaux nebo Antony
Doporučuji prohlédnout si cestu od RER nejdříve na mapě, není to úplně blízko a od různých stanic se dá dostat do různých částí parku. Nejblíž je to od stanice Parc de Sceaux. Částečně jsou stanice vidět i na horní mapce.
Park je dobře přístupný z Paříže i na kole po tzv. Coulée verte, Zelené stezce, vedoucí od nádraží Montparnasse přes stanici metra Chatillon-Montrouge.
 


Komentáře

1 Martin Martin | 8. října 2014 v 9:01 | Reagovat

To je super, tam by ani nemuselo být tolik lidí, jako ve Versailles. Díky za tip!

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 8. října 2014 v 13:42 | Reagovat

[1]:Martine, určitě tam není tolik lidí, jako ve Versailles!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama