Nová zahrada v Marais - Le nouveau jardin dans le Marais

25. září 2014 v 12:00 |  4. obvod
Není to tak úplně nová zahrada, jde spíš jen o rozšíření jedné starší, do které se dřív vcházelo přes Evropský dům v rue des Francs Bourgeois a kterou jsme TADY dokonce loni viděli. Původní parčík byl rozšířený o dvě další staré zahrady vedlejších paláců a bylo v něm vytvřeno několik nových zón - odpočinkové kouty s lavičkami, trávník, malá zelinářská zahrada a kousek vinohradu. Zahrada byla otevřená pro veřejnost začátkem července letošního roku (jenže po slavnostní parádě ji zase v tichosti zavřeli a dodělali a znovu otevřeli na konci července).Tím nejcennějším v zahradě je část kamenné věže, která pochází z hradeb, které postavil král Philippe-Auguste na konci 12. století. Přestože byly hradby zbourané v polovině 16. století, některé její části a věže už tak prorostly do nové zástavby, že zůstaly zachované dodnes a v dnešní zástavbě je objevujeme jako součásti domů, dvorů nebo zahrad.Tato věž jednu dobu sloužila jako také kaple pro vedlejší Hôtel d´Albret, později však byla dlouho skrytá ve staré zahradě a její stav podle toho vypadal. Dokonce jí naskrz prorostl strom, který při rekonstrukci musel být odstraněný, a kamenné kvádry byly zvětralé, otlučené a částečně vypadané. Ten, kdo se těšil na nově zrekonstruovanou věž, byl však určitě zklamán. Je utopená mezi okolními bílými zdmi a na její kamenné bloky byla naplácaná a uhlazená malta, která je úplně skryla. Po protestech, které se vzedmuly, se dělníci později maltu snažili částečně seškrabat a částečně narušit, aby vypadala jako stará. I koncem srpna, skoro dva měsíce po otevření, se na ní pořád ještě pracovalo.
Na celém tom Kocourkově je zajímavá ještě jedna věc - zeď totiž stojí na hranici této veřejné zahrady a druhé, soukromé. Člověk by tak nějak čekal, že když se rekonstruuje věž ze 12. století, udělá se to důkladně a kompletně. Tady opravili jen tu část, která je vidět z této nové zahrady, a tu druhou nechali tak, jak byla.
A to jsem si myslela, že se podobné věci můžou dít jen u nás.
Jednou z částí zahrady se vinou jako hadi větve starého fíkovníku, obsypaného malými zelenými, ale bohužel jako kámen tvrdými plody, které už neměly šanci dozrát. Přímo od fíkovníku projdeme do původní zahrady, nad kterou se tyčí komín z vedlejšího domu, který jsme viděli podrobně a zblízka TADY.
Le Jardin des Rosiers - Joseph Mignaret
4. obvod, Marais, 10-12 rue des Rosiers
vstup zdarma


Jak se tam dostat: metro Saint-Paul (linka 1)


 


Komentáře

1 Aleš Aleš | E-mail | 21. října 2014 v 0:29 | Reagovat

Proč bychom pořád měli být tak výjimeční a NĚCO by se mělo dít jen u nás, několik shnilých cibulí jsem před necelým měsícem koupil i  ve francouzském Sausheimu a vůbec jsem se tomu nedivil, no a co:-)

2 Kess Kess | Web | 23. října 2014 v 13:14 | Reagovat

Nové lavičky (obr. výše) do zahrady moc nezapadají, zato ty poslední ano. Jinak zahrada teda nic moc, abych byla upřímná.

3 Praga Magica Praga Magica | 24. října 2014 v 0:16 | Reagovat

[2]: Ty lavičky jsou všude v zahradě stejné, jen ty poslední jsou v té části zahrady, která už  funguje déle, proto mají patinu, ke které se ty nové časem taky určitě dostanou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama