Zahrada Národních archivů - Le jardin des Archives Nationales

6. srpna 2014 v 12:00 |  3. obvod
Dnes ještě zůstaneme v Marais, jen kousek od místa, které jsme viděli minule. Podíváme se do zahrady mezi Hôtel de Soubise, jednoho ze sídel Národních archívů, a několika dalších starých paláců. Dovnitř archivů se podíváme jindy, dnes nás bude zajímat jen zahrada, která byla zpřístupněná veřejnosti v roce 2011 a která nabízí osvěžující oázu v centru města s mnoha romantickými kouty.Hlavní vstup do zahrady a tedy i do Hôtel de Soubise najdeme v rue des Francs Bourgeois. Do zahrady se dá ale dostat i vchody z jiných směrů, jak uvidíme dál.Z nádvoří Hôtelu de Soubise vede do zahrady brána v místě, odkud je pořízená tato fotka. Stačí jen udělat čelem vzad a ocitneme se v jiném světě.První část zahrady je pojatá jako anglický park se stromy, keři a divoce rostoucími květinami, s potůčkem a jezírkem, altánky, schodišti a sem tam rozmístěnými uměleckými díly. Dále se potom dostaneme do malé francouzské zahrady, růžového sadu a k trávníkům, lemovaným vysokými stromy.

Jižní stranu zahrady lemují zadní strany čtyř paláců, stojících v rue des Francs Bourgeois, které tvoří malebné pozadí pro zeleňV zadní části zahrady potom uvidíme také zahradní průčelí paláce Rohan. Hôtel de Rohan byl postavený v letech 1705-1708 pro prvního ze čtyř kardinálů de Rohan, kteří zde bydeli. Ten čtvrtý v pořadí se neblaze proslavil aférou s královniným náhrdelníkem, kterou známe z románu Alexandra Dumase.Kromě vstupu z rue des Francs Bourgeois se do zahrady můžeme dostat i vchodem z rue des Quatre-Fils nebo z rue des Archives. Ten poslední vchod leží hned u dvou kulatých gotických věží, posledního zbytku původního vstupu do Hôtelu de Clisson, postaveného v roce 1380 francouzským kontáblem Olivierem de Clisson, přestavěného v 16. a 17. století mocnou rodinou de Guise, proslulou z náboženských válek, jejíž znaky vidíme v tympánu nad vraty. Od ní palác zakoupil a znovu přestavěl po roce 1700 kníže de Soubise-Rohan, jehož jméno dnes palác nese.

Jardin des Archives Nationales
3. obvod, 60 rue des Francs Bourgeois, 58 rue des Archives, 11 rue des Quatre-Fils
Otevřeno duben až říjen 8 - 19 hod, listopad až březen 8 - 17 hod
Vstup zdarma
 


Komentáře

1 Hana Hana | 6. srpna 2014 v 12:48 | Reagovat

Jé, tam jsme odpočívali v zahradách :-) Kousek odtud je keška, kterou jsme odlovili.
PS. Mám sbaleno, itinerář napsaný :-) a zítra už...Bonjour, Paris!

2 goldfly goldfly | E-mail | 6. srpna 2014 v 15:25 | Reagovat

Kam Vy na ta uzasna zakouti chodite:-)Diky moc za ne...Ja jeste nemam sbaleno,jako pani Hana,az v zari,ale moc se tesim:-)A diky Vam i na neco navic..

3 Dahllie Dahllie | 11. srpna 2014 v 20:46 | Reagovat

Dnes jsme si na vas blog vzpomneli, kdyz jsme zakotvili v kavarne naproti vstupu. A vubec je tenhle blog jednim z hlavnich voditek pri nasem pobytu v Parizi a moc za nej dekujeme, za to mnozstvi krasnych mist, kterych bychom si jinak urcite nevsimli.

4 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 12. srpna 2014 v 0:03 | Reagovat

[3]: Tak to mě moc těší, že Vám můžu být užitečná :-)

5 Kunhuta Voltérová Kunhuta Voltérová | 26. září 2015 v 15:25 | Reagovat

Teprve nedávno jsem se dověděla, že jméno Rohan je zkomolenina ze slova Rouen, tedy knížata z Rouenu.Rohanovi za Velké franc. revoluce byli nuceni utíkat z Francie a pobývali také v Čechách, teď nevím, zda to bylo na Sychrově.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama