PARIS ON LINE 7: Museé Carnavalet

25. srpna 2014 v 23:59 |  Muzea a galerie
Co dělat v Paříži, když od rána lije a lije, je pondělí, takže všechna muzea jsou zavřená a obchody už vás nebaví? Dlouze snídáte v kavárně s výhledem na nábřeží Seiny a přemýšlíte o tom, že klasik (a Gabreta tady v komentáři) sice řekli, že Paříž je nejkrásnější v dešti, ale že to, sakra, nesmí trvat celý den. Pak se vydáte nazdařbůh uličkami Marais, prohlédnete si zahradu, kterou jste měli v plánu fotit, ale prší opravdu tolik, že to necháte na jindy, a pak se ocitnete před muzeem Carnavalet, které má být sice zavřené a taky je, ale je tu mimořádně otevřená dočasná výstava fotografií s názvem Paris libéré z doby osvobozeni Paříže, jehož 70. výročí se tady zrovna dnes slaví (a proto je taky dnes výstava výjimečně zadarmo).
A není to jen řešení z nouze, protože ty fotky jsou strašně zajímavé, vidíme na nich stavbu barikád i střelce, dobývající budovy, ve kterých do té doby sídlilo německé velitelství, z nichž vycházejí vysocí němečtí důstojníci s rukama nad hlavou. Také hroby padlých Němců, narychlo pohřbených v parčíku na place de la République, samozřejmě také mnohokrát generála de Gaulla, který se svoji 2. divizí vstupuje do Paříže a potom pronáší zásadní projev, nadšené vítání amerických vojáků, ale třeba taky to, jak Francouzi odvádějí francouzské ženy, kterým za to, že se zapletly s Němci, za trest oholili hlavu.
Autory některých fotek jsou francouzská fotografická esa jako Henri Cartier Bresson nebo Robert Doisneau, ale také méně známí fotografové, kteří pracovali pro tisk, výjimečně i anonymní amatéři.
Výstava trvá až do 8. února 2015, tak je na to času dost.

Na výstavě se sice nesmí fotit, ale doufám, ze nepohrdnete fotkami z krásné zahrady muzea - ta je totiž při příležitosti výstavy osázená starými druhy zeleniny, které si lidé pěstovali během války, takže je tady k vidění mezi růžemi třeba kapusta, tuřín nebo zelí.
 


Komentáře

1 Hana Hana | E-mail | Web | 26. srpna 2014 v 0:14 | Reagovat

:-) Hani, asi když prší moc, tak už je toho hodně, já měla jen přeháňky a teplo. Když je zima, je to horší. Ale my golfisti jsme zvyklí...;-) Zahradu s kapustou jsem si taky vyfotila ( mě zase postihla v Marais bouřka ) ,ale na výstavu jsem nešla, ačkoliv Bressona mám moc ráda. Ale válka mi prostě vadí v jakékoliv podobě, tak tomu se radši vyhýbám :-(.

2 Marie Marie | E-mail | 29. srpna 2014 v 8:18 | Reagovat

I pro mne v červnu mokrá varianta,zeleniny v záhonu jsme si všimli, ale nedošla nám souvislost. Byli jsme uvnitř v muzeu a pak přestalo pršet a byly další cíle.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama